T-Mobile zahájí za pár dní vypínání 3G signálu na Moravě

T-Mobile vypínání 3G na Moravě

Avizovaný a dlouho připravovaný okamžik je tady. Český operátor T-Mobile zahájí 1. října 2021 vypínání části svých 3G vysílačů. Proces ukončení provozu 12 let starého připojení, které má nahradit moderní 5G konektivita, zahájí v blíže nespecifikovaných oblastech na Moravě. Vypnutí sítí 3G je nezbytné pro uvolnění frekvence 2 100 MHz, která dále posílí rozvoj a rozšiřování nejnovější síťové technologie. Pokud nepatříte do velmi úzké skupiny zákazníků, odpojení se vás prakticky nemá jak dotknout.

„Ukončení provozu celé sítě 3G se dotkne jen minimálního počtu zákazníků T-Mobilu (méně než 1 %), jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE (4G) a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS zprávy využívat síť 2G, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G,“ ubezpečuje operátor.

Mobilní síť 3. generace (3G), využívající technologii UMTS, spustil český T-Mobile v roce 2009. V současnosti jde už o zastaralou a dalece překonanou formu konektivity. Jestli si nejste úplně jistí, zda jste na vypnutí sítě 3G připraveni, můžete si to ověřit na speciální stránce. Nicméně soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě ovlivnit, již údajně T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Vzpomenete si na váš poslední 3G telefon?

Zdroj: T-Mobile

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)