Vynálezce WWW chce zachránit internet: Na své straně má Google, Facebook i Francii

www internet zakladatel zachrana

Jméno Tim Berners-Lee si mnoho z vás vybaví ve spojení s internetem. Už v roce 1989 tento počítačový odborník stvořil World Wide Web (WWW). Poslední roky však není vůbec spokojený s tím, kam se internet vydal a pracuje na kampani za jeho záchranou. Tvoří tzv. smlouvu o webu. Na své stráně má už giganty jako Google, Facebook a dokonce i stát. A to Francii.

WWW oslaví brzy 30 let, tvůrce jej chce zachránit

Tim Berners-Lee už delší dobu bojuje za lepší internet. Nelíbí se mu například online sledování, hackerské útoky, dezinformace apod, Seznam problémů je však mnohem větší. Zkrátka internet už není takový, jak si ho před 30 lety představoval.

Will you join us to fight #ForTheWeb?

Will you join us to fight #ForTheWeb?

To jsou jen některé příklady toho, proč se Tim Berners-Lee snaží zachránit Internet a decentralizovat ho. Nyní připravuje smlouvu o webu a prozatím zveřejnil jen základní zásady. Kompletně připravena bude v květnu 2019, tedy přesně v době, kdy bude WWW slavit 30 let. Zároveň v tuto dobu se očekává, že polovina populace bude připojena k internetu. Smlouva bude obsahovat řadu zásad, které se týkají cenově dostupného internetu pro všechny, soukromí uživatelů a taky by jasně měla určovat odpovědnost za problémy.

I když smlouva ještě není zcela kompletní, tak na své straně má Berners Lee již několik společností. A to včetně dvou gigantů – Google a Facebook. Dále se na stranu zakladatele WWW postavil miliardář Richard Branson, nebo francouzská vláda.

Zdroj: wersm.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)