Pátý největší stát světa zablokoval Telegram. Odmítl spolupracovat

Telegram Brazilie soud Bolsonaro

Brazilský nejvyšší soud nařídil před několika hodinami v zemi zablokovat populární komunikační službu Telegram. Důvodem je fakt, že provozovatelé platformy nevyhověli několika žádostem tamních úřadů, které se snažily o blokaci některých účtů šířících dezinformace a získání informací o nich.

V tomto konkrétním sporu byl ústřední postavou Allan dos Santos, který šíří mezi Brazilci prokazatelné dezinformace a přitom je publikuje z exilu v USA. Jde o osobu napojenou na prezidenta Bolsonara, jehož okolí je v šíření podezřelých zpráv na Telegramu velmi aktivní. Děje se tak poté, co prezidentovo okolí přestalo nuceně používat americké sítě jako například WhatsApp.

Telegram
Telegram

Pavel Durov, jeden ze zakladatelů Telegramu, se zpětně omluvil, že služba výzvy brazilských úřadů hned nevyslyšela. Na vině je prý i špatná komunikace, kdy soudy údajně posílaly výzvy na obecný komunikační e-mail pro veřejnost. Telegram prý bude do budoucna určitým způsobem spolupracovat.

Těžko říct, jak by mohla taková spolupráce vypadat, neboť Telegram platí za nástroj, který je na světě špičkou v hájení soukromí uživatelů a odmítání předávat identifikační údaje úřadům. Krajně pravicový Bolsonaro celou kauzu označuje za nehorázný pokus o ohrožení svobody slova.

Jak se díváte na podobné nátlaky na provozovatele komunikačních aplikací?

Zdroj: gizmo

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)