Xiaomi Mi A3 recenze: technologiemi nabitý a místy příliš ořezaný
- Recenze
- Jakub Kárník
- 31.12.2022
- 6
Telefon Xiaomi Mi A3 nám v redakci ležel už delší dobu. Společnost ho představila již v červenci a my telefon používali déle, než měsíc v ostrém denním provozu. Kromě toho, že telefon nabízí extravagantnější design, trojitý fotoaparát či velkou výdrž baterie, nalezneme zde prvky z vyšších tříd, než má být toto zařízení. Příkladem může být čtečka otisků prstů v displeji, která je ve střední třídě spíše výjimkou. Rozhodně to však neznamená, že je telefon dokonalý. V některých směrech je lepší, než jeho konkurenti a v těch dalších zase nesmyslně pozadu. Jak tedy Mi A3 obstálo v naší recenzi?
Obsah recenze
- Zpracování a vzhled
- Displej je kontroverzním tématem
- Hardware
- Čtečka otisků prstů v displeji v telefonu za 6 tisíc?
- Výdrž baterie je skvost
- Uživatelské prostředí potěší milovníky čistého Androidu
- Fotoaparát
- Cena a dostupnost
- Závěrečné zhodnocení
Obsah balení Xiaomi Mi A3
Sympatická krabička ukrývá kromě samotného telefonu USB-C adaptér a kabel. Přesto, že telefon podporuje rychlé nabíjení zde rychlonabíječku nehledejte. Trochu nás zarazila absence jakýchkoliv sluchátek, což je rozhodně škoda. Velké množství uživatelů totiž často používá sluchátka, která jsou přibalena přímo k telefonu. V tomto případě si budeme muset nějaká pořídit. Naopak velmi potěšilo průhledné silikonové pouzdro, které bychom si sice dokázali za pár korun obstarat sami, ale je to příjemný bonus, který ušetří čas. Kromě ostatních brožurek zde nic dalšího nehledejme.
Zpracování a vzhled Xiaomi Mi A3
Design Xiaomi Mi A3 čistě subjektivní záležitost, přesto nelze zejména modré barevné variantě upřít snahu o jistou dávku extravagance. Telefon se v této barvě odráží a pokud chcete být středem pozornosti, možná je právě tato varianta pro vás ta správná. Telefon padne celkem pohodlně do ruky, ovšem kvůli lesklému povrchu je velmi kluzký. Proto doporučujeme používat buď obal přibalený výrobcem či nějaký jiný. Přední strana telefonu pak působí stereotypně a nebude větší problém si ho splést s některým z dalších výrobců. Pochválit lze poměrně tenké rámečky a kapkovitý výřez, který neruší tak, jako průstřely či výraznější výřezy. Nad ním nalezneme telefonní reproduktor, který je takřka neviditelný a vedle něj notifikační diodu. Zde se výrobce snaží zamaskovat absenci Always-On displeje a tak nám naservíroval alespoň malé světýlko, které funguje mimochodem celkem zvláštně.
Přesto, že máme telefon odemknutý a pracujeme na něm (tudíž informaci o notifikacích vidět nepotřebujeme) se nám několikrát stalo, že dioda stále blikala, což zejména večer trochu rušilo. Na spodní straně telefonu se dále nachází hlasitý reproduktor a hned vedle něj USB-C port. Na horní hraně pak nechybí 3,5mm jack konektor. Zadní strana pak skrývá výraznější trojitý fotoaparát, který lehce vystupuje ze zad. Celkové zpracování však hodnotíme kladně. Telefon je co se týče konstrukčního zpracování na vysoké úrovni, nikde nic neklepe ani nevrže.
Displej je kontroverzním tématem
Přiznáme se, že jsme toho o telefonu před jeho prvním spuštěním moc nevěděli. O to víc nás zarazilo první spuštění a nastavování telefonu. „Co to je za rozlišení?“ Říkali jsme si a doufali, že je pouze defalutně nastaveno nižší a lze ho v nastavení manuálně zvýšit. Žádnou podobnou možnost jsme však v nastavení nenašli a tak jsme šli zjistit, jakým telefon disponuje rozlišením. 1560 x 720 pixelů je na velkou 6,1″ obrazovku žalostně málo. Zejména poté, co jsme měli v ruce o generaci starší Xiaomi Mi A2, které má menší 5,9″ displej a disponuje rozlišením 2160 × 1080. Sakra, proč se Xiaomi rozhodlo displej zhoršit? Vždyť jinak je Super AMOLED panel skvělý ať už co se týká barevného podání, jasu nebo čitelnosti na slunci. Každopádně si lze po pár dnech na displej zvyknout a kromě rozlišení mu lze vytknout snad jen minimální úroveň jasu, která by mohla být nižší.
Hardware
V útrobách telefonu Xiaomi Mi A3 nalezneme čipset Qualcomm Snapdragon 665 s grafickým procesorem Adreno 610, kterému sekunduje 4 GB operační paměti RAM. Na výkon telefonu si nelze v žádném směru stěžovat. V kombinaci s čistým Androidem šlape telefon perfektně bez sebemenších záseků. Pro běžného uživatele je tento výkon naprosto dostatečný a své si zde najdou i milovníci náročnějších 3D her. Hry jako Fortnite, PUBG Mobile či Shadowgun Legends zde běží naprosto plynule. Jasně, vlajkové lodě za trojnásobnou cenu budou vždy rychlejší ať už v systému nebo v aplikacích ale v této cenové kategorii se jedná o nadprůměrně rychlý telefon. Procesoru možná nahrává fakt, že musí táhnout pouze HD displej, což je pro něj mnohem menší problém, než kdyby se měl starat například o 2 či dokonce 4K rozlišení.
Zamrzí absence NFC, takže na bezkontaktní platby zapomeňte. A teď jedna věc, za kterou Xiaomi přímo nenávidíme. Senzor přiblížení slouží k tomu, aby telefon rozpoznal, že máme telefon u ucha a zamezil tak nechtěným dotekům tváří. A ten..je problémový. Nejprve jsme si mysleli, že máme vadný kus a senzor je pouze rozbitý, jenže si na něj stěžují snad všude. Takže chyba je na straně výrobce. Skoro pravidelně se nám stávalo, že jsme tváří stiskli nějaké tlačítko. Bývalo tak pravidlem, že jsme spustili buď hlasitý reproduktor, přidrželi hovor nebo ztišili mikrofon. A to je prostě v dnešní době otravné. Musíte se naučit telefonovat jinak – bez toho, aniž by se vám telefon dotkl tváře. V benchmark testu AnTuTu si Xiaomi Mi A3 odnesl skóre 161 295 bodů, což není nijak extra vysoké číslo, ovšem ve své cenové relaci se výkonem neztratí.
Čtečka otisků prstů v displeji v telefonu za 6 tisíc?
Čtečka otisků prstů v displeji je poměrně nová technologie, která byla donedávna k vidění pouze v telefonech vysoké třídy. Xiaomi však boří limity a nasadilo optickou čtečku otisků prstů také do Mi A3, za což mu patří velká pochvala. Čtečka funguje poměrně spolehlivě, ač se nám několikrát stálo, že prst nerozpoznala nebo ho četla klidně i dvě vteřiny, což není málo. V 95 procentech bude čtečka fungovat dobře a rychle ale občas se stane, že ji rozpoznání trochu trvá, každopádně opět se zde bavíme o telefonu za přibližně 6 tisíc korun, takže se mu to dá odpustit. Odemykání obličejem bychom se stejně jako ostatním telefonům, kteří nedisponují kvalitním skenem vyhnuli. Zabezpečení zde obstarává pouze selfie kamerka, což není zrovna šťastná volba.
Výdrž baterie je skvost
Zde si Xiaomi zaslouží pochválit. Zařízení pohání 4 030 mAh baterie, která dokáže při normálním používání vydržet i dva dny. Samozřejmě, pokud budete telefon využívat náročnějším způsobem, tedy hrát hry, natáčet video či fotit, půjde výdrž dolů. I přesto vám telefon minimálně jeden den vydrží. Telefon podporuje rychlé 18W nabíjení, ovšem pro jeho využití si budete muset dokoupit nabíječku zvlášť, jelikož výrobce dodává pouze pomalejší adaptér. Zamrzí snad jen absence bezdrátového nabíjení, což lze ale telefonu střední třídy stále odpustit.
Uživatelské prostředí potěší milovníky čistého Androidu
A řada od Xiaomi se vždy vyznačovala čistým Androidem. Ani zde tomu není jinak a uživatelské prostředí je v podstatě stejné, jako u trojkových Pixelů. Program Android One zaručuje minimálně dvouletou podporu systému. Android ve verzi 9.0 Pie jinak běží spolehlivě a je velmi přehledný. Na rozdíl od grafických nadstaveb výrobců zde dostáváme bezpečnostní záplaty v podstatě hned, co jsou k dispozici, což je z hlediska bezpečnosti velké plus.
Fotoaparát je nadprůměr
Na zádech telefonu se nachází trojitý fotoaparát. Hlavní snímač od Sony disponuje rozlišením 48 megapixelů a světelností f/1.8, sekundární širokoúhlý snímač pak nese rozlišení 8 megapixelů a světelnost f/2.2 a jako poslední trojici doplňuje 2 megapixelový hloubkový snímač, který má na starost kvalitu portrétních fotografií. Aplikace Fotoaparát nabízí spoustu manuálních nastavení. Pokud zrovna fotografování není vaše parketa, pomůže vám umělá inteligence, která dokáže rozpoznat spoustu scén.
Z Xiaomi Mi A3 lezou až překvapivě dobré fotografie a jistě se jedná o jeden z nejlepších fotomobilů své třídy. Pokud má dostatečné světlo, produkuje kvalitní ostré fotografie se spoustou detailů a celkem věrným barevným podáním. Za zhoršených světelných podmínek se jistě setkáme se šumem, který se ani přes velkou snahu umělé inteligence nepodařilo odstranit. Video pak dokáže telefon natočit až 4K při 30 FPS či Full HD s 60 FPS. Elektronická stabilizace obsahu funguje poměrně dobře, ovšem celková kvalita videa je spíše průměrná.
Cena a dostupnost Xiaomi Mi A3
Xiaomi nabízí Mi A3 ve dvou velikostních variantách – 64 a 128 GB. Za menší velikostní variantu zaplatíme 5 999 korun a za 128 GB verzi si připlatíme pouze 500 korun, což má dle našeho názoru rozhodně smysl. Vybrat si můžete ze třech barevných variant – More than White, Kind of Grey a Not just Blue.
Resumé – koupit či nekoupit Xiaomi Mi A3?
Xiaomi Mi A3 je kvalitním telefonem a disponuje mnoha funkcemi, proč si ho vybrat. Láká na elegantní, avšak v barevné variantě Not Just Blue lehce extravagantní design. Čtečka otisků prstů v displeji nebývá v této cenové kategorii standardem a funguje velmi dobře. Fotoaparát pak fotí nadprůměrné ostré a barevné snímky, které můžete pomocí umělé inteligence ještě vylepšit. Za co si telefon odnáší velké plus je výdrž baterie. S telefonem lze snadno žít i dva dny bez toho, aniž byste jej museli dávat nabíjet, což je v dnešní době spíše vzácností. Má to ale svůj důvod. Je jím rozhodně displej, který disponuje pouze HD rozlišením, což je na 6,1″ displej prostě málo. Po nějaké době se s ním ale vžijete a přestanete to vnímat. Jinak je displej dobrý, nabízí věrné podání barev i dobrou čitelnost na slunci. Za celou dobu používání jsme nenarazili na žádné záseky a čistý Android telefonu rozhodně sluší. Velkou výhodou je pak dvouletá podpora nejnovějšího Androidu a rychlé aktualizace bezpečnostních záplat. Je tak jen na vás, zda telefonu odpustíte některé mínusy, které jsou mnohdy sice nepochopitelné, ale na druhou stranu telefon nabídne mnoho věcí a funkcí, které ostatní telefony v této cenové kategorii nenabídnou.
Klady
+ elegantní design
+ nadprůměrná výdrž baterie
+ dostatečný výkon
+ čistý Android
+ fotoaparát
+ čtečka otisků prstů v displeji
Zápory
– absence bezdrátového nabíjení
– nízké rozlišení displeje
– absence NFC čipu
– přibližovací senzor nefunguje
Hodnocení redakce: 75 / 100 %
Přemýšlíte nad koupí Xiaomi Mi A3?
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář