Xiaomi Mi Air Purifier – i vzduch lze čistit chytře (preview)

Xiaomi Mi Air Purifier – náhled

Čínská společnost Xiaomi představila ke konci loňského roku sadu příslušenství, mezi kterým nechybí ani čistička vzduchu ovládaná mobilním telefonem. Tento nesmírně zajímavý produkt jsme v redakci vyzkoušeli, pojďte se na něj s námi podívat detailněji.

Obsah

Vzhled a dílenské zpracování

Do redakce nám dorazila možná vůbec největší krabice s příslušenstvím, se kterou jsme se kdy setkali. Uvnitř jsme ovšem nalezli pouze samotný přístroj, napájecí kabel a jakýsi manuál v čínštině. Zařízení Xiaomi Mi Air Purifier je vskutku obrovské, na výšku měří úctyhodných 74 centimetrů, takže se v domě rozhodně nepřehlédne. Základna má přitom podobné rozměry jako list papíru o formátu A4. Většina nezasvěcených na první pohled možná ani nepozná, že se jedná o čističku vzduchu. Celá konstrukce je z plastu a váží okolo 8 kilogramů.

Xiaomi Mi Air Purifier - konstrukce

Mezi nejdůležitější části patří ventilátor na horní straně zařízení, kde sídlí rovněž tlačítko napájení. Tím lze Xiaomi Mi Air Purifier nejen aktivovat, ale rovněž přepínat mezi režimy rychlostí (auto, noční režim, maximální rychlost). Po sundání zadního krytu se dostáváme k filtru, který lze velmi snadno vyměnit. Součástí balení je i napájecí kabel, který lze v případě potřeby zakoupit v libovolném elektru, jedná se totiž o klasický napájecí trojlístek.

Xiaomi Mi Air Purifier - ventilátor Xiaomi Mi Air Purifier - sundaný zadní kryt

Introducing Mi Air Purifier by Xiaomi

Introducing Mi Air Purifier by Xiaomi

 

Konektivita a aplikace

Xiaomi Mi Air Purifier zvládne čistit vzduch, aniž byste museli zařízení připojovat k telefonu. Při takovém používání by ovšem nemělo smysl chytrou čističku vůbec pořizovat, proto jsme vyzkoušeli mobilní aplikaci a ovládání čističky na dálku. Nejprve je nutné stáhnout do telefonu aplikaci Mi Home (anglická verze ke stažení zde). Úvodní spárování proběhlo v pořádku, aplikace nás sama upozornila, že bylo nalezeno nové zařízení a stačilo pouze zadat Xiaomi účet a vybrat Wi-Fi síť, ke které se čistička připojí. Prostředí aplikace se nese v podobném a jednoduchém duchu jako ostatní aplikace od Xiaomi.

A co nám aplikace vlastně umožní? Především sledovat kvalitu vzduchu, stav filtru a dálkově ovládat výkon čističky. Ten lze ponechat na automatickém režimu, případně zvolit maximální výkon či noční režim. Běh čističky lze rovněž pomocí aplikace plánovat, to se hodí zejména v případě, že máte čističku umístěnou v ložnici a i přes tichý noční režim dáváte přednost vypnutému stavu.

Čistění vzduchu

V automatickém režimu v naší redakci vydávala čistička jen mírný šelest, který jsme po krátké chvíli přestali úplně vnímat. Na maximální výkon je ovšem hlasitost zvuku vysoká, ale v běžných podmínkách asi nebude nutné tento režim používat. Xiaomi se chlubí tím, že čistička Xiaomi Mi Air Purifier dosahuje hodnoty CADR (dodávaného množství čistého vzduchu) 406 m3/h a je určena do prostor o velikosti až 48 m2.  Xiaomi Mi Air Purifier disponuje třívrstvým HEPA filtrem, který je schopen odstranit až 99,99 % částic o velikosti pod 2,5 μm. Ten je nutné přibližně každých 3-6 měsíců měnit.

Jelikož v redakci nedisponujeme žádnou jinou běžnou čističkou a nikdo z nás z redakce není na čistění vzduchu expert, nemohli jsme účinnost čištění vzduchu posoudit. Z z toho důvodu označujeme tento článek jako preview a ne recenzí.

Xiaomi Mi Air Purifier - čištění vzduchu a filtr

https://youtu.be/qJ00slAHYh8

Kdy, kde a za kolik?

V oficiálním obchodu lze Xiaomi Mi Air Purifier zakoupit za 899 čínských jüanů, tedy přibližně 3 600 Kč bez DPH. To je jistě lákavá nabídka, která má ovšem háček – jako český zákazník si z toho obchodu objednat nemůžete. Musíte se tak obrátit na jiné čínské obchody, kde je cena pochopitelně vyšší, navíc je nutné připočíst rovněž cenu za poštovné, které je v případě takto velkého zboží vysoké. Reálně se tak rázem dostáváme na cenu okolo 9 tisíc korun, což už tak lákavé zdaleka není. Na českém trhu se prozatím čistička Xiaomi Mi Air Purifier neprodává. Dokupovat samozřejmě musíme i filtr, který vyjde i s poštovným na částku cca 1900 Kč, což také není rozhodně málo.

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Resumé

Xiaomi Mi Air Purifier je přesně ten typ zařízení, které vypadá na prezentacích i ve skutečnosti velmi zajímavě, přesto si jej téměř nikdo z nás nepořídí. Důvodem je nejen vyšší cena a problematická doprava do České republiky, ale i samotné použití. Jsme přesvědčeni, že chytrá čistička úplně nutně nepotřebuje ovládání skrze mobilní telefon a bohužel za cenu, kterou lze dovést do našich končin, se tato čistička úplně nevyplatí. Draze totiž vyjde nejen samotný přístroj, ale i filtry, které je nutné každých 3-6 měsíců měnit.

Zařízení jako takové funguje výborně, bohužel jsme jej nemohli porovnat s jinými čističkami na trhu. Pokud ale Xiaomi Mi Air Purifier splňuje údaje, které udává výrobce, jedná se na domácím trhu o opravdu zajímavý přístroj, který opět sází na velmi nízkou cenu.

Klady

+ Možnost ovládání mobilním telefonem
+ Vysoká účinnost
+ Tichý chod

Zápory

– Vyšší cena na českém trhu
– Špatná dostupnost na českém trhu
– Aplikace pouze v angličtině, chybí na Google Play

Za zapůjčení děkujeme společnosti MIUI Czech & Slovak.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)