AI umí vytvořit otisky prstů, které odemknou i váš telefon

AI univerzální otisky prstů

Umělá inteligence má další zářez na pažbě – vědci přišli na to, jak ji vytrénovat k tomu, aby jim vytvořila univerzální otisky prstů, které by šlo využít k ošálení současných čteček otisků.

Umělá inteligence dokáže generovat univerzální otisky

Výzkumníci vycvičili jejich neuronovou síť, aby generovala univerzální otisky prstů, které by bylo možné využít pro ošálení současných čteček otisků prstů. To se jim nakonec podařilo. Některé čtečky se s umělými otisky vypořádaly docela dobře, kdy chybné otisky označily za pozitivní „jen“ ve 2-3 % případů. Ale většina čteček na tom, tak dobře nebyla, přičemž nejhorší z nich se nechaly ošálit až ve 20 % případů. Nová technologie byla pojmenována DeepMasterPrints.

Univerzální otisky prstů

Na levé straně jsou skutečné otisky, zatímco na pravé straně jsou vygenerované otisky.

Výzkumníci využili dvou vlastností současných čteček. Většina z nich dnes neověřuje celý otisk prstu. Vystačí si jen z jeho malou částí, která se zrovna dotkne skeneru. Komplexita skenované části je mnohem nižší než kompletního otisku. Pokud se srovnaní jen dvě malé oblasti otisků, je pravděpodobnost chybné shody mnohem vyšší, než při srovnání kompletních otisků. Druhou vlastností je, že čtečky neporovnávají kompletní podobu otisků, ale vyhledávají a zaměřují se na určité výrazné znaky. Umělá inteligence, tak negeneruje kompletní otisky, ale jen částečné, které zároveň nesou znaky, jenž jsou v populaci nejběžnější a mají největší šanci čtečky zmást.

Autoři přirovnávají metodu ke klasickému „slovníkovému útoku“. Na prolomení jednoho konkrétního účtu se technika nehodí, ale pokud je k dispozici větší skupina účtů, tak by u části z nich k úspěšné kompromitaci zabezpečení dojít mělo. Autoři plánují ve výzkumu pokračovat a doufají, že se jim podaří informovat veřejnost, aby nevěřila, že je ochrana pomocí otisků prstů neprolomitelná. Ani mi o podobném tématu nepíšeme poprvé.

Kterou technologii zabezpečení preferujete? Klasické heslo, čtečku otisků nebo ověření pomocí rysů obličeje?

Zdroj: theguardian.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (2)