Menu

SvětAndroida doporučuje: Navigace

Doby, kdy jsme na cesty doma i do zahraničí potřebovali tlusté automapy, jsou nejspíš navždy minulostí. Dnes pomáhají řidičům navigace, získávající data o poloze z GPS satelitů (případně též z BTS mobilní sítě a Wi-Fi vysílačů), jež ve spojení s kvalitními mapovými podklady najdou správnou cestu takřka v jakékoli situaci. Navigace už není jen doménou luxusních vozů – GPS modul dnes najdete i v těch nejlevnějších telefonech. Jenže kromě čipu budete potřebovat i program. V redakci jsme se nakonec shodli na čtyřech, které nám připadaly zajímavé.

Sygic: GPS Navigation

Největší podporu měl v naší redakci navigační software slovenské firmy Sygic. Ten byl sice od únorové recenze přejmenován z Aura na GPS Navigation, ale hlavní funkce i dobré vlastnosti zůstaly. Pravděpodobně i proto se pro Sygic se vyslovili hned čtyři z pěti oslovených redaktorů. Než dáme slovo redakčním kolegům, řekněme si, že Sygic je offline navigace (tj. nepotřebuje k navigování přístup k Internetu), která není zdarma, ale z Android Marketu můžete stáhnout sedmidenní zkušební verzi.

Karel Kilián Sygic doporučil: “Ještě se starší verzí Sygic Mobile Maps jsme úspěšně najezdili tisíce kilometrů doma i v zahraničí. Zatímco leckteré konkurenční aplikace jsou schopné řidiče protáhnout kdejakou polní cestou, s tímto softwarem se to prakticky nestávalo. Když jsem pak testoval služebně mladší Auru, měla drobné nedostatky v mapových podkladech, kdy například naváděla na dálniční sjezdy, které ještě nebyly dokončené. Vyhovuje mi logika plánování tras a jednoduché ovládání. Zejména na cesty do zahraničí, kde nevyužiji online navigace, si neumím představit lepšího navigátora.”

Tomáš Očadlý uvádí další kladné vlastnosti: “Vyzkoušel jsem mnoho offline navigací a tato mi přišla nejvhodnější pro můj HTC Desire. Při navigování zobrazuje všechny potřebné informace, dokáže navigovat ve více pruzích a má příjemné grafické rozhraní.”

Pavel Štůsek chválí poměrně dynamický vývoj “je s každou novou verzí lepší a lepší,” a oceňuje, že nabízí “možnost využít pěší navigaci,… …líbí se mi, že program není zaměřen pouze na automobilovou dopravu, ale má širší záběr použití.”

Petru Mišákovi se líbí “intuitivní ovládání, rychlá a přesná navigace,” a dodává: “Pokud by nebyla navigace od Googlu, jezdil bych s touto.”

Sygic: GPS Navigation

Sygic: GPS Navigation

Sygic: GPS Navigation

Sygic: GPS Navigation

Sygic: GPS Navigation
Sygic
Verze11.0.1 (25. 5. 2011)
Velikost4,9 MB
2.0.1+


Zdarma

Navigace Google (součást Mapy Google)

1. června došlo k dlouho očekávanému spuštění navigace na mapových podkladech Google. To se setkalo s velmi kladnou odezvou uživatelů – zejména proto, že navigace je k dispozici zdarma. Ke své funkci sice potřebuje připojení k Internetu, můžete si ale stáhnout mapu cesty předem a poté, pokud příliš nesjedete z trasy, se obejdete bez datového připojení.

Jednoznačně nejvíce nadšení z této navigace projevil Petr Mišák, který popsal její hlavní vlastnosti: “Bezkonkurenční navigace, kterou jsem používal ještě v době, kdy u nás nebyla oficiálně dostupná a doprovázel ji plechový hlas. Dnes ji máme v ČR čerstvě dostupnou i oficiální cestou a přináší sebou krom mnohých vylepšení i poslouchatelný hlas (komu se nelíbí, může nahradit aplikací SVOX).

Díky propojení na online mapy máte vždy aktuální podklady. Dobou zprávou je ale i to že celou trasu si můžete načíst dopředu na domácí Wi-Fi a pak se již nechat navigovat offline.

Podstatná věc, která mi u ostatních navigací chyběla, je integrace s kontakty – pokud kontakt v telefonu obsahuje i informaci o adrese, nemusíte spouštět sólo aplikaci, ale přímo z adresáře vyberete možnost navigovat.

Kdybych měl sepsat, proč tuto navigaci upřednostňuji před ostatními, vydalo by to text na plnohodnotnou recenzi :). Takže jen heslovitě:

  • telefonní kontakt přímo v mapách na cokoli si vzpomenete (hospody, nemocnice atd.),
  • u každé položky máte i hodnocení a recenze od ostatních uživatelů,
  • možnost zapnout Street View,
  • satelitní podklady,
  • propojení na google účet a jeho služby.”

Michal Šrajer měl díky pobytu v zámoří možnost vyzkoušet i některé funkce, které v Česku ještě nejsou dostupné. Své zkušenosti popsal: “Pravdou je, že donedávna jsem navigaci od Google používal především při svých cestách po USA – a mnohokrát se mi osvědčila. Loni jsem pouze s její pomocí například během svatební cesty projel od L.A. až po New York :) Jediný háček během takové cesty bylo nekvalitní pokrytí signálem (nezřídka jsme byli třeba i celý den bez mobilního signálu a Internet lovili jen v restauracích u cesty), což nebylo vůbec příjemné, protože navigace je zatím na připojení závislá. Ve státech navíc fungují některé vychytané funkce na které musíme u nás ještě chvíli počkat – třeba plánovaní tras podle hustoty provozu (kterou si Google krom jiného dopočítává podle rychlosti pohybu ostatních uživatelů navigace).”

Třetím do party příznivců navigace od Google je Karel Kilián, který ale kromě chvály také kritizuje: “Bohužel ani online data nejsou stoprocentní zárukou, že vás navigace povede správně. Například dosud neotevřený dálniční sjezd na Studénku projedete jedině tehdy, pokud porušíte zákaz vjezdu. Navigace je ale přesvědčená, že tudy jet můžete. Jinak jsem s ní ale během testování po Ostravě byl poměrně hodně spokojený.”

Navigace Google

Navigace Google

Navigace Google

Navigace Google

Mapy Google
Google Inc.
Verze5.6.0 (16. 6. 2011)
Velikost6,4 MB
1.6+


Zdarma

Waze

Waze je komunitní projekt online navigace se vším, co k tomu patří – tedy má své klady například v tom, že je k dispozici zdarma, ale samozřejmě i zápory, spočívající v mapovém pokrytí, které vytvářejí sami uživatelé. Tento navigační software zmínili dva redaktoři.

Michal Šrajer v podstatě potvrzuje výše řečené: “Waze mi je jako projekt velmi sympatický už proto, že realizuje nápad, který jsem měl hned v prvních dnech po koupi prvního Android telefonu :) Jde o komunitní navigaci, kdy si lidé sami tvoří mapy tím, že zkrátka jezdí po cestách. Bohužel jsem při používání aplikace nikdy nebyl příliš úspěšný – kvalita mapových podkladů byla v době, kdy jsem ji naposledy zkoušel (zhruba před rokem), ještě poměrně mizerná a na většině území ČR jsem jezdil v místech, kde ještě cesty nebyly zaneseny. Věřím ale, že dnes už to je výrazně lepší…”

Karel Kilián používá Waze prakticky denně. Zpočátku byl jejím velkým kritikem – nevyhovovala mu celá řada věcí, včetně leckdy nesmyslných pokynů. Podle jeho názoru se ale Waze zlepšuje takřka každým dnem, byť stále ještě k dokonalosti, zejména ve srovnání s komerčními produkty, chybí mnoho věcí. “Waze má dost nevýhod – například mapové podklady někde poměrně dost kulhají, čemuž se ale nedivím, neboť komunitní editor map mi nepřipadá právě jednoduchý. Zapínám ale tuto navigaci z jiného důvodu – kvůli informacím o dopravních komplikacích na trase a v okolí. Program navíc sám sleduje dopravní problémy – například pokud se dostanete do kolony, reportuje tuto skutečnost ostatním uživatelům, jež by se chtěli vydat stejnou cestou. Jako užitečnou vidím také možnost nahlásit hlídku dopravní policie, kterou pak Waze s předstihem hlásí ostatním. Pravda, zejména tato funkce by mohla být ještě zjednodušena, neboť odeslání hlášení vyžaduje poměrně dost pozornosti a jak víme, během řízení se nesmí držet telefon v ruce….”

Waze

Waze

Waze

Waze

Waze: Community GPS navigation
Waze
Verze2.3.6.4 (15. 6. 2011)
Velikost7,9 MB
1.5+


Zdarma

NDrive

NDrive je komerční offline navigace (verze pro Východní Evropu, která obsahuje naší republiku, přijde na bezmála tisíc korun), ke které jsme nenalezli ani časově omezenou testovací verzi. Výrobce se chlubí více než 350 tisíci uživateli, aktuálními mapovými podklady od NAVTEQu a grafickým provedením. Aktuální verze 11 přichází s vylepšeným výpočtem trasy, v brzké době se pak majitelé mohou těšit na dopravní informace.

Zkušenosti s touto navigací má Petr Mišák, který ji považuje za velmi dobrou, vytýká jí ale méně intuitivní ovládání.

NDrive

NDrive

NDrive

NDrive

NDrive Eastern Eur
NDrive Navigation Systems, SA
Verze11.0.07 (25. 3. 2011)
Velikost4,1 MB
1.5+


965,69 Kč

 

Komentáře

qwert69

qwert69

23.6.2011 6:43

jako offline navigace mi nejvíce vyhovuje navigon, protože v mapových podkladech jsou čísla orientační i popisná a navede mě přesně do cíle, což mi ušetří spoustu času. v tomhle má velké plus oproti sygic navigaci. navigace od googlu je v tomhle taky v pohodě. posledních 14 dní používám po Praze waze a mohu říci, že se hodně zlepšila, než když jsem ji zkusil před půl rokem, to šla hned z telefonu. I když čísla popisná ani orientační ji taky moc neříkají, tak to nahrazuje informacemi o dopravě a celkově je docela návyková. pokud ale potřebuji číslo domu, musím přepnout na navigon nebo google. na dovolenou mimo republiku je ovšem na nic, právě díky online režimu. používáno na DHD

Googdoll

Googdoll

23.6.2011 6:49

Já bych čekal, že se do užšího výběru dostane i navigace Navigon.

Kostbone

Kostbone

23.6.2011 7:14

Také jsem čekal, že uvedete Navigon. Co čtu fóra, tak největší rozepře panují mezi sygic a navigonem. Jedni jsou zastánci prvního, druzí nedají dopustit na Navigon. Co jsem je zkousel oba, tak navigovali oba víceméne nastejno, u navigonu ovšem vyhrala jeho uzivatelská přívetivost, jelikož abych se po prvním spustení mohl nekam navigovat, nemusel jsem se pulhodiny otravovat s nastavovanim a prohrabavanim, jak navigace vubec funguje, a pak plynulost navigace, pokud u Sygic na chvilku vypadnul signal, jednoduše se sipka zastavila. Z navogovani jsem mel pak slideshow s různymi body,kde jsem zrovna byl, kdezto navigon asi trochu podvadel, a zobrazoval ze jedu i kdyz ztratil signal. Navigovani pak bylo plynulejsi a problemy s odbocenim jsem taky nemel. Skoda jen te ceny. Nakonec vyhrala Google navigace kvuli cenne a rychlosti. Když potřebujete obcas nekam navest, tak to stačí.

Jean

Jean

23.6.2011 8:16

Používám Sygic Auru a navigaci od Google. Google se brzy přiblíží nejblíže ideálu v poodbě online-offlinového modelu srdužujícího výhody obou řešení. Samozřejmě má vůči své konkurenci zejména v oblasti offline navigaci ještě co dohánět zejména ve vztahu k propracovanosti funkcí a grafice. I offline navigace jako Sygic se mají od Googlu co učit a své (již integrované) online doplňkové služby mohou dále rozvíjet. Myslím, že jak výrobci offline tak i online navigací nakonec skončí všichni někde uprostřed. Co zatím vidím jako malý zádrhel takřka u všech výrobců je plánování trasy a možnost jednoduché a rychlé deaktivace “aktuálních” průjezdných bodů. Chybí mi např. možnost nastavení požadované vzdálenosti od průjezdného bodu, která při průjezdu kolem bodu povede k auto-deaktivaci průjezdného bodu a přepnutí navigování k dalšímu bodu v pořadí. Věřím, že i tento nedostatek výrobci brzy doladí.

HUdasp

HUdasp

23.6.2011 8:21

Opovrhovat iGO je síla pánové;-)

lennyd

lennyd

23.6.2011 8:24

Taky bych čekal Navigon a iGo…

david

david

23.6.2011 8:33

může mi už konečně nekdo sdělit, kde funguje StreetView u google navigace? Me to tedy zatim nikde v CR zapnout neslo…

dr_x

dr_x

23.6.2011 8:35

Možná jsem zmlsanej z IGO na WM, ale navigace pro Android mi přijdou jako jedna velká tragédie. Neumí to kromě zcela základních funkcí skoro nic, přizpůsobit vlastním potřebám se to prakticky nedá a funkčnost je v mnoha případech víc než podivná. Celkově se mi nelíbí přesun k hloupým navigacím pro masy, které se řídí heslem “když tam ta funkce nebude, nemůže na ní uživatel nic zkazit”.

dr_x

dr_x

23.6.2011 8:40

iGO na Androidu je parodie na navigaci a navíc mám pocit, že se ani oficiálně nedá koupit…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

23.6.2011 8:47

HUdasp a lennyd:
No, iGo opravdu není v Marketu, takže těžko ho mohl někdo z redakce vyzkoušet a zmínit.
U Navigonu bude limitující patrně cena. Přeci jen 1600 za software, když jsou k dispozici levnější a dokonce i zadarmové navigace, dá málokdo. Proto ho nikdo v redakci nepoužívá a proto ho ani nikdo nedoporučil.

CQ

CQ

23.6.2011 8:56

Motonav, resp IGO som mal tu cest vyskusat (bolo to tak 1-2 hodiny jazdy) a bol to neskutocny snek. Najpomalsia navigacia aku som mal moznost vyskusat, co ju v podstate aspon pre mna robi nepouzitelnou.

HUdasp

HUdasp

23.6.2011 9:06

@Karel Kilián iGO8 pro Android je kompatibilní s podklady iGO8 pro WM. Pro legalitu tedy stačí aktuální karta s daty pro WM. Instalačky jsou free.

@dr_x Naprostej souhlas.

HUdasp

HUdasp

23.6.2011 9:09

@CQ Na jakym přístroji si jel? Motonav je ješté použitelnější, než surové iGO. Dle mne má přehlednější UI, leč jen pro pár vyvolených telefonů.

Marvin

Marvin

23.6.2011 9:30

Škoda, že tu není ani jediná zmíňka o navigaci CoPilot, která dle mého skromného názoru funkcemi i možnostmi nastavení daleko přesahuje Sygic.

Uni

Uni

23.6.2011 9:43

Trochu se nám tady zazdila domácí provenience, SmartMaps, Dynavix, Byonroad…:-)

CQ

CQ

23.6.2011 9:56

->HUdasp
Motorola Defy

Jean

Jean

23.6.2011 10:01

David: StreetView musí býrt v první řadě nainstalováno. Pokud ho v zařízení máš stačí jen vytvořit trasu, spustit navigaci a kliknout prstem na horní (zelenou) obdelníkovou ikonu, kde se zobrazují pokyny k cestě. Zobrazí se jiné okno a pokud je v dané lokalitě StreetView dostupné (moc těch lokalit u nás není) pak se v tom okně zobrazí i ikonka StreetView. Stačí už jen kliknout a …

dakarcz

dakarcz

23.6.2011 10:19

muj nazor je ten, ze na Androidu neexistuje PORADNA navigace na kterou byste se mohli spolehnout. Copilot vypada jen pekne, jakz takz na kratake trasy, jinak neni schopen odhadnout cas ani nejrychlejsi cestu !!! Aura nema planovani tras, proste hruza. Jeste ze se TomTom nastesti rozhoupal a pry brzy bude na Marketu.

Jel jsem ted z Plzne do Madridu a jeste ze jsem mel 7 let stare Treo650 s TomTom 6. Jinak bych dojel o pul dne dyl

Jean

Jean

23.6.2011 10:58

dakarcz. Vyzkoušel jsem na Androidu Navigon, iGo a používám Sygic auru + Navigaci od Googlu. Ještě se mi ani u jedné navigace nestalo, že by se na ni nedalo spolehnout. Zejména odhadované časy dojezdu do cíle jsou přesné na minuty. Btw. Aura plánování tras má .. jen je to ještě trochu nedotažené a málo intuitivní.

HUdasp

HUdasp

23.6.2011 12:48

Osobně jsem proti Sygicu zaujatý – vznikl jako pohrobek TT6 (a před TT7 na Diamondu), kterej v prvotních verzích pro WM totálně vobšlehl uživatelské prostředí TomToma. Nemám je rád ani jejich produkty.

dakarcz

dakarcz

23.6.2011 14:40

Jean: zkus jet pres celou evropu podle Copilotu nebo Aury, prijedes o pul dne dyl nez podle 6let stary navigace od TomToma. U Copilotu mi nesedi ani casy mezi Plzni a Prahou, nakonec dorazis o 20min driv – trapny (zkouseno denne po nekolik mesicu). U Copilotu je pri planovani doslova fraska pouzivani rezimu ekonomicky, nejkratsi, nejrychlejsi – programator musel bejt uplne mimo. nedockave cekam na TT

vaclav

vaclav

23.6.2011 14:54

S Aurou mam spatny zkusenosti. Treba po Praze se mi vubec nechytala. Mel jsem zapnute dalnice i mytne, trasu nejrychlejsi a snazilo se me to porad tahat mestem a ne po okruhu a to jsem Prahou jenom projizdel. Kdyz jsem jel po tom okruhu, tak me to snad na kazdym sjezdu tahlo do mesta. Nechapu :)

Pedro

Pedro

23.6.2011 16:45

@dakarcz: U CoPilot by melo stacit jen nastavit limity rychlosti na jednotlive typy silnic. Rekl bych, ze to od vyroby nejak nesedi.

Jiri Cerny

Jiri Cerny

23.6.2011 16:45

Ahoj, určitě doporučuji Navigon….

gugel

gugel

23.6.2011 22:42

Ja som mal iGO v PDA. Po kupe HTC Wildfire som mal najprv Sygic, ale neprisiel som mu na chut- tak mam znova iGO (jednoducha- zadas ciel a ides) otestovane Slovensko a Rakusko bez problemu. Uvidim co povie cestou do Chorvatska. Ale aj tak si myslim, ze je to s navigaciou: kolko ludi tolko chuti. Kazdy si da co mu vyhovuje.

anawarr.cz

anawarr.cz

24.6.2011 7:27

každá navigace má pozitiva, ale google mapy mají nejlépe dotažené vyhledávání popisných čísel i v těch nejmenších dědinách. používám všechny dostupné navigace, ale pokud hledám dlužníka v “horní lhotě” stejně zapnu google mapy (navigaci) a zastavím mu před domem. jinak jsem si oblíbil copilota, nejvíce mi sedí graficky a hlasově

Pošťák

Pošťák

24.6.2011 12:41

znáte někdo jakoukoliv dobrou navigaci založenou na mapových podkladech OPENSTREETMAPS ?? ty mapové podklady jsou přece dokonalé, proč na nich nepostaví stejně tak dokonalou navigaci ? :-)

Pošťák

Pošťák

24.6.2011 12:43

jinak moje zkusenosti jsou takove ze google mapy jsou asi nejlepsi, ale jejich potreba internetu by mohla v nekterych mistech docela zatopit a toho se obavam, takze v zaloze mam jeste Navigon (skoda ze jeho recenze nezaznela v clanku)

Roman

Roman

26.6.2011 15:18

@Pošťák:
NavDroyd

Enzo

Enzo

28.6.2011 10:05

Ahojte, niektoré príspevky sú dosť od veci.. Sygic vie aj plánovať trasu, vie aj navigovať ku kontaktom z adresára atď. Samozrejme je asi na každom užívateľovi, komu sa čo páči. Presnosť navigácie závisí dosť od telefónu na ktorom SW beží… rýchlosť, GPS príjmač atď..

vasin

vasin

28.6.2011 21:24

Již z WM mám Igo a i když je na Androidu podstatně méně nastavitelné tak z hlediska podkladů, preciznosti ve výpočtu tras a hlavně v navigaci pouze hlasem bez nutnosti koukat na displej a pouze nutné ukecanosti (mám očesaný hlas z WM již roky) se mu dle mého, nic nevyrovná.

Porovnáno s Waze, Aurou, Googlem a Navigonem

Inanna

Inanna

29.6.2011 20:20

Nokia maps forever.

Martin

Martin

26.7.2011 10:04

Sygic funguje dobře, když funguje, když nefunguje, tak se rady, co s tím nedočkáte… Výrobce se tváří, že neexistuje, pokud si nechcete tedy navigaci koupit, pak se Vám milostivě možná ozve… Je asi škoda, že je to jediná kvalitní navigace na androida, konkurence by neškodila…

xichto

xichto

20.9.2011 0:59

je tu vela balastu: ako pisal vasin, dolezita je spravna navigacia hlasom – bez strielania ocami na displej a este tie mapove podklady. Napr. TeleAtlas (TomTom) pre bezne, dlhe, lahke trasy a Navteq, ked je clovek niekde v prdeli. Hm?

Helle

Helle

7.10.2011 4:58

Na WM jsem vyzkoušel snad všechny navigace, které existují a vždy jsem zkončil u IGO 8.3. Pravda verze pro android ( mám Nexuse S ) je velmi očesaná, velmi nešťastně se tam přidávají průjezdí body ale proti všem uvedeným aplikacím : s mapovými podklady Teleatlas ( nyní TomTom) bezpečně hlásí překročení rychlosti v každé malinké vesničce.Pro mě velmi důležitá vlastnost. Mám skin, kde se jasně čitelnými údaji zobrazuje rychlost.Což myslím žádná z výše uvedených aplikací neumí také. Navíc, protože používá stejné podklady jako IGO pro WM, tak si mohu kdykoliv aktualizovat nové mapy ,poi a hlavně databáze radarů. Pro mě dokud někdo nevymyslí pro android jinou navigaci bude IGO jedničkou.Navíc mě vždy a bez problémů dovedlo tam kde potřebuji.Sygic, ještě když jsem ho v mašince měl mě jednou navigoval tak zmateně, že jsem ho vypnul a přepnul se na IGO.

RSS (komentáře k článku)