TOPlist

První mobil s papírovým displejem má českou cenovku. Je překvapivě nízká

TCL 40 NXTPAPER
  • Displej TCL 40 NXTPAPER šetří oči a je skvěle čitelný na denním světle
  • Ostatní parametry mobilu příliš nenadchnou
  • Mobil se u nás začne prodávat v říjnu, cena je příznivá

Zatímco se přední výrobci mobilních telefonů předhánějí v tom, kdo zákazníkovi nabídne lepší obraz, čínská společnost TCL se vydala jinou cestou a představila mobil, který je především šetrný k očím uživatele. 

Displej jako papír

Myšlenka je to zajímavá. Lidé opravdu tráví před různými displeji čím dál více času. Nejsou to jen mobily, ale také monitory a televizní obrazovky. Následkem záření mohou vznikat různé zdravotní problémy, které lékaři souhrnně označují jako syndrom počítačového vidění. Mezi nejčastější příznaky patří únava očí, pálení, slzení nebo naopak pocit suchých očí. 

Displej NXTPAPER

Displej mobilního telefonu TCL 40 NXTPAPER se má svými vlastnostmi blížit papíru (jak je ostatně patrné z názvu). Je matný, takže se neleskne, a vyniká dobrou čitelností na denním světle. Papír by měl připomínat dokonce i na dotyk. Na obrazovce neulpívají otisky a lze na ni psát pomocí stylusu T-Pen. Součástí řešení NXTPAPER je i filtr, který omezuje vyzařování modrého světla bez nežádoucího zabarvení displeje do žluta, a senzor upravující teplotu barev podle okolního prostředí.

Nejedná se o e-ink

TCL 40 NXTPAPER běží na Androidu 13 s nadstavbou NXTPAPER UI, která nabízí různé barevné módy včetně černobílého ve stylu e-ink čtečky. Rétorika zástupců TCL a samotný název NXTPAPER by mohly evokovat, že i tento displej využívá technologii na bázi elektronického papíru, ale to je omyl. Základem technologie NXTPAPER je IPS panel s úhlopříčkou 6,78 palce, FHD+ rozlišením, maximálním jasem 450 nitů a obnovovací frekvencí 90 Hz.

Parametry a česká cena

A co další parametry? Svými specifikacemi se TCL 40 NXTPAPER řadí spíše do střední třídy. Mobil pohání Helio G88, 8 GB RAM a disponuje úložištěm o kapacitě 256 GB, které se dá rozšířit pomocí microSD karty. Kromě paměťové karty nabízí telefon sloty ještě na dvě SIM (tedy celkem tři sloty). O výdrž se stará baterie s kapacitou 5010 mAh, kterou dobijete za rovných 100 minut (výkon 33 W).

Co se kamer týče, tak na telefonu najdeme hned čtyři: vepředu 32Mpx senzor (1/3,45”, 0,65 µm) s podporou fullHD videa a vzadu 50Mpx (1/2,76”, 0.64 µm) spolu s 5Mpx ultra širokoúhlou kamerou a s 2MP makro kamerou. Zmínku si zaslouží také stereo reproduktory s technologií DTS 3D Boom Sound a sluchátkový 3,5mm konektor. 

Cena pak odpovídá výbavě: 6499 Kč. Telefon TCL 40 NXTPAPER se u nás začne prodávat koncem října, součástí balení bude i obal a stylus T-Pen. 

Jak se vám TCL 40 NXTPAPER líbí?

Zdroj: GSM Arena, tisková zpráva

Martin Havlíček
O Autorovi - Martin Havlíček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)