Videohry vs. sociální sítě: co způsobuje deprese?

Sociální sítě a deprese

Dnešní mladí jsou ovládání sociálními sítěmi a videohrami. Stále častěji se pomocí těchto výdobků moderní doby snaží uniknout z reality, která je nedělá šťastné. Jenže vše má i svou stinnou stránku. Tu odhalila studie odborníků z Montrealu, kteří ji publikovali v odborném plátku  JAMA Pediatrics.

Sociální sítě prohlubují depresi

Sociální sítě slouží v podstatě ke dvoum věcem. Buď se na nich dělíte o svůj život přidáváním fotek, videí a nebo statusů (textový příspěvek) a nebo naopak sledujete životy těch druhých. To je právě jádrem problému. Při studii, které se zúčastnilo 3 826 nezletilých, vyšlo najevo, že právě sledování života druhých může a způsobuje deprese. Hlavním problémem tohoto jevu je, že uživatelé sledují na pohled dokonalé životy ostatních a poté je srovnávají s tím svým. Bohužel si ale neuvědomují, že sledované životy mohou být jen přetvářka a nikoli realita. V poslední době tomu také velmi napomáhají tzv. influenceři (vlivní lidé, využívající svůj vliv na sledující k tvorbě zisku), jejichž sociální sítě jsou napěchované fotkami drahých zařízení, aut, dokonalých dovolených a životů. Jak ale všichni víme, sociální síť nikdy není zrcadlem našeho skutečného života.

Sledování sociální sítě

Videohry jako cesta ke štěstí

Vědce při výzkumu překvapilo, jak pozitivní dopad mají na lidskou psychiku videohry. Ty narozdíl od sociálních sítí podporují tvorbu přátel, ačkoli jde jen o ty virtuální a mladí s nimi mohou prožívat společné zážitky v online hrách. Díky tomu jsou šťastnější a místo tupého sledování Instagramu se těší na dobrodružství v různých hrách. Ze studie vyšlo najevo, že až 70% respondentů hraje videohry a je díky nim šťastnější. Ty totiž nabízejí únik z reality, který se dá prožívat a nikoli jen sledovat jako na sociálních sítích.

Hraní videoher

Preferujete videohry nebo sociální sítě?

Zdroj: jamanetwork.com 

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)