USB OTG: Jak připojit k Androidu další periferie a zařízení?

USB OTG Jak pripojit k Androidu dalsi periferie

Jak připojit k Androidu další periferie a zařízení? Dnes už poměrně snadno – pomalu nastává doba, kdy je většina nových telefonů vybavena podporou USB OTG. Co to vlastně je a co budeme k připojení dalších zařízení potřebovat?

USB OTG: Pomůcka, jak připojit k Androidu další zařízení

S tímto pojmem se setkáváme již mnoho let, přesto drtivá většina uživatelů tuto možnost nevyužívá. A důvod? V první řadě o takové možnosti možná ani neví, v druhém případě pak kvůli faktu, že výrobci většinou nedodávají v balení vše potřebné k používání. USB OTG (často i jako USB On-The-GO) je specifikace USB standardu, která přidává možnost přímé komunikace mezi dvěma zařízeními bez nutnosti připojení k PC. V současné době je USB OTG nejvíce používáno k přenosu dat z jiných zařízení do telefonu.

Díky tomu lze snadno připojit k mobilnímu telefonu například klávesnici či myš pro ovládání, flash disk pro rozšíření paměti nebo herní ovladač pro pohodlnější hraní her. To zní samozřejmě velice lákavě a jednoduše, má to však háček. Přesněji dva – zařízení musí USB OTG podporovat a ve většině případů bude potřeba i redukce z MicroUSB na “velké” USB-A.

Díky šikovnému kablíku a podpoře USB OTG můžeme připojit například Flash Disk Díky šikovnému kablíku a podpoře USB OTG můžeme připojit například Flash Disk

Jak zjistím, zda můj telefon podporuje USB-OTG?

Většina novějších a výkonnějších telefonů si s podporou USB-OTG hravě poradí, stále se ale na trhu najdou zařízení (zejména ta starší), která podporu nemají. Zjištění podpory přitom nemusí být úplně jednoduché. V první řadě můžete použít aplikaci OTG? či USB OTG Checker, které mají jediný jednoduchý úkol – sdělit vám, zda váš telefon podporuje USB-OTG. Bohužel tento způsob není úplně 100%.

Druhou možností je podívat se na specifikace svého telefonu – postačí zadat do Googlu název telefonu + USB OTG, a některý z článků vám tuto informaci zpravidla prozradí. O tomto údaji se zmiňuje například i náš katalog. U méně známých telefonů vám ale občas nezbude jiná možnost, než to prostě vyzkoušet.

USB-OTG redukce – kablík, který pomůže

Pokud váš telefon podporuje USB-OTG, máte skoro vyhráno. Proč skoro? Protože pokud se například rozhodnete o připojení běžného flash disku pro PC, zjistíte, že má jaksi větší konektor, než lze do vašeho telefonu zasunout. A tak je to u většiny zařízení, které člověk chce k telefonu připojit (některé už tedy mohou mít podporu USB-OTG a rovnou konektor MicroUSB). Bude tedy potřeba nějaká redukce.

USB-OTG redukce mají různé podoby – někdy se jedná pouze u upravený konektor, jindy o kablík a někdy to může být i stylová postavička. Cena takové redukce se na českém trhu pohybuje od 50 do cca 150 Kč, takže se jedná o levnou investici. Je obrovská škoda, že na to většina výrobců zapomíná a nedodává levný kablík přímo k mobilním zařízením.

Co lze připojit k mobilnímu telefon skrze USB-OTG?

Začněme tím nejpoužívanějším – flash disky. Paměti mobilních telefonů dnes sice disponují pamětí s desítkou gigabajtů, přesto to mnohdy nemusí být dost. Případně chceme mezi dvěma zařízeními přenést velké množství dat. V obou případech se přímo vybízí použít USB flash disk – pokud se však nejedná o typ s MicroUSB konektorem, bez redukce se neobejdeme. K telefonům lze připojit i pevný disk, ne vždy to ale funguje. Někdy je proudový odběr disku pro jeho roztočení vyšší, než dokáže telefon dodat.

USB OTG Jak pripojit k Androidu dalsi periferie 2 Jak připojit k Androidu – skrze USB OTG kablík

Android můžeme ovládat i jinak než prostřednictvím displeje – stačí připojit myš či klávesnici. USB-OTG nám dokonce umožní připojit bezdrátový USB přijímač, kterým propojíte myš i klávesnici najednou. To se hodí hlavně v případě použití Androidu jako multimediálního centra. Hráče pak může potěšit, že k telefonu lze připojit i nějaký ten herní ovladač, v tomto případě ale bude nejspíše nutný ROOT telefonu kvůli namapování kláves do her.

Budete potřebovat OTG kabel, příslušenství a čas

Tím ale výčet zařízení nekončí – k telefonu lze dnes připojit například DVB-T tuner pro sledování videa, infračervený port, teploměry, větráčky, světla a další. Zejména čínské obchody se podobnými zařízeními hemží a je opravdu z čeho vybírat.

zboží z Číny - OTG MHL karta

Využíváte USB-OTG v telefonu? Jaká zařízení připojujete?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)