Výdrž na jedno nabití několik týdnů? Úsporné režimy kouzlí!

Xiaomi
  • Chytré telefony nabízí nepředstavitelné množství funkcí, pomáhají nám každý den
  • Daní za to je horší výdrž na jedno nabití, dva dny a více nezvládne skoro nikdo
  • Pokud jedete pod stan a chcete být na příjmu, výdrž počítejte na týdny

Většina chytrých telefonů zvládne při intenzivnějším používání fungovat na jedno nabití právě jeden den. Některé telefony se dostanou do poloviny druhého dne, více než dva dny ale nikdo nezvládá (ponechme stranou telefony od noname výrobců, které vypadají jako přerostlá powerbanka a pro běžné používání se nehodí).

Představme si, že jedeme pod stan a chceme si od moderních technologií odpočinout. Nebudeme koukat na sociální sítě, pracovní emaily počkají až po návratu, fotografovat budeme klasickým fotoaparátem a místo aplikace Mapy.cz si vystačíme s papírovou mapou. Telefon necháme v úsporném režimu a bude sloužit pouze pro příjem hovorů. Kolik vydrží na jedno nabití?

 

K testování jsme použili Xiaomi 13T Pro, které má baterii s kapacitou 5000 mAh a procesor Mediatek Dimensity 9200+. Na telefonu byl celou dobu zapnutý ultra úsporný režim, který omezí všechny pokročilé funkce, včetně WiFi, GPS nebo datových přenosů. Cílem je maximalizovat výdrž na jedno nabití, telefon jsme během testování nepoužívali, pouze jsme občas zkontrolovali aktuální úroveň nabití. Test jsme spustili 3. listopadu přesně ve 12:00, kdy byl telefon nabitý na sto procent.

Výdrž na jedno nabití? Deset dní s rezervou

Baterie ubývala velmi pomalu. Největším žroutem energie je u dnešních telefonů rozměrný displej, ten byl ale neustále vypnutý. Moderní procesory s obrovským výkonem při nečinnosti mají minimální spotřebu. Nebudeme vás déle napínat, telefon na příjmu vydržel přesně 10 dní. Pokud byste skutečně vyrazili pod stan a měli s sebou telefon pouze pro příjem hovorů, zvládne delší výlet bez problémů.

Ještě zvažuji, že bych test zopakoval se sesterským Xiaomi 13, které disponuje procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a už obdrželo Android 14. Ale předpokládám, že jeho spotřeba při minimální zátěži by rovněž byla velmi nízká. Pravděpodobně ale počkám na telefon, který už v sobě bude mít nejnovější Snapdragon. Velké rozdíly nečekám, moderní procesory mají při minimální zátěži minimální spotřebu. Pak už bychom museli například zohlednit polohu telefonu a kvalitu signálu, spotřeba na místě se špatným signálem by přirozeně byla vyšší…

Používáte ultra úsporné režimy?

Zdroj: Vlastní

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)