Policii se nelíbí možnost hlášení hlídek v navigaci Waze

waze_policie_ico

Komunitní navigace Waze, patřící společnosti Google, nabízí proti většině aplikací tohoto typu řadu zajímavých funkcí navíc. Jednou z nich je možnost ohlásit policejní hlídku nebo radar, takže ostatní uživatelé, projíždějící tímto úsekem, budou s předstihem upozorněni na možnost kontroly. Podobné funkce rozděluji veřejnost na dvě poloviny – zatímco jedna tvrdí, že když neporušuje dopravní předpisy, nemusí se policistů bát, druhá takové varování vítá ať už z důvodu, že si dává větší pozor, nebo jednoduše proto, že si dokáže představit lepší trávení času, než kontrolou obvazů v lékárničce.

Bylo jen otázkou času, kdy se hlášení policejních hlídek stane trnem v oku někomu, kdo je přesvědčen o prospěšnosti přítomnosti mužů v policejních uniformách ve křoví kolem silnic. Tím, kdo zdvihl hozenou rukavici, se stali zástupci kalifornské policie. Podle nich je Waze díky uvedené funkci možné použít jako “stalkovací nástroj” k vystopování policisty. Policejní náčelník Charlie Beck vyjádřil své obavy v dopise zaslaném generálnímu řediteli společnosti Google 30. prosince, kde vysvětluje, že Waze má potenciál být “zneužívána s trestním úmyslem ohrozit policisty a jejich komunitu.”

Jediným dosud známým spojením mezi Waze a ohrožením policistů je případ Ismaaiyla Brinsleye, který zabil dva newyorské policisty 20. prosince 2014. Brinsley zřejmě sdílel na sociální síti Instagram snímek obrazovky Waze s vyznačením polohy policistů, kterým hrozil zabitím. Vyšetřovatelé, kteří případ řeší, ale nevěří, že Brinsley použil Waze pro vysledování obětí – z velké části kvůli tomu, že vrah zahodil svůj telefon více než tři kilometry daleko od místa činu.

Hlášení policejních hlídek se nelíbí ani dalším policistům. Šerif Mike Brown z Bedford County ve Virginii vyjádřil své stanovisko na zasedání 23. ledna: “Policejní komunita musí koordinovat úsilí na to, aby se majitelé Googlu chovali odpovědně, a tuto funkci z aplikace odstranili ještě před případným sporem nebo zákonným opatřením.”

Kromě upozornění na policejní hlídky Waze například varuje před dopravními nehodami, uzavírkami, komplikacemi a plánuje trasy s ohledem na aktuální průjezdnost dopravních tahů. Ve své podstatě se Waze dá označit za navigaci s prvky sociální sítě. V současnosti má asi padesát milionů uživatelů ve dvou stovkách zemí.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Mají policisté oprávněné důvody vystupovat proti společnosti Google a její navigaci? Jak vnímáte aktuální snahy odstranit možnost hlášení hlídek? Pokud by Google tuto funkci odstranil, vnímali byste to jako zásadní změnu? Dejte nám vědět, co si myslíte, v komentářích pod tímto článkem!

Zdroje: Android Authority, Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (93)