Menu

Nechal si ukrást telefon a pak o tom natočil film. Jak to dopadlo?

Nizozemský filmař Anthony van der Meer si nechal ukrást telefon (konkrétně se jednalo o HTC One M7), a následně pomocí aplikace Cerberus sledoval novopečeného majitele. Bezpečnostní software měl přitom nainstalovaný tak, aby přežil i případný reset telefonu do továrního nastavení.

Aplikace van der Meerovi umožnila nahrávat video, fotit a dokonce i odposlouchávat hovory. Původní majitel měl také přehled o tom, v jakém místě se mobil nalézá. Filmař tak na základě sesbíraných střípků sestavil obraz ze života zloděje. Co k tomuto nápadu vedlo? V podstatě běžná událost: autorovi v jedné z amsterdamských restaurací ukradli mobilní telefon. Krádež ohlásil na polici, nicméně se svým mobilem se už nikdy neshledal. Tato zkušenost přiměla Anthonyho přemýšlet nad tím, jaký typ lidí vlastně krade telefony, a kde tato zařízení končí.

Nechal si ukrást telefon, pak sledoval a natáčel

Po několikadenním snažení se konečně zadařilo a telefon putoval do zlodějské kapsy. Autor snímku se obrátil na policii, nicméně ta mu příliš nepomohla – pouze konstatovala, že mobil patrně skončí “někde na východě”. Zloděj telefon vypnul, nicméně po čtyřech dnech byl opět zapnut a po výměně SIM karty používán novým majitelem. Anthony na dálku sledoval polohu telefonu, poslouchal hovory a pořizoval fotky. Na jednom snímku se mu podařilo zachytit tvář nového majitele.

V poměrně krátké době získal o novém majiteli poměrně dost informací – například tu, že se jedná o Egypťana s finančními problémy. Situace na autora zapůsobila, proto se rozhodl s člověkem, který bez skrupulí používal jeho telefon, aniž by ho alespoň resetoval do továrního nastavení, setkat. K tomuto okamžiku dochází v samotném závěru filmu, kdy se oba muži střetnou tváří v tvář. S ohledem na to, že nový majitel telefon působil agresivním dojmem, ale autor videa upustil od myšlenky na konfrontaci, vypnul kameru a odešel.

Filmař si nechal ukrást telefon, pomocí aplikace Cerberus pak natočil film

Filmař si nechal ukrást telefon, pomocí aplikace Cerberus pak natočil film

Video se stalo internetovým hitem

Video, nazvané prostě “Find my Phone”, je dlouhé 21 minut a na portálu YouTube se těší značné popularitě – v úterý ráno, přesně týden po publikaci, zaznamenalo více než tři miliony zhlédnutí. V posledních dnech o něm začala informovat média, zaměřující se na mobilní technologie.

Jistě se shodneme na tom, že ztráta či odcizení chytrého telefonu rozhodně není pozitivní zkušeností. Především představa, že někdo úplně cizí má přístup k vašim fotografiím, videím, textovým zprávám a dalším osobním údajů je pro většinu lidí značně znepokojující. Aplikace Cerberus může do jisté míry pomoci při vyhledání zařízení, nicméně ani ona není stoprocentní. Přesto se na mysl vkrádá otázka: nakolik je výše uvedený snímek dokumentem o osobě zloděje, a do jaké míry prezentací schopností aplikace Cerberus? Video má značný virální potenciál, což ostatně potvrzuje i tento článek. Kromě uměleckého záměru je tedy možné, že se jedná o dobře promyšlený marketing.

Co si myslíte o nápadu filmaře Anthonyho van der Meera, který si nechal ukrást telefon, aby mohl sledovat zloděje respektive nového majitele? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: techcrunch.com, androidauthority.com.

 

Komentáře

Martin P.

20.12.2016 13:09

Film je pro humanitně vzdělané obyčejné konzumenty zajisté naprosto objevný. Z pohledu znalých uživatelů je to jen mlácení prázdné slámy nebo jen virální reklama na jeden software.

Renek11

renek11 6

z aplikace
20.12.2016 14:00

Já díky cerberus taky dostal telefon zpět. Myslím, že běžných a neznalých uživatelů je drtivá většina a proto je tu opravdu velká šance svůj ztracený, nebo ukradený mobil dostat zpět.

Fuzo

20.12.2016 14:58

Za krádeže by se měla sekat ruka!

Douber

z aplikace
20.12.2016 15:18

To je zase hovadina. Znám zase pár příběhů kdy měli nainstalovaný cerberus a po krádeži telelefon se telefon propadnul do země. Stačí full wipe, nebo přehrát firmware a pá pá ochrano.

pavoukandre

z aplikace
20.12.2016 15:33

přivážu mobil na kočku, nechám jí s tím běhat a mám parádní film.

Renek11

renek11 6

z aplikace
20.12.2016 15:59

DOUBER :
Vsadil bych se, že neznáš ani jeden případ a jen kecáš. Mezi lidma se pohybuju hodně a o telefonech vím celkem dost a můžu říct, že tak jako komunita zde těm telefonům nerozumí skoro nikdo. Myslím, že i tato komunita by nikdy nekradla telefony a tudíž ti co takový telefon ukradnou, tak většinou tyto znalosti nemají a tudíž jsou pak i díky této aplikaci dohledatelní. A navíc je pořád lepší nějaké zabezpečení než žádné

Martin P.

20.12.2016 16:16

To renek11 z aplikace 20.12.2016 15:59:…

-v ČR s aktuální legislativou ikdyž Vám Cerberus prozradí kde máte phona neznamená , že ho dostanete zpět ani po nahlášení na Policii

-pokud postnete fotku \video domnělého zloděje na web tak máte problém. O vině nebo nevině rozhoduje soud a né vaše naštvanost k prvnímu člověku ,který ten telefon koupí nebo dostane k servisu.

-i ti lidé co nevědí do si mohou přečíst a přehrání FW tovární image pokud už ten telefon je kompatibilní s cerberosem nebude nemožné.

-Ano lepší něco než nic , proto na boj s neandrtálci bude stačit zámek , šifrování OS a Device Manager od Google. Protože telefon vždy můžete prodat na náhradní díly a nejcenější jsou data..

Jinak při cenách za MB mobilního připojení že se telefon neobjeví na WEBu je dost možné.

Renek11

renek11 6

20.12.2016 17:07

Martin P.
Koukám, že jsi vedle jak ta jedle.
V mém případě jsem zašel za dotyčným, který můj telefon našel a chtěl dělat blbého, že ho nemá. Ukázal jsem mu fotku když ho to vyfotilo a řekl jsem, že klidně zavolám policii. Poté dotyčný změknul a telefon mi vrátil s omluvou. Tudíž tvrzení, že je třeba tato aplikace zbytečná je liché.
Tyhle kecy o zbytečnosti podobných aplikací tu může šířit jen člověk, který se s tím nikdy nesetkal osobně a takováto aplikace mu nezachránila mobil.
Řeči o tom jak si někdo přehraje FW a podobně jsou tudíž opět blbost, jelikož jak jsem psal tak tomu takřka nikdo z řad těhle zlodějíčků jakými jsou feťáci a cikáni nerozumí. A jak vypovídá i tento článek, tak aplikace funguje a potvrzuje má slova.

Martin P.

20.12.2016 19:58

renek11 20.12.2016 17:07. Potvrzuje to jen to že neznalost je neznalost. Ještě 10let vás může zažalovat za ochranu osobních údajů. Protože on to neukradl, ale v dobré víře koupil v bazaru. A vy jste ho nátlakem donutil vám dát telefon… …Legislativu neurčujete ani Vy ani já. Takže si najdete precedent i soudní případy s kradenými Macbookem a nebo záznamem kamery z prodejny jižních kol v ČR. Suteréne…

Douber

20.12.2016 23:22

renek11: Jasně kecám, to je přece jasný. Logika některých lidí mě fakticky udivuje, když jim to nezapadá do jejich přesvědčení. No ale dobrá, koupil jsem ho svojí sestře do mobilu protože ona zkrátka je expert na ztrácení mobilů. Teď jí ho v práci někdo zkrátka ukradl a od té doby je nedohledatelný. Nikdy se mi ho nepovedlo kontaktovat, zkoušel jsem to 14 dní a pak jsem to vzdal. Dneska jsem to zkusil znovu: Telefon nenalezen. No tak snad se to někdy povede….
Pak po fórech vyprávění uživatelů co ho měli a nikdy telefon nenašli, maximálně co se jim povedlo je že ho vymazali. Že se Cerberusu dávají na netu pomalu nadpozemské vlastnosti.

Renek11

renek11 6

21.12.2016 13:06

Martin P
Jasně pane vykladači zákona.
Já prostě jen tvrdím, že tahle aplikace má své opodstatnění a je užitečná a funkční. To, že pak díky tomu najdu svůj telefon a někdo mi bude tvrdit, že ho koupil v bazaru mi je jedno, jelikož pak je povinen zdělit orgánům který bazar mu ho prodal a ten musí mít zaznamenáno od koho ho vykoupil a pokud to neprokáží, pak mají problém a já zas svůj telefon jelikož i dokladem doložím jeho vlastnictví.
Proč se dávají do aut zabezpečovačky, když jsou profíci kteří to překonají lusknutím prstu???
Já tu aplikaci prostě mám a díky ní se mi vrátil telefon, tudíž má osobní zkušenost je kladná.
Mám totiž pocit, že se zde vyskytují uživatelé, kteří tu už jen z principu každou aplikaci i článek kritizují a hrají si na odborníky jak na aplikace tak na právo.

RSS (komentáře k článku)