To může být velké! Xiaomi chystá vlastní operační systém, má konkurovat Androidu a HarmonyOS

xiaomi mios systém
  • Xiaomi prý chystá vlastní operační systém MiOS
  • Měl by být kompatibilní s automobily, telefony i hodinkami
  • Porozumí si rovněž s AOSP

To, že Xiaomi už poměrně dlouhou dobu pracuje na vlastním elektromobilu není žádné tajemství. V souvislosti s vývojem komponentů se ale čínský gigant stále více zaměřuje na softwarové služby, které bude k vozidlu nabízet. Samotný zisk z prodeje prý nemá překročit 1 % a tak bude chtít firma vydělat právě na volitelných vychytávkách. V souvislosti s tím prý už nějakou dobu pracuje na vlastním operačním systému, který by nemusel sloužit jen ve vozech, ale také v telefonech, tabletech či wearables.

Chystaný operační systém od Xiaomi má být pojmenován MiOS (firma si nechala právě tuto značku zaregistrovat) a bude kompatibilní s Androidem, respektive AOSP (Android Open Source Project). Možná se nám tedy rýsuje obří konkurence nejen k Androidu, ale také iOS a HarmonyOS. Právě poslední jmenovaný by se měl novinky obávat nejvíce. V Číně je systém od Huawei dost populární a právě na domácím písečku chce firma začít, což dává smysl. Čína se totiž od ostatních zemí odlišuje tím, že používá (kvůli vládním nařízením) vlastní služby, čehož chce nejspíš Xiaomi využít.

Xiaomi Pad 6 pouzdro s klávesnicí

V tuto chvíli jde o nepotvrzenou spekulaci, takže je příliš brzy přemýšlet nad tím, zda a kdy se MiOS dostane do zařízení na globálním trhu. Každopádně by bylo fajn vidět na poli s operačními systémy dalšího velkého hráče, který by navíc nebyl ovlivněný sankcemi. Snad si to USA do té doby nerozmyslí a neuvalí restrikce i na Xiaomi.

Uvítali byste na trhu s mobilními telefony další operační systém?

Zdroj: gizmochina.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)