Menu

Google Navigace funguje v Česku!

Zatím se sice jedná o informaci, která nebyla oficiálně potvrzena žádným zdrojem blízkým Googlu, nicméně ověřili jsme ji v praxi a můžeme se s vámi podělit o radostnou novinu: Navigace Google na Android telefonech ode dneška od 2:00 hodin plnohodnotně funguje i na území České republiky!

Aktualizováno: podle informace slovenského čtenáře na Slovensku Navigace nadále nefunguje resp. není Googlem povolená.

Další informace připravujeme.

Navigace Google už funguje v Česku

Navigace Google už funguje v Česku

Aktualizováno: pokud byste zatoužili po poměrně kvalitně česky mluvící hlasové navigaci, doporučujeme (úspěšně vyzkoušený) SVOX Classic Text To Speech Engine společně s českým hlasem “Iveta.” SVOX je k dispozici zdarma, hlas pak přijde na cca 52 Kč. Podrobný postup konfigurace najdete ve článku Michala Mátla Nechte si předčítat knihy.

Poznámka: hlasová navigace je – například ve srovnání se Sygicem – poměrně dost upovídaná, což ale není na škodu. Diktuje nejen “odbočte vpravo,” ale je-li to možné, zpravidla říká i název ulice, do které máte jet.

 

Komentáře

david

david

2.6.2011 11:44

karel kilian: to jsem pochopil, ze pokud chci, aby mi navigace mluvila cesky, musim nainstalovat onu vyse zminenou aplikace a cesky balicek – predpokladal jsem ale, ze bez to bude navigace mluvit alespon “normalne” anglicky.. kazdopadne diky, stahnu SVOX a pak ten cesky hlas.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

2.6.2011 11:48

To: David Ondrejkovič
Máte pravdu. Teď jsem to zkusil a nepovede se…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

2.6.2011 11:49

To: david
No, také tomu nerozumím. Někomu to mluví česky i bez SVOXu…

David Ondrejkovič

David Ondrejkovič

2.6.2011 11:50

To postak:

Tak bohužel – verze “onwhere”, byť “resigned” nelze nainstalovat vedle originálních Google Map a ty originální NELZE odstranit bez Roota. Alespoň u mne ne a podle toho návodu na XDA jsem pochopil, že je to obecně vlastnost této verze.

Takže “Bruta” si nechávám na SD kartě nenainstalovaného v záloze, kdybych jel v létě např. do Chorvatska, protože v něm navigovat po trase Praha – Dubrovník lze, zatímco v oficiální verzi (se včera zpřístupněnou navigací) zatím nelze.

štajmík

štajmík

2.6.2011 16:27

hele, mě to taky mluví aniž bych si koupil ivetu nebo jinou babu. původně jsem myslel, že tím nahradím v autě garmina, ale v zahraničí to asi nepůjde kvůli drahým datům. offline má holt cosi do sebe

štajmík

štajmík

2.6.2011 16:29

ještě pro upřesnění. mám samsung/google nexus s, tak třeba tam mám nějakou českou řeč už od výrobce

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

3.6.2011 8:17

To: Ivo
Osobně si nemyslím, že by to, co chcete, mohlo fungovat. Podle mne telefon s Androidem neumí běžet vůči jinému zařízení jako externí GPS přijímač (a předávat jen souřadnice). Jsem si tím skoro jistý.

kristof.p

kristof.p

3.6.2011 10:43

Tak jsem zkusil zmerit ten nabijeci USB spunt z DX pomoci 5 Ohm rezistoru. V okamziku, kdy tekouci proud dosahl 940 mA byl odpor tak horky, ze jsem uz to klubko dratu neudrzel v ruce. Pokracovani priste :-D

matkoyy

matkoyy

4.6.2011 1:14

To:Ivo, Karel Kilian
Android sa moze tvarit ako externe bluetooth GPS. Skuste napr. http://www.androidzoom.com/android_applications/tools/gps-2-bluetooth-v2_mfkt.html?nav=mfta

honzak

honzak

4.6.2011 18:04

Mě to taky mluví česky, žensky, jen po instalaci svoxu a žádnou jinou jsem kupovat nemusel, jestli je Iveta, neříkala. Nabíječka noname za 130 Kč to zvládne v pohodě nabíjet, je to pomalejší ale jde to do plusu, alespoň po Praze. HTC Desire od O2.

tomren30

tomren30

7.6.2011 9:58

Na Xperia X10i funguje vyborne, mluvi hezky cesky bez dodatecne instalace. Hurrrraaaa

milan

milan

7.6.2011 14:47

Zdravím, měl bych jednu otázku, která se nepřímo týká tohoto článku. Před nějakým časem jsem zkoušel navigaci Sygic a vše fungovalo v naprostém pořádku, GPS šlapala bezvadně. Přešel jsem však na vyšší verzi operačního systému a nyní mi nefunguje navigaci Sygic ani navigace od Googlu, respektive GPS satelit nemůže najít polohu.

Myslíte, že mám vyčkat na vyšší verzi systému, nebo přejít na předchozí verzi Androidu? Děkuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

8.6.2011 8:18

To: milan
Dobrý den.

Pokud to byla oficiální aktualizace, pak bych se obrátil na výrobce. Čekat na další verzi, to byste se nemusel (zejména u některých výrobců) dočkat třeba už nikdy.
Pokud to byla neoficiální aktualizace (tedy konkrétně alternativní ROM), tam je potřeba s podobnými problémy počítat.
Nicméně co bych na Vašem místě zkusil jako první: nechte telefon chytat signál na otevřeném prostranství s výhledem na všechny světové strany. Může to trvat dvacet i více minut, pokud aktualizace vymazala info o dosavadních polohách. Někdy také pomůže se zapnutou navigací trochu jezdit, ale pokud se nechytí ani po 10 km jízdy, je někde problém.
Jo a případně zkuste povolit určení polohy podle Wi-Fi v okolí – to často výrazně urychlí celý proces.

milan

milan

8.6.2011 16:22

to: Karel Kilián
Děkuji za odpověď. Jednalo se o oficiální aktualizaci od výrobce. Co se týče upgradu na vyšší verzi, tak ten stoprocentně bude, jedná se totiž o telefon LG Optimus One, kterému je aktualizace přislíbena.
Před zmíněnou aktualizací byla poloha vyhledána do pěti vteřin. Nyní čekám i minutu a více, ale poloha se nezobrazí.
Určení místa dle Wi-Fi jsem zkoušel, ale to neřeší můj problém. Nemám všude dostupnou Wi-Finu a zvláště, když jsem právě na cestách a potřebuji použít výhradně GPS navigaci bez použití internetu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.6.2011 13:46

To: milan
To určení místa dle Wi-Fi určitě zkuste. Problém to vyřešit může – jak se GPS jednou chytne, tak už pak obvykle další nalezení polohy probíhají rychleji, protože hledá satelity kolem místa, kde byla naposledy. Pak můžete Wi-Fi zase vypnout.
A že se napoprvé (což po upgradu asi je jako poprvé) nechytí GPS do minuty, bych neviděl jako problém. Zkuste ji dát tak dvacet minut na otevřeném prostranství s výhledem na všechny strany, případně ji po podobnou dobu vozte zapnutou v autě. Mně to u několika telefonů už pomohlo.
No a jestli se nechytí ani tak, tak bych asi nečekal na upgrade, ale reklamoval.

milan

milan

11.6.2011 9:34

to: Karel Kilián
Tak jsem dal na Vaši radu a skutečně se poloha po asi pěti minutách zobrazila. Doufám, že nyní nebudu na každém místě muset čekat pět minut na zobrazení polohy a až pak vyjet autem.
Ještě jednou děkuji mnohokrát za radu.

JR

JR

28.6.2011 8:24

Tak jsem mel moznost navigaci nekolikrat vyzkouset a bohuzel tam maji chybu. V pripade, ze navigace rekne DRZTE SE MIRNE VLEVO, tak mysli VPRAVO. Na displeji to ukazuje spravne, bohuzel to ta pani ma prehozene. Pripomina mi to manzelku :-D. Jinak musim podotknout, ze jsem zadny hlas nedoinstalovaval … fungovalo to samo. Mam Cyanogen s Androidem 2.2.

A jeste jedna vec. Nekde vyse nekdo doporucuje nabijecku do auta HTC. Musim rici, ze to ke koupi nedoporucuji. Koupil jsem dve (jednu pro sebe a druhou pro kolegu). Celkem jsme vyzkouseli 3 auta (Laguna, Thalia, Fabia) a ani v jednom nabijecka nedrzi poradne v zapalovaci a “vyskakuje” z nej. Takze nabijecka nabiji pouze s prilozenym prstem. Podotykam, ze oba mame jine nabijecky a tento problem s nimi nemame.

RSS (komentáře k článku)