Hudební ikona walkman slaví 40 let. Výstava ukazuje jeho historii

Sony’s Walkman 40th anniversary exhibition strated at the Ginza Sony Park

V červenci roku 1979 spatřil světlo světa Walkman, který způsobil doslova revoluci. Poslouchat hudbu kdykoliv a kdekoliv? Do té doby naprosto nemyslitelné, vždyť kazety se přehrávaly výhradně v autě nebo doma z magnetofonů. Během dvou měsíců prodalo SONY prodalo 50 tisíc walkmanů a jejich obliba po celém světě raketově rostla. Jaké kousky se dostaly na trh ukazuje výrobce na retrospektivní výstavě, kterou walkman oslavuje 40 let.

WALKMAN® 40TH ANNIVERSARY MOVIE

WALKMAN® 40TH ANNIVERSARY MOVIE

Walkman na 230 způsobů doplněný diskmanem

Kdo z vás měl walkman? Sám jsem jeden vlastnil a přehrával v něm pořád dokola několik kazet. No, možnosti bývaly trochu omezené. SONY prodalo po celém světě přes 400 milionů walkmanů a jeho oblibu zařízl teprve iPod od Applu. Na oblibě mu přidával i různorodý design, který SONY vypustilo do světa ve více než 230 podobách. Některé další vznikly i jako unikáty od umělců; do výroby se buď nedostaly nebo jich existuje několik málo kusů.)

Slávu Walkmanu vystřídal později discman od stejné společnosti, který uměl pro změnu přehrávat revoluční CD disky. Na ty se vešlo podstatně více obsahu než na kazety a byly dalším způsobem, jak si “nosit hudbu s sebou”. Později se pak objevily mp3 přehrávače s vlastní pamětí, do níž šly uložit stovky, někdy tisíce, písniček. Dnes už jsou i tyhle přehrávače téměř tabu, protože je postupně nahradily chytré telefony, které pojmou tisíce skladeb nebo umožní hudbu streamovat.

WALKMAN®1979-2019 selected

WALKMAN®1979-2019 selected

Walkman slaví 40 let v Tokiu. Co všechno je k vidění?

K oslavě oblíbeného přístroje uspořádalo SONY velkou výstavu v centru Tokia, kterou můžete navštívit až do 1. září. K diskuzi jsou přítomni různí hosté z řad spisovatelů i odborníků. Výstava je rozdělena do dvou částí, první je Walkman Wall s více než 230 exponáty, a druhá vypráví příběh Walkmanu ze života 40 známých osobností. Vidět můžete úplně první nostalgické kousky i poslední walkmany, co se dostaly do výroby.

Poslouchali jste hudbu z walkmanu?

Zdroj: designboom, engadget

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)