Menu

Virtuální realita na mobilech je pro Sony bezpředmětná

Sony zanedlouho vydá své vlastní VR brýle pro PlayStation, nikdy se ale neobjevily žádné spekulace o tom, jestli Sony nechystá podobné zařízení i pro telefony. Nyní už víme, že ne. CEO Sony Interactive Entertainment se velmi jasně vyjádřil. Pro Sony je hlavní virtuální realita pro konzole PlayStation.

Virtuální realita je pro Sony pouze na PlayStation

Což je škoda, ale co je dobré připomenout, že Sony nemíří jen na hry, připravují i filmy, které budou podporovat VR. Andrew House, CEO Sony Interactive Entertainment řekl, že už se dívají více do budoucnosti. Filmy by se pak mohly objevit i na mobilních VR zařízeních, protože nepotřebují tolik výpočetního výkonu, jako hry.

“Zaměřujeme se na kvalitní VR zážitek. Neviděl jsem ještě žádnou virtuální realitu pro telefony, která by naše vývojáře nadchla,” řekl v rozhovoru. Dodal, že telefony nemají dostatečný výkon přinést nejlepší zážitek z virtuální reality.

Nevím, jestli by například s něčím podobným souhlasil Google, který finišuje svůj Daydream. Tam vypadá virtuální realita více než dobře, na to, že se jedná “pouze” o telefon. Další jiné mobilní VR headsety méně známých značek, kterých je už na trhu více jak sto, nemusí ale na druhou stranu nabízet tak dobrý zážitek.

Těšíte se na virtuální realitu od Googlu?

zdroj: reuters.com

 

Komentáře

Krusty

Krusty 0

z aplikace
19.9.2016 13:32

Mají pravdu, mobily aktuálně nemají takový výkon, aby dokázaly vyprodukovat kvalitní VR zážitek, je to spíše hobby.

A navíc z jejich pohledu – proč to dělat pro telefony když jako výrobce konzolí můžu soustředit energii a prostředky tam, kde vedu oproti konkurenci….

MarioF47

19.9.2016 13:50

Je to až paradoxní, že Sony, jakožto 1. výrobce telefonu se 4K displejem, na mobilu virtuální realitu zatím nenabízí. Záměrně píši zatím – protože virtuální realita (či rozšířená) přes mobilní telefony se stane na 99,99% nedílnou součástí našeho života, stejně tak jako například fotografování a potom Sony samozřejmě také virtuální realitu na mobilu nabízet bude. (Stačí se podívat pár let zpět – jaký byl výkon mobilů a kde jsme dnes…)
Virtuální realitu na mobilu jsem si odzkoušel na Samsungu S6. Chtěl jsem ji ale zkusit a případně používat pro jediný účel – příležitostné sledování filmů, ani ne ve 3D, ale mít před sebou iluzi velkého plátna – což by i fungovalo… ALE. Nutno říct, že v tuto chvíli pro tento účel pořizovat toto řešení od Samsungu (ani jiného výrobce mobilů) nemá valný smysl. Rastr je pro sledování filmů příliš viditelný a opravdu ruší. Navíc pokud je např. dialog 2 herců, kteří jsou každý na opačné straně plátna, tak ostře uvidíte vždy jenom 1, na kterého se zaměříte… (Nevím, zda toto např. u S7 opticky nevylepšili, ale rastr je určitě stejný.)
Jinak používat virtuální realitu na mobilu např. pro jednodušší hry nebo jiné zábavné či edukativní věci není problém, tam se dá na rastr zapomenout a nevnímat ho. Iluze toho, že např. letíte je až pozoruhodná. (Samozřejmě každý na to může mít jiný názor a záleží s čím srovnáváme…

Je otázka jestli i 4K displeje, které se zřejmě objeví u S8 (a pravděpodobně i dalších vlajkových lodí významných výrobců) budou na kvalitní sledování filmů dostatečně jemné, nebo i tam bude vadit rastr… Nemám s čím srovnat, neodzkoušel jsem…
Každopádně se virtuální realita na mobilech stane realitou i v praxi – určitě zde bude i kvalitnější výkonnější řešení, ale mobily jsou díky tomu, že je prostě máme všude s sebou prostě neporazitelné….

Craftmanek

19.9.2016 13:51

Souhlas krusty. Jenom je to možná trochu škoda, když už ta jejich Z5 premium má 4k rozlišení, no. mohli pro ni udělat něco jako má samsung, ale to je fuk. furt tu je cardboard :D

DeX

19.9.2016 14:08

VR na mobilu je pic*vina. Mobil na VR potrebuje aspon 4K mozna spis 8K rozliseni a k cemu je to pak dobre, kdyz me mobil s takovym rozlisenim vydrzi hodku. Jak pise Krusty – na konzolich to chapu a muzu hrat i cely den v obyvaku

Sony to pochopilo a ostatni se zenou na hlouposti misto toho, aby se zamerili na baterky, ktere jsou ve vsech mobilech zalostne

Hrbek Vaclav

z aplikace
19.9.2016 15:04

Debilita neustálého navyšování výkonu telefonů zatím nemá mezí. VR je slepá kolej asi jako 3D televize

Googler

z aplikace
19.9.2016 15:26

V této diskusi se musím zastat názoru @MarioF47
Virtuální (případně rozšířená) realita má v mobilech určitě smysl. Samozřejmě že telefon nemůže nabídnout výkon jako konzole nebo jako např. HTC Vive, ale budoucnost určitě má, právě třeba pro edukační účely (škola si nebude kupovat desítky HTC Vive za 20K, ale raději si složí třeba Cardboard), protože mobily máme pořád u sebe a všude nemůžeme tahat Oculus :)

RSS (komentáře k článku)