Valet: Pomocník při hledání zaparkovaného auta

Valet je elegantní a přitom jednoduchý program

Valet po zaparkování uloží polohu vozidla a až se budete potřebovat vrátit, pomůže vám s navigací. Kromě užitečné funkce zaujme také pěkným uživatelským rozhraním a jednoduchostí ovládání.

Už se vám stalo, že jste při cestě do neznámého města pracně našli volné parkovací místo, vydali se na procházku nebo pracovní schůzku, a když jste se chtěli vrátit, zjistili jste, že nevíte kam? Pokud odpovídáte záporně, pak buď patříte mezi jedince s mimořádně vyvinutým orientačním smyslem, nebo jste prostě měli štěstí. Že taková situace ani zdaleka není ojedinělá, potvrzuje množství aplikací nejen pro Android, jejichž smyslem je právě uložení polohy zaparkovaného vozidla a její následné nalezení.

Jednou z nich je Valet – Automatic Car Locator – elegantní a přitom jednoduchý program, který vás dovede k uloženému místu doslova “za ručičku”. Podíváme se mu na zoubek a zjistíme, co všechno umí.

Valet je elegantní a přitom jednoduchý program Valet je elegantní a přitom jednoduchý program

Co slibuje?

Podle popisku v Obchodě Play aplikace komunikuje v angličtině, španělštině, portugalštině, němčině a ruštině. Čeština a slovenština sice v nabídce chybí, nicméně s ohledem na jednoduché ovládání se bez lokalizace do mateřštiny patrně obejdete. Seznam vlastností naznačuje, že Valet je trochu více než jen aplikací, do které uložíte polohu a v případě potřeby se na ni necháte navigovat šipkou. Posuďte sami:

  • “Senzor parkování” sice nezajistí, abyste při couvání nevrazili do překážky, ale pozná, že jste zaparkovali buď podle odpojení od Bluetooth handsfree, nebo vyjmutí z kolébky/držáku (“car dock”). Sám se postará o automatické uložení místa do paměti.
  • Až budete hledat místo, kde jste zaparkovali, Valet vás odnaviguje přímo k vašemu parkovacímu místu.
  • Abyste nezapomněli na předplaceném parkování včas odjet nebo zaplatit a vyhnuli se tak pokutě nebo odtahu, uložte si do aplikace parkovací lístek. Kdykoli budete moci zkontrolovat, kolik času ještě zbývá a Valet vás upozorní, když budete muset uvolnit místo nebo přikoupit další hodiny.

Podmínkou použití této aplikace pochopitelně není jen vlastnictví auta, ale můžete ji využít pro zapamatování polohy vašeho jízdního kola, motocyklu, hotelu, kempu, nebo jakéhokoli jiného místa, na které se chcete později vrátit. Využití jistě najde také na rozlehlých parkovištích u letišť, dopravních terminálů, obchodních domů, nebo při parkování v centru města.

Jak funguje v praxi?

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že podobné programy mají smysl jedině tehdy, pokud je provozujete pod otevřeným nebem. V podzemních garážích nebo v parkovacím domě se sice telefon může pokusit určit polohu podle okolních základnových stanic mobilní sítě nebo dostupných vysílačů Wi-Fi, odchylka od skutečné polohy se ale může lišit, a to někdy i velmi zásadně. V uvedených případech tedy doporučujeme ukládat polohu až poté, co opustíte uzavřené prostory.

Možná se jednou dočkáme i fungující orientace v rámci budov – ostatně Google již něco takového provozuje ve vybraných podnicích v USA a na podobném konceptu pracují i další firmy. Hodilo by se to, protože najít své “přibližovadlo” v několikapatrových garážích obchodního centra bývá občas složitější, než v centru města.

Parkujeme

Po spuštění programu se na okamžik ukáže obrázek (líbilo by se nám, kdyby šlo o StreetView aktuálního místa), poté se načte obrazovka s tlačítkem Park My Car a ikonou pro nastavení. Stiskem tlačítka uložíte aktuální polohu jako místo, kde jste zaparkovali.

Tlačítkem Park My Car uložíte polohu Tlačítkem Park My Car uložíte polohu

Po uložení polohy se odhalí několik dalších užitečných nástrojů. Přes ikonu s hodinami můžete nastavit časovač (odpočítává zadaný interval) nebo budík (ohlásí se v nastavený den a čas), což může být užitečné v případě, že stojíte na místě s omezenou dobou parkování. Tlačítkem s křížkem se vrátíte zpět do předchozí nabídky, odkud můžete se můžete nechat vést ke svému autu, nebo parkování zrušit. Poslední v řadě je dobře známá ikona sdílení, umožňující sdílet GPS polohu vašeho vozidla s jinými aplikacemi (například navigacemi nebo klienty sociálních sítí). K danému místu si také můžete zapsat krátkou poznámku.

Nastavení budíku nebo časovače Nastavení budíku nebo časovače

Hlavním trumfem tohoto programu je automatický “senzor parkování”. Jistě se shodneme na tom, že hledání asi nebude fungovat, pokud si po zaparkování zapomenete uložit polohu. Funkce Auto Park My Car funguje jednoduše a přitom efektivně: pokud používáte hlasité handsfree připojené přes Bluetooth, stačí aplikaci sdělit, že zařízení, se kterým je váš telefon spárován, je vaše vozidlo. K přerušení připojení dochází zpravidla po vypnutí motoru, nebo po vytažení klíčků ze zapalování. Valet je tak schopen zachytit okamžik, kdy se pravděpodobně chystáte opustit vozidlo a automaticky uloží aktuální polohu.

Informace o připojení Bluetooth Informace o připojení Bluetooth

Hledáme vozidlo

Řekněme, že nastal čas návratu k autu, a vy netušíte, kde jste vlastně zaparkovali. Stačí otevřít Valet a v mapě uvidíte černý špendlík, který zobrazuje polohu vozidla a typickou modrou tečku ukazující, kde se právě nacházíte vy. Mapa není statická – můžete jí posouvat, zvětšovat i zmenšovat. Kromě toho uvidíte jméno ulice, kde automobil stojí, a vzdálenost k němu. Pokud potřebujete průvodce na cestu, stačí klepnout na první tlačítko zleva a Mapy Google vás pomocí navigace pro pěší spolehlivě přivedou na místo určení.

Modrá tečka je naše poloha, černý špendlík poloha auta Modrá tečka je naše poloha, černý špendlík poloha auta

Můžete využít Navigaci Google Můžete využít Navigaci Google

Resumé

O užitečnosti této aplikace nemůže být sporu, byť její potenciál využijí především ti, kteří často cestují po místech, kde nikdy předtím nebyli. Samozřejmě spočívá-li vaše každodenní rutina v přejezdu mezi domovem a zaměstnáním, Valet byste asi příliš často nevyužili.

Ocenit musíme v první řadě jednoduchost, díky které ani nebudeme kritizovat absenci lokalizace do češtiny. Přímočaré ovládání v kombinaci s elegantním designem ukazuje, že i jednoúčelovou aplikaci lze udělat pěkně.

Aplikaci Valet – Automatic Car Locator můžete nainstalovat na telefon s Androidem 2.2 nebo novějším. Instalační balíček má 9,1 MB, zatím si ho stáhlo něco přes tisíc uživatelů, přičemž 30 z nich hodnotilo průměrnou známkou 4,5. Zbývá poslední informace – cena tohoto programu je 1,99 amerických dolarů, tedy v přepočtu kolem 40 korun.

Valet – Automatic Car Locator
Bull Moose
Verze 1.1.3 (11. 6. 2013)
Velikost 9,1 MB
2.2+

+vkvOVOXyU7L0PEAAAAASUVORK5CYII=
40,16 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)