Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp: Vyzkoušeli jsme chytré lampičky s Wi-Fi (Preview)

Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp

Chytré osvětlení zahrnuje běžné žárovky, LED pásky i třeba lampičky k posteli či na pracovní stůl. Dnes si představíme dvojici lampiček Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp, které jsou určeny k pracovnímu stolu a znovu dokáží komunikovat se smartphonem.

Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp – obsah

Dva modely, dvě mírně odlišné konstrukce

Společnost Xiaomi v případě osvětlení vsázela většinou na společnost Yeelight, se kterou stvořila chytré žárovky i třeba lampičku do postele. Tentokrát se nám však do rukou dostává dvojice zařízení, za kterou stojí Xiaomi a známý výrobce Philips. Zajímavé spojení, říkáte si? Možná ano. Oba modely nabídnou moderní konstrukci, dostatek bílého světla i konektivitu Wi-Fi, díky které lze lampičky ovládat skrze smartphone.

Philips EyeCare Smart Desk Lamp

První z modelů nabídne tradiční konstrukci lampičky, kterou lze díky dvěma kloubům do jisté míry přizpůsobit a naklonit. Materiál je plastový, i když je na jeho povrchu zjevná snaha o dřevěnou texturu. Obdélníková základna není přehnaně velká, ale zároveň udrží lampičku ve stabilní poloze.

V základně je umístěna prohlubeň s dotykovým panelem, kterým lze postupně ve 4 krocích nastavovat intenzitu světla. Je zde samozřejmě možnost i světlo vypnout nebo spustit tzv. Focus mode. Touchpad je velmi citlivý a jeho použití si během krátké chvíle oblíbíte. Zajímavá je i zadní strana, kde nalezneme jeden USB konektor. Ten podle výrobce slibuje výstup až 1 A pro nabíjení telefonu. Trochu škoda, že se na tělo lampičky nevešlo bezdrátové nabíjení – místo by na to bylo.

Xiaomi-Philips-Eyecare-Smart-Lamp-5
Xiaomi EyeCare Smart Desk Lamp

Xiaomi EyeCare Smart Desk Lamp

 • Rozměry 129 x 402 x 402 mm
 • Hmotnost 800 g
 • Konektivita Wi-Fi
 • Baterie -
 • Zvýšená ochrana -
 • Ostatní -

Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp 2

Druhý model se svou konstrukcí liší. Na pohled není tak tradiční, na oplátku je ale o poznání flexibilnější než předchozí model. Část krku je totiž gumová a lze ji do velké míry ohýbat i natáčet. Díky tomu lze lampu Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp 2 nasměrovat do více směrů a “vyladit” si světlo k obrazu svému. Zbytek konstrukce je opět plastový a nese se v podobném duchu.

Základna je tentokrát kulatá, nechybí ale opět dotykový senzor pro ovládání světla. Přibylo zde tlačítko na vypínání zadního světla, které může trochu osvítit nejen plochu pod světlem lampičky, ale i za ní. Chybí ovšem USB konektor pro nabíjení telefonu, což může některé mrzet.

Philips-EyeCare-Smart-Desk-Lamp-2-1

Xiaomi EyeCare Smart Desk Lamp 2

Xiaomi EyeCare Smart Desk Lamp 2

 • Rozměry 180 x 464 x 436 mm
 • Hmotnost 1200 g
 • Konektivita Wi-Fi
 • Baterie -
 • Zvýšená ochrana -
 • Ostatní -

Jedna aplikace vládne všem, připravte si ale slovník čínštiny

Obě lampičky Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp mají jednu unikátní vlastnost – disponují Wi-Fi konektivitou, díky čemuž je můžete ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. K ovládání obou modelů jsme použili oficiální aplikaci Mi Home přímo z Google Play. Ta je z velké části v angličtině, bohužel se můžete dostat do zákoutí, která vám nabídnou rozsypaný čaj.

Spárování je jednoduché a lampičky se automaticky přihlásí v dané aplikaci. Při procesu nastavení stačí pouze zadat přístupové údaje k Wi-Fi síti (podpora pouze Wi-Fi 2,4 GHz) a následně můžete lampičku ovládat. Zvláštní je, že každá z lampiček má jiné prostředí ovládání.

Philips EyeCare Smart Desk Lamp – trocha čínštiny

Ovládání jasu je znázorněno pomocí kruhového posuvníku s informací o procentuálním jasu. Pod tím je čtveřice režimů, ve kterých lampička automaticky nastaví jas. K dispozici je například režim pro čtení, učení nebo sledování televize. Jelikož lampička nemá senzor okolního osvětlení, nemůže sama o sobě zjistit, jakou optimální intenzitu světla nastavit. Lze to však vyřešit tím, že spustíme jednoduchého průvodce, položíme pod lampičku telefon a spustíme test. Díky údajům o osvětlení z telefonu lampička automaticky nastaví režimy s daným světlem. To fungovalo poměrně dobře, problémem je, že při každé změně okolního světla musíte proces opakovat.

Možností jsou také automatická pravidla a plánování. Lze například nastavit, kdy se má lampička automaticky zapnout a vypnout, případně přepnout do jiného režimu. Díky aplikaci Mi Home můžete vytvářet pravidla, která kombinují různé přístroje. Bohužel je velká část nastavení této lampičky zatím pouze v čínštině.

Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp – uživatelský přívětivější

Druhý model má část ovládání odlišnou, ale nutno říci, že přívětivější. V první řadě jsou ovládací prvky v angličtině. Na úvodní obrazovce lze posuvníkem měnit jas, žárovku vypnout, případně nastavit časovač (za jak dlouho se má vypnout). Opět jsou zde režimy, které automaticky nastaví jas světla. Díky integrovanému senzoru se navíc lampička dokáže sama přizpůsobit okolí a pružně reagovat na změny osvětlení. Není potřeba smartphone ani žádný test. S automatizací platí to samé jako u předchozího modelu.


Příjemné světlo s vysokou svítivostí

Výrobce udává svítivost 1200 lumenů, což je pro použití běžné lampičky více než dostačující. Barevná teplota je pak 4000 K, tedy “přírodní bílá”. Ta je pro práci a soustředění příjemná, jen trochu škoda, že uživatelé nemůžou barevnou teplotu měnit. Oba modely jsou na tom s použitím podobně, Xiaomi Philips Eyecare Smart Lamp 2 má světelnou plochu o něco větší, navíc disponuje i zadním světlem, které může příjemně osvítit pozadí.

Konstrukce je v obou případech pro běžné použití dostatečně variabilní, u modelu druhé generace si ovšem můžete úhel nastavit podle libosti a možnosti jsou rozhodně širší. Líbí se nám také automatický senzor světla, který reagoval na okolní podmínky, a lampa si tedy měnila automaticky jas. Možnost časování jsou šikovnou věcí, která ale asi není pro každého. U prvního modelu jsme vyzkoušeli i nabíjení telefonu, dosáhli jsme maximálního nabíjecího proudu 850 mAh, což by odpovídalo 1A výstupu.

Philips-EyeCare-Smart-Desk-Lamp-2-6

Závěr

Obě lampičky jsou v našich končinách exotickým zbožím, ke kterému se není snadné dostat. Na českém trhu se prozatím ani jedna z variant neprodává a jedinou možností je nákup ze zahraničí. Cena se pak pohybuje okolo 1300 Kč bez DPH, což není na lampičku zrovna málo. Po připočtení daně a nákladů spojených s dovozem se můžeme klidně dostat i na částku okolo 2000 Kč.

Z pohledu hardwaru a konstrukce se nám oba modely líbí a každý nabízí něco trochu jiného. Přednost bychom asi dali novějšímu modelu s ohebným krkem a zadním světlem. Podání světla je v obou případech výborné, u druhé generace oceňujeme i automatické přizpůsobení světla podle okolí. V obou případech je dotykový senzor velmi citlivý a výborně se používá.

Je samozřejmě otázkou, zda člověk nutně potřebuje lampičku s Wi-Fi konektivitou. Ovládání přes aplikaci je snadné, člověk navíc může využívat i určité prvky automatizace (časovač, změny režimu apod.). V současné době to bereme spíše jako ukázku možností dnešních technologií, ale zároveň tak trochu tušíme, že se v nejbližší době nestane z podobných zařízení masová záležitost.

Ocenili byste chytrou lampičku s Wi-Fi?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)