TOPlist

Gigantický únik: Hacker nabízí 487 milionů WhatsApp čísel. Část je i z ČR

WhatsApp telefonní čísla hacker prodej inzerát ČR nebezpečí upozornění

Kecálek WhatsApp je společně s několika dalšími komunikátory specifický v tom, že k přihlášení nevyžaduje jméno a heslo, ale pracuje s telefonním číslem a ověřením v mobilní aplikaci. V případě úniku dat o uživatelích tak nejsou v oběhu extrémně kritické údaje, ale ani u telefonního čísla byste nechtěli, aby se jen tak potulovalo po internetu. Třeba kvůli pokusům o falešné přihlášení. Přesně před tímto typem útoku by se nyní měli mít bedlivěji na pozoru i čeští uživatelé WhatsAppu, protože je jejich číslo dost možná v balíku, který je na prodej na hackerském fóru.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Na jedné z darkweb stránek, kde hackeři sdílejí své úspěchy a přeprodávají ukradená data, se objevil inzerát nabízející 487 milionů aktuálních telefonních čísel WhatsApp uživatelů z roku 2022. Pokud vás nyní napadlo, že takové kyber krádeže se většinou jen okrajově týkají Česka, tak jste na omylu. Na seznamu čtyřiaosmdesáti dotčených zemí je také ČR a ve zmíněném balíku se nachází téměř 1,4 milionu tuzemských čísel.

WhatsApp telefonní čísla hacker prodej inzerát ČR nebezpečí

Server Cybernews, který inzerát objevil, podrobil ukázkový vzorek dat analýze a potvrdil, že jde skutečně o čísla spojená s WhatsApp uživateli. Web rovněž vyzval k reakci společnost Meta, ale odpovědi se zatím nedočkal. Není v tuto chvíli ani jasné, jak se hacker k datům dostal.

WhatsApp telefonní čísla hacker prodej inzerát ČR nebezpečí seznam

Jelikož je velmi pravděpodobné, že je dotčena drtivá většina českých uživatelů WhatsAppu, radíme, abyste si více než kdy dřív dávali velký pozor na podezřelé výzvy k opětovnému přihlášení nebo nevyžádané zadání ověřovacího kódu z SMSky.

Kolikrát už někdo zkusil zneužít vaše číslo na WhatsAppu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)