Mi Pay platby už v Číně umí i Xiaomi mobily bez NFC. Jak je to u nás?

Xiaomi Mi Pay bez NFC

Čínské Xiaomi přišlo před pár hodinami s novinkou, že v jeho platební aplikaci Mi Pay bude možné provádět bezkontaktní transakce i bez přítomnosti NFC technologie v telefonu. Nový systém bude fungovat na bázi vytvoření požadavku na zaplacení a skenování QR kódu. V současné chvíli je funkce dostupná pro telefony Redmi Note 7, Redmi Note 5 a Redmi 6. Tedy v přístrojích značky, která je již aktuálně samostatnou firmou. Nicméně se zprávou přišla její tehdejší mateřská společnost Xiaomi, pod kterou vlastně byly tyto telefony i v minulosti vyrobeny. Podpora pro další mobily se ale údajně připravuje. Nová verze aplikace je navíc v tento moment ve fázi beta testování.

vyplňování plateb QR platby

Ze zveřejněného návodu vychází, že k provádění takových plateb je pochopitelně nejprve potřeba zadat údaje o bance a uživateli, tak jak je běžné. Samotný proces zaplacení už v Mi Pay ale nebude odkázaný jen na NFC spojení, protože přibude varianta se čtením QR kódu. Uživatel bude mít možnost při platbě dvakrát rychle zmáčknout tlačítko napájení a automaticky se spustí dialogové okno aplikace. Po zadání instrukcí a otisku prstu se zobrazí kód pro naskenování a dokončení platby. Dočkáme se Mi Pay s těmito možnostmi i v Evropě a v ČR? Ne. Vlastně ani standardní funkčnosti samotné aplikace. V MIUI je přítomná i u nás, ale nefunguje. I když jsou v ČR Xiaomi a Redmi telefony extrémně populární, tento platební nástroj se u nás jen tak nespustí. Zatím si ho firma hýčká jen Číně a Indii. Je tedy i trochu zvláštní, že je Mi Pay v nadstavbě MIUI po celém světě.

Nicméně QR platby u nás nejsou vůbec nic nového, ba naopak. Zprostředkovávají je roky aplikace bank a na platbách přes QR dělá třeba i Google pro aplikaci Pay. Existuje také české řešení Qerko. K bezkontaktním platbám přes telefon se tedy za určitých podmínek dostanou i Češi s levnějšími telefony bez NFC. Majitelé Xiaomi, Redmi a dalších sesterských čínských telefonů si ovšem musí nechat zajít chuť na to, že by tuto možnost měli přímo v nativním provedení. Aplikaci Mi Pay k platbám u nás možná nikdy nepoužijeme, bez ohledu na přítomnost NFC.

Používali jste někdy platby přes QR kód?

Zdroj: gizmo

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)