TOPlist

Zjistili jsme, proč Google smazal varovné recenze u ruských podniků

Google Mapy recenze Rusko smazané omezení blokování

Jak jsme vás nedávno informovali, v rámci kybernetického odporu k válce na Ukrajině došlo mimo jiné i k tomu, že uživatelé Google Map a souvisejících služeb vytvářeli u exponovaných ruských podniků falešné recenze, které obsahovaly textové či obrazové svědectví o dění v sousední zemi. K nevoli zapojených lidí ovšem tato online hodnocení během několika hodin zmizela, a to přímo zásahem společnosti Google. Nám se nyní podařilo u české pobočky amerického giganta zjistit, proč se tak stalo. Přidáváme kompletní vyjádření.

Proč Google smazal recenze u ruských podniků?

„Jsme si velmi dobře vědomi toho, že se lidé snažili využít Mapy Google, konkrétně nástroj pro recenze, jako prostředek ke komunikaci o válce na Ukrajině. Musíme však přiznat, že funkce recenze míst a podniků na Mapách prostě nebyla pro takový účel navržena a není na něj připravena. Naše systémy nejsou v tomto scénáři schopny reagovat tak, aby dokázaly zajistit správné fungování služby a věrohodnost informací v těchto třech zemích. Proto musíme přistoupit k dočasné blokaci recenzí v regionu konfliktu. Tyto kroky konzultujeme s našimi zdroji na Ukrajině, s regionálními i vládními představiteli, a snažíme se porozumět rizikům, kterým čelí.

Zaznamenali jsme na obou stranách konfliktu vysokou úroveň aktivity, která porušuje naše zásady, proto jsme se rozhodli přistoupit k zavedení dodatečné ochrany, abychom takovou aktivitu zablokovali. Proto jsme na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku odstranili všechny uživatelské příspěvky (fotografie, videa, recenze a informace o firmách), které přibyly od začátku invaze na obou stranách konfliktu, a současně v těchto zemích dočasně blokujeme vytváření nových příspěvků, které v některých případech mohly vést k bezpečnostním rizikům. Sledujeme vývoj situace a budeme podle ní náš přístup upravovat.

Google během této mimořádné situace a humanitární katastrofy nepřetržitě pracuje na tom, aby zajistil přístup k věrohodným informacím ve všech našich produktech. Snažíme se hledat tu správnou rovnováhu mezi tím, abychom lidem pomohli dostat se k přesným informacím o jednotlivých podnicích a místech, ale současně omezili šíření informací, které by potenciálně mohly být škodlivé nebo zavádějící.“

Google Maps
Google Maps

Nutno podotknout, že společnost Google se v rámci bojkotu Ruské federace a zmírňování dopadů válečného konfliktu na obyvatele Ukrajiny a dalších států angažuje mnoha dalšími způsoby. Na pomoc například firma vyčlenila 15 miliard dolarů, pozastavila možnost inzerce a zpeněžování obsahu, který produkují média financovaná ruským státem, weby médií financovaných ruským státem se již nebudou moci zobrazovat ve Zprávách Google a v rámci ochrany ukrajinských obyvatel Mapy Google neukazují vrstvu zobrazující vytíženost míst, vytíženost oblastí a informace o dopravě. Všechny informace o aktivitách firmy Google najdete na souhrnném blogu.

Americká firma v posledních hodinách čelila také kritice, že na YouTube a na dalších místech zablokovala „liberální“ vysílání média Echo of Moscow. Po několika hodinách byly kanály znovu zpřístupněny, nicméně ruská redakce byla stejně během dneška oficiálně umlčena rozhodnutím své vlastní rady. Dopadla tedy podobně jako například BBC a další média, která ruský režim přes své agentury začal blokovat, případně velmi tvrdě postihovat za jakékoli popírání válečných postupů.

Jak vnímáte tento online a mediální boj?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)