Odklepnuto. USB-C bude jediný nabíjecí konektor u elektroniky v EU

USB-C EU nařízení nabíjení USB Power Delivery

Je rozhodnuto a prakticky hotovo. Evropský parlament posvětil několik měsíců horlivě diskutovaný návrh Evropské komise a schválil nové nařízení o podobě nabíjecího konektoru pro elektronická zařízení prodávaná v EU. Od konce roku 2024 se zde tedy budou moci prodávat pouze přístroje, které budou mít zdířku USB-C (USB Type-C) a současně podporovat výkonnostní standard Power Delivery (PD).

Schválené nařízení se kromě mobilních telefonů či tabletů dotkne například i kamer, sluchátek, reproduktorů, přenosných herních konzolí, klávesnic, myší nebo navigačních systémů. Obecně se bude zmíněná změna týkat přístrojů, které se nabíjí kabelem a mají příkon do 100 W. Cílem je zmírnění produkce elektroodpadu a snazší orientace v příslušenství pro zákazníky. Plány Evropské komise v tomto ohledu ale míří ještě dál. Od jara 2026 se má stejné nařízení týkat také notebooků a již na konci roku 2024 se mají sjednotit také technologie pro bezdrátové nabíjení.

Zatímco výrobci běžné elektroniky a Android zařízení nebudou mít se splněním těchto podmínek větší problémy, jelikož USB-C dávno využívají nebo zavedou jako novou verzi USB, nejhlasitější nesouhlas vyjadřovala dle očekávání firma Apple. Jejím primárním konektorem je zatím Lightning. Evropský parlament se nicméně pro přechod na jeden konektor vyslovil poměrně jasně. Celkem 602 jich hlasovalo pro a jen 13 proti. Fórum vyvíjející standard USB v mezičase zavedlo nové výkonnostní a rychlostní značení.

Kolik máte doma zařízení s a bez USB-C?

Zdroj: EU

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)