SvětAndroida doporučuje: 6x nejlepší živé tapety

tapety_ico

Ačkoli popularita živých tapet na Androidu pomalu ale jistě ustupuje a období jejich největší slávy je již nejspíš za námi, patří dva díly cyklu SvětAndroida doporučuje, které jsme jim v letech 2011 a 2012 věnovali, k nejčtenějším vůbec. Proto jsme se rozhodli zkusit toto téma ještě jednou oživit. Pojďme se tedy podívat na šest tapet, které doporučili redaktoři našeho portálu!

SvětAndroida doporučuje: 6x nejlepší živé tapety SvětAndroida doporučuje: 6x nejlepší živé tapety

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku v redakci vyhlásíme téma dalšího kola cyklu „SvětAndroida doporučuje“/„Čtenáři doporučují“. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
  • Poté máme týden na zpracování článku „SvětAndroida doporučuje“, sestaveného na doporučeních redaktorů našeho portálu.
  • Na konci článku je formulář pro čtenářské nominace. Čtenáři mají opět týden na to, aby doplnili redaktorský výběr svými doporučeními.
  • Po uzávěrce máme sedm dnů na přípravu článku „Čtenáři doporučují“. V okamžiku jeho vydání začíná celý koloběh od prvního bodu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslali jen dva redaktoři portálu SvětAndroida.cz – Karel Kilián a Tomáš Filip – kteří nominovali celkem šest tapet. Protože byla každá aplikace nominována jen jednou, rozhodovala o pořadí v tomto článku známka v Obchodě Play a poté počet hodnocení.

Galaxy Pack

Pokud se rádi virtuálně touláte v hlubinách vesmíru, pak by vás mohla zaujmout tapeta, která díky vysokému hodnocení a velkému počtu stažení skončila v tomto kole na prvním místě. Galaxy Pack obsahuje celkem šestnáct galaxií a mlhovin, které si můžete prohlédnout ve 3D prostoru., O grafickou stránku se stará OpenGL, na výběr budete mít pět pozadí a tři typy jader. Nastavit můžete také vzhled hvězd a jejich počet. Tapeta reaguje na pohyb telefonu i prst na displeji.

Korektor Tomáš Filip říká: “Graficky povedená záležitost, založena na jednoduchém principu, ovšem efektně vypadajícím. Nastavení obsahuje tolik, že lze tapetu přizpůsobit snad pro každého. Opět samozřejmě potrápí výdrž baterie, ovšem odvděčí se příjemným tmavým pozadím, takže v noci, či za tmy, telefon nezáří jako lampička i při sníženém podsvícení. Zároveň se hodí pro SuperAMOLED displeje.”

Galaxy Pack přijde bezmála na 40 Kč, nicméně o jeho kvalitách svědčí více než sto tisíc nákupů a průměrná známka 4,8. Instalační balíček je velký 6,3 MB a použít ho lze na zařízeních s Androidem 2.1 a vyšším. Spokojený Marek B ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Vizuálně úchvatné. Čím větší displej, tím více vynikne. Možná na mne působí trochu neosobním, studeným dojmem – chci říci: žádný život, jenom samá hmota…”

Galaxy Pack
Galaxy Pack

Paris winter LWP

Další kousek této sbírky nás zavede do francouzského hlavního města, a to ve vánočním období. Nastavit si můžete třeba den, nebo noc, případně i západ slunce nebo polární záři. Na střechy starého města může dopadat sníh nebo déšť, který bude krásně hrát s osvětlením a neonovými nápisy. Obraz reaguje na doteky a pohyb zařízení, takže pokud se například dotknete střechy hotelu, otevřou se dveře, kde můžete spatřit obrázek.

Miniaturní animovaná, ručně malovaná Paříž plná pohybu jistě potěší velké i malé uživatele. Autor se chlubí plynulostí animací a unikátním stylem, který překvapí každého, kdo tapetu spatří.

Tomáš Filip představuje tuto tapetu čtenářům následovně: “Krásná živá tapeta, jménem Paris Winter, se opravdu povedla. Ačkoliv se jedná víceméně o pohybující se vrstvy malovaných obrázků, interaktivní prvky dodávají tapetě život. Sněžící mraky, letící vzducholoď či blikající reklamy na barácích.

Přizpůsobení je tu na styl tapety vcelku dost. Je to tapeta, ke které jsem se vrátil asi nejčastěji, a vždy ladí oku, ačkoliv spotřeba baterie samozřejmě trochu stoupne.”

Tapeta Paris winter LWP je placená – v Obchodě Play za ni dáte téměř 55 korun. Dosud ji zakoupilo přes tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,8. 7,7 MB velký instalační balíček můžete použít na Androidu 2.1 a novějším.

Paris winter LWP
Paris winter LWP

Xperia Z Živá tapeta

Třetí příčka náleží první “firemní” tapetě – v tomto případě animovanému obrázku na pozadí, kterým vybavovala svou první řadu Xperií Z společnost Sony. Jedná se ovšem o neoficiální tapetu, neboť ta původní je určena exkluzivně právě pro Sony Xperie Z.

Karel Kilián obhajuje svou nominaci takto: “Je o mně známo, že jsem příznivcem japonských mobilních telefonů Sony (aktuálně jsem se stal spokojeným majitelem modelu Xperia Z3). Proto byste na mých telefonech často našli nejen launcher z dílny tohoto výrobce, ale právě také živou tapetu. A nutno uznat, že ta z první Xperie Z, kterou jsem před rokem a půl recenzoval, mi doslova učarovala. Proto ji doporučuji v rámci tohoto cyklu i našim čtenářům – věřím, že se bude líbit!”

Tapeta z Xperie Z zaznamenala více než pět milionů stažení a v Obchodě Play má pěknou známku 4,2. Pouhých 1,7 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.2 a vyšším. Šárka Macurová do komentáře ke svému hodnocení napsala: “Tapeta se neseka a je tajemná :) Doporučuji stáhnout a já určitě nikdy neodinstaluji. Proto 5 hvězd.”

Autor má v Obchodě Play také tapety z Xperií Z1, Z2, Z3 a Z Ultra.

Wave Z Live Wallpaper
Wave Z Live Wallpaper

ASUS MyWater (Live wallpaper)

Zatímco většina výrobců si chrání své tapety jako oko v hlavě a nepustí je mimo svá zařízení, Asus překvapil uvolněním tapety MyWater do Obchodu Play pro všechna zařízení s Androidem. Pokud jste už unavení z nudných tapet, pak vězte, že MyWater je nová, inovativní a přináší užitečné informace, jak alespoň tvrdí její autoři. Velmi důvtipné je zobrazování stavu akumulátoru telefonu či tabletu výškou hladiny vody, takže jedním pohledem snadno zjistíte, jak na tom baterie je. Těšit se můžete na hladké, plynulé a interaktivní animace.

Intuitivní prezentace kombinující vodní hladinu a úroveň nabití baterie vám nejen připomene, abyste telefon/tablet nabili včas, ale také přinese na obrazovku zábavnou, kreativní a graficky povedenou scénu.

Doporučujícím je v tomto případě Karel Kilián – zde jsou jeho slova: “MyWater od Asusu hodnotím jako dobrý nápad. Tapet, zobrazujících stav akumulátoru, je v Obchodě Play nespočet, ale tato vyjadřuje úroveň nabití opravdu originální formou – výškou vodní hladiny. Oceňuji výrobce za to, že svou tapetu uvolnil, na rozdíl od většiny konkurentů, pro všechny a zdarma.”

Tapetu ASUS MyWater si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Balíček, velký 1,9 MB, vyžaduje ke své instalaci Android 4.1 nebo vyšší.

ASUS LiveWater(Live wallpaper)
ASUS LiveWater(Live wallpaper)

G3 Živá tapeta

Letošní vlajková loď LG G3 zaujala nejen svým povedeným designem, zpracováním a výkonem, ale také živou tapetou, kterou do ní předinstaloval výrobce. Tentokrát se jedná o vyobrazení rozpouštění částic v kapalině (difuzi).

Karel Kilián konstatuje: “LG se letošní tapeta opravdu povedla, proto mě nepřekvapuje, že se Wasabi ujal jejího neoficiálního portování na všechny telefony. Animace je efektní, v nastavení lze najít celou řadu možností, jak si můžete tapetu přizpůsobit svému estetickému cítění.”

Živou tapetu z vlajkové lodi společnosti LG si stáhlo více než pět milionů uživatelů a její známka je 3,9. Instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším, přičemž stahovat budete 3MB soubor.

Smoke G3 Live Wallpaper
Smoke G3 Live Wallpaper

Větrné počasí

Poslední živou tapetu dnešního dílu nominoval Tomáš Filip. Není ale pro všechny: “Stock tapeta některých Samsungů, v mém případě S III. Informace o počasí získává z webu AccuWeather.com a přizpůsobuje prostředí točících se větrných elektráren. Na pozadí vašeho telefonu se tak mohou objevovat blesky v období bouřek, může sněžit, pršet, či zářit slunce. Nastavení obsahuje bohužel pouze interval aktualizace (od žádné až po jednodenní), ale co bychom také od takovéto tapety chtěli.”

Bohužel tuto tapetu z Obchodu Play nestáhnete.

Čtenáři doporučují: živé tapety

Závěrečné slovo patří již tradičně vám – našim čtenářům. Máte oblíbenou nějakou živou tapetu, která v tomto článku není zmíněna? Neváhejte ani okamžik a nominujte ji skrze formulář, který je týden po vydání článku k dispozici na jeho konci.

V první řadě nominujte tapety, které máte nainstalované, ale protože očekáváme, že většina z vás živou tapetu nemá, zkuste doporučit nějakou, kterou jste měli, nebo která vás zaujala v Obchodě Play či v nějakém výběru. Může se jednat jak o tapety, “hrající pouze na efekt”, tak i praktické tapety, poskytující nějaké informace.

Vaše doporučení budeme sbírat do čtvrtku 6. listopadu, za další týden (tj. 13. listopadu) pak vyjde článek “Čtenáři doporučují: živé tapety”.

Nominace byly ukončeny. Článek Čtenáři doporučují: živé tapety vyjde 13. listopadu ráno.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)