Wi-Fi hotspot: Jak sdílet internet z mobilu?

Wi-Fi hotspot nastavení připojení internet

I když jsou dnešní možnosti konektivity k internetu na mnohem vyšší úrovni než třeba před pěti nebo deseti lety, stále existují situace, kdy některá zařízení přístup k síti nemají. Třeba ta, která disponují pouze Wi-Fi adaptérem. Zatímco mobilní datové sítě jsou totiž téměř všude, Wi-Fi sítě jsou pouze doménou obydlených oblastí. Navíc mohou být pomalé, bez hesla nepřístupné či jinak omezené. To pak majitele chytrého telefonu vede k myšlence, jestli se nedá mobilní internet nějak sdílet dál. Dá. A řešení se jmenuje Wi-Fi hotspot.

W-Fi hotspot: Jak na sdílení internetu z mobilu

Základním předpokladem samozřejmě je, že dané zařízení (nemusí jít nutně jen o mobil, ale třeba tablet) má připojení k datové síti (dnes hlavně LTE či 5G). Spuštění Wi-Fi hotspotu je v systému Android možné i u velmi starých zařízení, což je výhoda.

Pozor na množství spotřebovaných dat

Zatímco u Wi-Fi se již v dnešní době málokdy řeší FUP neboli limit pro přenesená data, u mobilních sítí na to určitě musíte myslet. Mějte na paměti, jak velký balík dat máte k dispozici (internet může fungovat i po vyčerpání, ale například zpomaleně) a zda jste ochotni jej pro hotspot obětovat. Myslete také na to, že webové stránky načtené v počítači většinou spolknou mnohem více dat než jejich mobilní verze či aplikace.

Příprava telefonu

Pokud je telefon připojen k Wi-Fi, počítejte s tím, že se při zapnutí hotspotu automaticky připojí přes mobilní data. Je možné sdílet i připojený Wi-Fi signál a to dokonce i přes Bluetooth, nicméně to není předmětem tohoto návodu. Bezdrátové připojení se případně dá sdílet i přes kabel. Tomu se říká USB tethering.

S čím dalším je nutné počítat?

  • Tento způsob připojení je náročný na spotřebu – zařízení totiž paralelně komunikuje s mobilní sítí i přes Wi-Fi adaptér. Počítejte s rychlejším ubýváním energie v baterii a případně nutností připojit telefon k nabíječce.
  • Maximální rychlost takto sdíleného internetového připojení je limitovaná mnoha faktory. Pokud je tedy telefon připojen přes zastaralý EDGE, nepočítejte s tím, že byste například mohli sledovat videa.
  • U modelů určených pro evropský trh nebývá režim Wi-Fi hotspot nijak omezován. Pozor ale na zařízení z USA, kde často operátoři tuto možnost deaktivují.
  • Dosah takto vytvořené bezdrátové sítě je významně kratší než v případě tradičních Wi-Fi routerů. Mimo jiné je to dáno absencí externích antén.

Kde to najít?

Přesný postup se může lišit podle verze operačního systému, ale také dle výrobce zařízení. Tento návod tedy nemůže dokonale pokrýt všechny existující telefony, nicméně může být vodítkem, kde začít a jak postupovat. Pro účely tohoto článku jsme použili redakční Samsung Galaxy S21 Ultra s dvanáctým Androidem a nadstavbou One UI 4.1. Wi-Fi hotspot obvykle najdete hned v první části systémového nastavení v sekci s názvem jako Připojení, Sítě atd. Hledejte položku pojmenovanou jako Sdílení připojení či Mobilní hotspot.

Než přenosný Wi-Fi hotspot poprvé zapnete, doporučujeme provést základní nastavení – v tomto případě název sítě, způsob zabezpečení a heslo. K této konfiguraci se dostanete klepnutím na řádek s názvem funkce. Co které nastavení znamená?

  • Název sítě: Takzvané SSID, což je název, pod kterým bude tato bezdrátová síť viditelná z ostatních zařízení.
  • Zabezpečení: Určení, jakým způsobem bude síť zabezpečena proti nepovolenému připojení. Pokud to uznáte za vhodné a situace to vyžaduje, můžete nechat síť bez hesla. Standardně se ale používá WPA2-Personal (WPA2-PSK).
  • Heslo: Zadejte kombinaci znaků, které poslouží jako heslo pro připojení. Řiďte se klasickými zásadami pro nastavení silného hesla.
  • Pásmo: U novějších telefonů je možné zvolit nejen 2,4HGz frekvenci, ale také 5GHz hladinu. V případě vyšší hodnoty jde o upřednostnění a nikoli omezení, takže je vhodné tuto možnost zapnout pro zkvalitnění připojení. Pokud naopak máte potíže nějaká starší zařízení připojit, zkuste 5GHz vypnout. Může to pomoci.
  • Další pokročilé možnosti nabízejí například automatické odpojování po určitém čase, nastavení objemového limitu nebo automatické sdílení hesla se zařízeními se stejným účtem. Můžete experimentovat

Po nastavení zmíněných položek už jen stačí přepínačem hotspot zapnout. Telefon či tablet začne nakonfigurovanou síť vysílat do několika sekund a připojení k ní probíhá úplně stejně jako u jiné Wi-Fi. Pokud byste chtěli do budoucna zapínat/vypínat W-Fi hotspot jedním klepnutím, můžete si jeho zástupce přidat do horní nabídky.

Pro jaké situace se vám Wi-Fi hotspot hodí?

 

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Karel Kilián
Spoluautor článku - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)