Xiaomi Yi Dashboard Camera – povedený společník do auta (recenze)

Xiaomi Yi Dashboard Camera titul

Na test se nám do redakce tentokrát dostal další zajímavý produkt od čínského dravce Xiaomi. Kamerka do auta Xiaomi Yi Dashboard představuje další rozšíření, už tak širokého záběru portfolia této společnosti. Zatím lze říct, že na co Xiaomi sáhlo, to se mu podařilo. Povede se však výrobci uspět i mezi širokou nabídkou černých skříněk do automobilu? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v naší dnešní recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

V poměrně rozměrné a stylově zabalené krabičce se vedle samotné Xiaomi Yi Dashboard ukrýval také základní manuál v čínštině, USB kabel, nabíječka do auta a chybět pochopitelně nesmí ani držák na sklo. Velmi oceňujeme délku kabelu 3,5 metru, díky čemuž nebude problém jej šikovně ukrýt v interiéru prakticky libovolného automobilu. Praktickým detailem jsou také dva USB výstupy na rozměrově malém napájecím adaptéru, díky tomu budete moci z jedné zástrčky zároveň napájet kamerku a třeba nabíjet telefon. Na jednom USB je výstupní proud 2,1 A a na druhém 1 A.

Xiaomi Yi Dashboard Camera obsah balení

Nenápadná plastová krabička

Vzhled a zpracování nejsou tím, čím by se kamerka Xiaomi Yi Dashboard chlubila, ovšem na druhou stranu je to i poměrně pochopitelné, jelikož mezi priority u kamery do auta nepatří oslňovat svým vzhledem. Xiaomi Yi Dashboard Camera v tomto ohledu není výjimkou a nijak zvlášť tak nepotěší, ale ani nezklame. Tělo je tvořeno obyčejnými tvrdými plasty a ani displej není překryt sklem, nýbrž právě plastem. Kamerku pak lze zakoupit buď v šedočerné nebo zlatobílé barevné variantě.

Naopak velmi důležité je snadné ovládání kamerky, aby zbytečně nepoutala pozornost řidiče. Tomu napomáhají vhodně zvolené ovládací prvky. Oproti některým očekáváním tak Xiaomi Yi Dashboard Camera nedisponuje dotykovým displejem, ale celá se ovládá za pomoci 4 hardwarových tlačítek pod displejem. Tlačítka jsou dostatečně velká a nabízí také vhodnou mechaniku s hmatovou odezvou. Jednotlivá tlačítka slouží pro spuštění nahrávání kratšího klipu do zvláštní složky, pořízení fotografie, přístup do galerie a zapnutí/vypnutí kamery spolu s vyvoláním menu nastavení. Napravo od těchto tlačítek se pak nalézají dvě diodyoranžová, která svým blikáním dává najevo, že kamerka natáčí a červená, indikující nabíjení baterie. Vedle displeje s tlačítky a výrazně vystouplé čočky fotoaparátu pak na těle kamerky nalezneme ještě slot pro microSD, tlačítko pro reset a micro USB konektor.

Velmi oceňujeme také malé rozměry, díky nimž Xiaomi Yi Dashboard nevadí řidiči ve výhledu. V některých automobilech lze dokonce kamerka ukrýt za vnitřní zpětné zrcátko. Kamerka není s držákem na sklo spojena napevno, ale je odnímatelná, to by mělo zajistit, že uživatel může kamerku snadno odpojit a vzít ji s sebou. U námi testovaného kusu tomu však tak docela nebylo a mechanizmus šel odpojit opravdu velmi obtížně. Samotný držák s přísavkou na sklo umožňuje nastavení polohy pomocí dvou kloubů z nichž je jeden kulový. Díky tomu naleznete správnou polohu pro vaši kamerku v jakémkoli voze.

Xiaomi kamera do auta – první pohled

Xiaomi kamera do auta - první pohled

Hardware

Jedny z hlavních parametrů představují u každé kamerky specifikace snímače, respektive objektivu. Nejinak je tomu pochopitelně i v tomto případě a Xiaomi Yi Dashboard Camera nabídne velmi sympatické specifikace. Zmínit můžeme například schopnost natáčet až 1296p videa při 30 FPS nebo 1080p (FullHD) videa o snímkovací frekvenci až 60 FPS. Objektiv o světelnosti f/1,8 je tvořen soustavou 6 čoček a kamerka díky němu disponuje úhlem záběru až 165°.

Xiaomi-Yi-Dash-Camera-čočka

Mezi další specifika kamerky pak patří 2,7″ TN displej, který příliš nevyniká ani barvami, ani pozorovacími úhly. Vzhledem k určení kamerky je však tento displej dostatečný. Kamerka dokonce disponuje i mikrofonem a reproduktorem. Ani zde nemáme důvod si jakkoli stěžovat. Nechybí ani zabudovaná baterie, ta sice nabídne kapacitu 240 mAh, pro účely prohlédnutí či stáhnutí záznamu mimo automobil však naprosto postačuje. Jako úložiště zde slouží microSD karta o velikosti až 64 GB. Bezdrátovou konektivitu pak reprezentuje Wi-Fi 802.11 b/g/n, pomocí které lze kamerka spojit s telefonem. Škoda jen, že výrobce opomenul GPS.

Xiaomi Yi Dashboard Camera displej

Specifikace Xiaomi Yi Dashboard Camera

  • fotoaparát: 3 MPx, f/1.8, 165° záběr
  • rozlišení videa: 1080p (1920 x 1080 px) při 60 fps
  • chipset: dvoujádrový, YI A12
  • displej: 2,7″, 16:9, 426 x 240
  • úložiště: microSD karta (až 64 GB)
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n
  • baterie: 240 mAh
  • rozměry: 74 x 19,4 x 52,4 mm

Xiaomi Yi Dashboard Camera rozměry

Specifikace kamerky Xiaomi Yi Car WiFi DVR naleznete také v našem katalogu.

Použití kamerky Xiaomi Dashboard

Ovládání je tak snadné, že byste jej zvládli i v čínštině

U každé kamerky do auta je podstatná nejen kvalita videozáznamu ale také (a možná i především) snadná obsluha. Zde by Xiaomi Yi Dashboard Camera excelovala nebýt jednoho velkého ALE. Kamerka totiž aktuálně existuje pouze v čínské verzi a veškeré texty v ní jsou tak výhradě čínské, což ostatně neplatí jen o rozhraní samotné kamerky, ale také o její aplikaci pro mobilní telefon. I přes to se nám však s kamerkou podařilo domluvit.

Xiaomi Yi Dashboard Camera samotná se automaticky zapne a začne natáčet ihned po zapojení do napájení, pokud tedy máte v automobilu zásuvku spínanou po startu motoru, stačí kamerku zapojit a o víc se nestarat. V nastavení kamerky se snadno zorientujete i díky přítomným ikonám. Nalézají se zde volby pro nastavení rozlišení záznamu, zapnutí mikrofonu, citlivosti detekce kolize, zapnutí ADAS, zapnutí Wi-Fi, interval vypnutí displeje, naformátování microSD karty, změnu času, resetu kamerky a konečně také informace o kamerce.

Jak zde již padlo, také aplikace je prozatím pouze v čínštině, dobrou zprávou však je, že na neoficiální české verzi této aplikace se již pracuje a je tak pouze otázkou času, kdy bude dokončena. Práce s aplikací již není tak snadná, s trochou pomoci od Google překladače se však dá aplikace ovládnout. Pomocí této aplikace můžete například stahovat fotografie a videa z kamerky do paměti telefonu. Škoda jen, že pro spuštění videa jej musíte nejdřív stáhnout do telefonu. Vedle toho však aplikace slouží také k aktualizaci firmwaru a pochopitelně propojení kamerky s telefonem. Většina nastavení kamery, která v aplikaci naleznete je přítomna také v samotné kameře. Novinky představují pouze volby automatického nahrávání, zapnutí vodoznaku a časového kódu přímo ve videozáznamu a nastavení Wi-Fi sítě kamery.

Aplikaci v Google Play zatím nehledejte, tam se nejspíš dostane až mezinárodní anglická verze. Současnou čínskou pak můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu.

Funkce vám chybět nebudou

Vedle samotného pořizování videozáznamu Xiaomi Yi Dashboard Camera disponuje také celou řadou doplňkových funkcí. Mezi nejzajímavější patří ADAS neboli jízdní asistent. Ten hlídá vybočení z jízdního pruhu a odstup od před vámi jedoucího automobilu. Během testování se tato funkce ukázala jako poměrně hodně spolehlivá, nicméně její použití opět komplikuje všudypřítomná čínština, zde dokonce i v mluvené podobě. Ke zlepšení poskytovaných služeb pak ADAS využívá GPS ve vašem telefonu.

Další užitečnou funkcí je pak detekce autonehody. Xiaomi Yi Dashboard Camera obsahuje zabudované senzory, pomocí kterých odhaduje, zda nedošlo k nehodě. V případě, že prudce zabrzdíte, tak kamera automaticky zamkne právě natáčenou videosekvenci proti přepsání. Pokud nechcete, aby kamerka natáčela neustále, můžete se spolehnout také na automatické spuštění natáčení právě na základě prudkého zabrzdění.

Kvalitní záznam za všech okolností

Xiaomi Yi Dashboard Camera automaticky nahrává videosekvence o trvání 3 minuty. Takovýto záznam ve FullHD rozlišení při 60 FPS zabere přibližně 450 MB a po zaplnění karty kamerka záznamy automaticky přemazává od nejstaršího. Nepřepsatelný záznam o délce 20 sekund můžete pořídit pomocí tlačítka na kamerce. Škoda jen, že když už kamerka umí přistupovat k GPS telefonu, nedokáže údaje z něj zapisovat také do videa.

Kvalita záznamu je, s přihlédnutím k ceně Xiaomi Yi Dashboard Camera, na velmi dobré úrovni a pro daný účel více než dostatečná. Díky dobré světelnosti objektivu pak ani nevadí, že kamerka nedisponuje nočním viděním. Škoda jen, že se nedostalo na optickou stabilizaci, která by kvalitu záznamu posunula na další úroveň.

 

Video

Xiaomi Yi Dashboard Camera – testovací video 1

Xiaomi Yi Dashboard Camera - testovací video 1

Xiaomi Yi Dashboard Camera – testovací video 2

Xiaomi Yi Dashboard Camera - testovací video 2

Xiaomi Yi Dashboard Camera – testovací video 3

Xiaomi Yi Dashboard Camera - testovací video 3

Xiaomi Yi Dashboard Camera – noční testovací video

Xiaomi Yi Dashboard Camera - noční testovací video

Závěr

Xiaomi Yi Dashboard Camera lze zakoupit už i u nás, a to za cenu 2 500 Kč s DPH. Pokud se však rozhodnete ji objednat ze zahraničí, můžete počítat s cenou mezi 70 až 80 $, čili v přepočtu 1 730 až 1980 Kč bez DPH.

Xiaomi Yi Dashboard Camera na nás v průběhu testu udělala dobrý dojem. Pochválit ji musíme především za kvalitní videozáznam, a to nejen za dobrých světelných podmínek, ale také v noci. Vedle rozlišení a vysoké snímkovací frekvence pak oceňujeme také velmi široký úhel záběru. Zajímavým doplňkem je také funkce ADAS, která nás mírně překvapila svou dobrou funkčností. Nad její reálnou využitelností však visí otazník. Vhod pak přijdou také její malé rozměry a v neposlední řadě nízká cena.

Kamera je také velmi jednoduchá na ovládání, což je poněkud paradoxní vzhledem k tomu, že je pouze v čínštině. Absence jiného jazyka jak v aplikaci, tak v kamerce samotné představuje jednu z největších slabin této kamerky od Xiaomi. Další nedostatky v podobě absence optické stabilizace obrazu, nebo GPS čipu pak lze vzhledem k ostatním kvalitám a zejména ceně Xiaomi Yi Dashboard Camera celkem snadno akceptovat.

Klady

+ Snadná obsluha
+ Kvalita videozáznamu
+ Velký úhel záběru
+ Dobrá světelnost
+ Napájecí adaptér se dvěma USB

+ Cena

Zápory

– Aplikace i kamera samotná pouze v čínštině
– Absence optické stabilizace
– Neumí zapisovat údaje z GPS telefonu do videa
– Nepříliš kvalitní displej
– Obtížné odpojení od držáku na sklo

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomimobile.cz.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)