TOPlist

První smartphone na světě spatřil světlo světa přesně před 20 lety

first-telephone

Byl listopad 1992 a v Las Vegas právě začal jeden z největších a nejslavnějších počítačových veletrhů světa – COMDEX Fall. Přítomni byli všichni, kdo v branži něco znamenali od Billa Gatese, přes Tima Bajarina až třeba po Steva Jobse. Byla to jiná doba a dnes se jen velmi těžko popisuje atmosféra, která na těchto veletrzích vládla. Můžeme ji alespoň trochu nasát třeba tímto archivním videem natočeném před 20 lety redakcí Computer Chronicels.

 

IBM Simon

Jednou z nejlákavějších částí celého veletrhu bylo uvedení revolučního osobního komunikátoru od IBM s označením IBM Simon. Tento přístroj disponoval procesorem Vadem tepající frekvencí 16 MHz, operační pamětí 1 MB a s interní pamětí též 1 MB. Komunikaci s uživatelem zajišťoval 4,5“ palcový displej. Váha telefonu byla přes půl kilogramu, tloušťka 38mm. V porovnání s dnešními telefony, které pokořují tloušťku 10mm se člověk nemůže nostalgicky nepousmát. Telefon byl schopen přijímat hovory a dokonce posílat zprávy SMS a emaily. Disponoval standardními aplikacemi jako kalendář, adresář, kalkulačka a poznámkový blok pro ručně psané poznámky.

Dnes na Google Play můžeme najít přes 850 tisíc aplikací pro váš telefon s Andoridem. Pro IBM Simon, který běžel na OS ROM-DOS, byla historicky vytvořena jediná aplikace -DispatchIt – stála 2999$ a manažeři mohli díky ní sledovat a řídit své zaměstnance.

Zajímavé je, že jakkoli byl telefon představen 23. listopadu 1992, kvůli odkladům a problémům se softwarem se začal prodávat až v srpnu 1994. Čili téměř s dvouročním zpožděním. Cena byla stanovena na 899$, což tenkrát nebylo zrovna málo a během prvního půl roku se prodalo 10 tisíc přístrojů. Později byla cena snížena na 599$ a IBM Simon se celkově prodalo 50000 kusů. Odstupem času se IBM Simon začal považovat za první chytrý telefon na světě, kterým skutečně byl.

 

IBM SImon v nabíječce

Co následovalo je notoricky známý příběh. Nokia, HTC, RIM, posléze drtivý nástup Applu, šíření Androidu, expanze Samsungu. Nebudu tedy opakovat známá fakta, nicméně znalce může pobavit toto shrnutí vývoje smartphonů z dílny HTC.

Podívejme také na nějaká čísla – pokud si zjistíme počty vyrobených smartphonů od roku 2006, od kdy můžeme začít mapovat nástup jejich popularity, a trendovou křivkou dopočteme těžko dohledatelné údaje o prodejích z předchozích let, vyjde nám zajímavé číslo. Od dob prvního smartphonu IBM Simon, uvedeného před 20 lety, se zatím prodaly 2 miliardy chytrých telefonů.

A jaký byl váš první chytrý telefon? Pamatujete ještě éru, kdy mobilním přístrojům vládla pevnou rukou Nokia, telefony vydržely i týden bez nabití a mohly se používat jako kladiva?

 

Přehled prodejů za jednotlivá léta:

2015: odhad: 982 mil.

2012: odhad: 686 mil.

2011: 491 mil (31% všech prodaných mobilních telefonů)

2010: 297 (19% – všech prodaných mobilních telefonů)

2009: 172 mil.

2008: 139 mil.

2007: 120 mil.

2006: 80 mil.

 

Krátká videorecenze IBM Simon:

http://youtu.be/GUG7nwMmoUc

 

Zajímavost: Telefon se objevil i ve filmu Síť, se Sandrou Bullock v hlavní roli, jen pro představu jak tehdejší diváci vnímali high-end poloviny 90. let.

IBM Simon in The Net (1995)

IBM Simon in The Net (1995)

 

Zdroje:

http://www.gartner.com

http://www.email-marketing-reports.com

https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Simon

http://www.toptenz.net/top-10-greatest-inventions-of-the-19th-century.php/first-telephone

http://www.intomobile.com

 

 

 

Jiří Opletal
O Autorovi - Jiří Opletal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)