TOPlist

Nechte si předčítat knihy

Svox - Nastavení

Nedávno jsem psal článek o čtení knih na Androidu. Někteří z Vás se v diskuzi zmínili o funkci hlasového čtení, kterou jsem dosud nevyužíval. Domníval jsem se, že v dnešní době ještě neexistuje řešení, které by bylo pro náš jazyk použitelné. V počátcích Androida byl totiž k dispozici pouze anglický hlas, který navíc byl značně robotický. Mile mě překvapilo upozornění, že již dnes si bez problému lze nechat předčítat knihy jak v PDF, tak i v jiných formátech. Dnes Vám přináším krátký návod, jak si zprovoznit čtení pomocí Svoxu, který zajišťuje hlasové funkce a ezPDF. Návod je testován na Androidu 2.2. Na Androidu 2.1 zřejmě bude instalace Svoxu mírně odlišná. Proto pokud máte přístroj s verzí 2.1, byl bych rád, kdybyste se v diskuzi podělili o informace s ostatními čtenáři.

Nejdříve je potřeba nainstalovat Svox. Samotný program je zdarma, ale je nutné doinstalovat jazykové balíčky. Balík pro Svox nás vyjde zhruba na 52 korun. EzPDF stojí 18 Kč. Instalovat můžete buď pomocí hledání klíčových slov na marketu nebo můžete získat tyto programy přes QR kódy, které jsem zde připravil.

Svox Classic Text To Speech Engine

Licence: Freeware
Domovská stránka: http://www.svox.com
Android Market stránka: https://play.google.com/details?id=com.svox.classic
QR kód:

Svox QR code

Female Czech voice for SVOX

Licence: Placený
Cena: 54 kč
Domovská stránka: http://www.svox.com
Android Market stránka: https://play.google.com/details?id=com.svox.classic.langpack.ces_cze_fem
QR kód:

Svox Female Voice QR code

ezPDF Reader

Licence: Placený
Cena: 18 kč
Domovská stránka: http://www.unidocs.com
Android Market stránka: https://play.google.com/details?id=udk.android.reader
QR kód:

ezPDF QR code

Pro ověření, že je vše správně nainstalováno, Svox otevřete a podívejte se na stav. Měli byste vidět to, co je na obrázku pod tímto textem.

Svox - Správně nainstalovaný

 

Klikneme-li na tlačítko Installed, otevřou se možnosti nastavení svoxu pro český jazyk. Do textového pole lze vložit jakýkoliv text a vyzkoušet, jak hlas Ivety bude znít na zadaném řetězci znaků. Text lze ukládat a přehrávat, a to pomocí tlačítek pod textovým polem. Parametry hlasu se dají ovlivnit posuvníky pod tlačítky. Doporučuji nechat vše ve výchozích hodnotách. Možná se bude někomu hodit nastavení vyšší hlasitosti (Device volume) nebo rychlosti řeči (Speed).

 

 

Svox - Nastavení

Nyní je třeba nastavit Svox jako výchozí hlasový engine pro náš systém. Musíme se tedy dostat do nabídky převodu textu na řeč. To se nachází v Nastavení – hlasový vstup a výstup – nastavení převodu textu na řeč. V tomto menu stačí nastavit výchozí modul na Svox. V sekci Moduly musíme zaškrtnout Svox Classic TTS. Ještě doporučuji jít do nabídky Svox Classic TTS a tam potvrdit v Czech Voices hlas Iveta.

Nastavení hlasového modulu

Tím jsme dokončili přípravy pro hlasové funkce. Nyní stačí pouze zapnout ezPDF a vyzkoušet si čtení. Při zapnutí aplikace uvidíte, že je rozdělena na čtyři záložky:

  • My docs – dokumenty, které si uživatel importuje z SD karty
  • Recent – naposled otevřené dokumenty
  • All PDF – program proskenuje SD kartu a nalezne všechny PDF dokumenty
  • Web docs – znáte-li odkaz na PDF na internetu, tak ho sem můžete zadat

ezPDF

Otevřeme tedy nějaké textové PDF (Pozor! Nesmí to být PDF vytvořené z obrázků – např. scanů). Měli bychom vidět dolní lištu s náhledy stránek. Abychom se dostali k funkci hlasového čtení, je potřeba vyvolat nabídku, která se skrývá pod třemi tečkami.

ezPDF - čtení PDF dokumentů

Vybereme z tohoto menu Voice reading.

Volba hlasového čtení

Bohužel ezPDF nepozná naši řeč, proto vždy vyjede dialog pro nalezení potřebného hlasového modulu. My ale víme, že náš hlasový modul je správně nakonfigurován, proto dáme Ignore.

ezPDF - dát volbu Ignore

Nyní již ženský hlas začne předčítat. Jen bych chtěl upozornit, že čtení přece jen není zcela dokonalé. Některé anglické výrazy hlas čte, jak by se slovo řeklo česky. Proto text někdy vyzní dost kostrbatě. Nicméně jak jsem psal, velmi mě překvapilo, že se dá hlasu dobře porozumět a kvalita je dobrá. Možná se ptáte, jestli se dá hlasový modul použít i v jiných aplikacích. Dá, seznam aplikací uvádí autoři Svoxu na svém blogu.

Abyste nekupovali zajíce v pytli, můžete si stáhnout tento mp3 soubor s hlasem Ivety.

 

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)