Menu

Nechte si předčítat knihy

Svox - Nastavení

Nedávno jsem psal článek o čtení knih na Androidu. Někteří z Vás se v diskuzi zmínili o funkci hlasového čtení, kterou jsem dosud nevyužíval. Domníval jsem se, že v dnešní době ještě neexistuje řešení, které by bylo pro náš jazyk použitelné. V počátcích Androida byl totiž k dispozici pouze anglický hlas, který navíc byl značně robotický. Mile mě překvapilo upozornění, že již dnes si bez problému lze nechat předčítat knihy jak v PDF, tak i v jiných formátech. Dnes Vám přináším krátký návod, jak si zprovoznit čtení pomocí Svoxu, který zajišťuje hlasové funkce a ezPDF. Návod je testován na Androidu 2.2. Na Androidu 2.1 zřejmě bude instalace Svoxu mírně odlišná. Proto pokud máte přístroj s verzí 2.1, byl bych rád, kdybyste se v diskuzi podělili o informace s ostatními čtenáři.

Nejdříve je potřeba nainstalovat Svox. Samotný program je zdarma, ale je nutné doinstalovat jazykové balíčky. Balík pro Svox nás vyjde zhruba na 52 korun. EzPDF stojí 18 Kč. Instalovat můžete buď pomocí hledání klíčových slov na marketu nebo můžete získat tyto programy přes QR kódy, které jsem zde připravil.

Svox Classic Text To Speech Engine

Licence: Freeware
Domovská stránka: http://www.svox.com
Android Market stránka: https://market.android.com/details?id=com.svox.classic
QR kód:

Svox QR code

Female Czech voice for SVOX

Licence: Placený
Cena: 54 kč
Domovská stránka: http://www.svox.com
Android Market stránka: https://market.android.com/details?id=com.svox.classic.langpack.ces_cze_fem
QR kód:

Svox Female Voice QR code

ezPDF Reader

Licence: Placený
Cena: 18 kč
Domovská stránka: http://www.unidocs.com
Android Market stránka: https://market.android.com/details?id=udk.android.reader
QR kód:

ezPDF QR code

Pro ověření, že je vše správně nainstalováno, Svox otevřete a podívejte se na stav. Měli byste vidět to, co je na obrázku pod tímto textem.

Svox - Správně nainstalovaný

 

Klikneme-li na tlačítko Installed, otevřou se možnosti nastavení svoxu pro český jazyk. Do textového pole lze vložit jakýkoliv text a vyzkoušet, jak hlas Ivety bude znít na zadaném řetězci znaků. Text lze ukládat a přehrávat, a to pomocí tlačítek pod textovým polem. Parametry hlasu se dají ovlivnit posuvníky pod tlačítky. Doporučuji nechat vše ve výchozích hodnotách. Možná se bude někomu hodit nastavení vyšší hlasitosti (Device volume) nebo rychlosti řeči (Speed).

 

 

Svox - Nastavení

Nyní je třeba nastavit Svox jako výchozí hlasový engine pro náš systém. Musíme se tedy dostat do nabídky převodu textu na řeč. To se nachází v Nastavení – hlasový vstup a výstup – nastavení převodu textu na řeč. V tomto menu stačí nastavit výchozí modul na Svox. V sekci Moduly musíme zaškrtnout Svox Classic TTS. Ještě doporučuji jít do nabídky Svox Classic TTS a tam potvrdit v Czech Voices hlas Iveta.

Nastavení hlasového moduluNastavení Svoxu jako výchozí hlasový engineNastavení hlasu Iveta jako výchozí hlas pro češtinu

Tím jsme dokončili přípravy pro hlasové funkce. Nyní stačí pouze zapnout ezPDF a vyzkoušet si čtení. Při zapnutí aplikace uvidíte, že je rozdělena na čtyři záložky:

  • My docs – dokumenty, které si uživatel importuje z SD karty
  • Recent – naposled otevřené dokumenty
  • All PDF – program proskenuje SD kartu a nalezne všechny PDF dokumenty
  • Web docs – znáte-li odkaz na PDF na internetu, tak ho sem můžete zadat

ezPDF

Otevřeme tedy nějaké textové PDF (Pozor! Nesmí to být PDF vytvořené z obrázků – např. scanů). Měli bychom vidět dolní lištu s náhledy stránek. Abychom se dostali k funkci hlasového čtení, je potřeba vyvolat nabídku, která se skrývá pod třemi tečkami.

ezPDF - čtení PDF dokumentů

Vybereme z tohoto menu Voice reading.

Volba hlasového čtení

Bohužel ezPDF nepozná naši řeč, proto vždy vyjede dialog pro nalezení potřebného hlasového modulu. My ale víme, že náš hlasový modul je správně nakonfigurován, proto dáme Ignore.

ezPDF - dát volbu Ignore

Nyní již ženský hlas začne předčítat. Jen bych chtěl upozornit, že čtení přece jen není zcela dokonalé. Některé anglické výrazy hlas čte, jak by se slovo řeklo česky. Proto text někdy vyzní dost kostrbatě. Nicméně jak jsem psal, velmi mě překvapilo, že se dá hlasu dobře porozumět a kvalita je dobrá. Možná se ptáte, jestli se dá hlasový modul použít i v jiných aplikacích. Dá, seznam aplikací uvádí autoři Svoxu na svém blogu.

Abyste nekupovali zajíce v pytli, můžete si stáhnout tento mp3 soubor s hlasem Ivety.

 

 

Komentáře

Groove

Groove

7.3.2011 20:48

Tak jsem vše zakoupil a jsem spokojen :) (Mimochodem stejný hlas používá i google translate pro čtení češtiny)

fourRoses

fourRoses

7.3.2011 21:50

Až na to že Hmmm čte jako Ha Em Em Em tak je to super :)

Jára

Jára

7.3.2011 22:16

Bude nějaké video?

renoar

renoar

7.3.2011 22:45

Spíš by se hodil tip na nějaké knihy.

michal

michal

7.3.2011 23:59

Na čtení knížek si kupte na marketu moon+reader pro – je česky, čte přes SVOX česky. Pokud chcete snadno české knížky legálně zdarma, vyberte pro otevření záložku Soubory na síti. Volbu +Přidat nový katalog. Do adresy URL zadejte
http://palmknihy.cz/stanza
(ano, tvořené pro iPhone, ale více méně funguje)
Na čtení doporučuji skvělé české fantasy Sedmý Smysl které najdete po otevření katalogu v záložce žánry / fantasy… a které je díl od dílu lepší.

Peeepan

Peeepan

8.3.2011 12:04

podporuje to aj slovencinu? mohli by ste sa pri takychto a podobnych softveroch povenovat aj slovencile. myslim, ze sa tu pohybuje dost slovakov a urcite by sme to uvitali.

preklady rozhrania v cestine mi nevadia, ale napriklad voice search by mohol byt aj v slovencine.

Hanato

Hanato

8.3.2011 20:37

No zkusil jsem to, je pravda ze to co to cte je pochopitelne, ale dle meho nazoru to pouzitelne neni. Nevim jestli bych mel ty nervy nechat si timhle hlasem precist knihu…

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

8.3.2011 22:12

Perfektní návod Michale, i když jsem SVOX už nějakou dobu používal, v kombinaci s azPDF je to mnohem lepší. Pro ty kdo by si chtěl předčítat i SMS a podobně mám tip na aplikaci “SayMyName”, která je stažitelná na marketu.
Dokonalé to ještě není, ale celkově je to výrazný kus kupředu.

Michal Mátl

Michal Mátl

8.3.2011 22:19

Peeepan: Bohužel zatím ne.

Hanato: Přiznám se, že mi to taky dost vadilo. Ale dá se na to zvyknout. Časem to bude jistě mnohem lepší (doufám).

Petr: Děkuji. SayMyName jsem používal, ale má to zatím spoustu chyb a na různých zařízeních se to chová jinak…

Chozé

Chozé

8.3.2011 22:43

Na čtení knihy to ještě není, ale díky moc za tip!

Hanato

Hanato

9.3.2011 19:57

Michal: Kazdopadne to byl vcera zajimavy pokus chvilku si s tim hrat, jsem zvedav jakym smerem se to casem pohne. Dost desny treba bylo cteni anglickych slov, ale tyto chyby se casem vyresi… Jsem si jist ze to jeste nekdy vyzkousim :-)

btw: dik za navod :-)

pawe

pawe

9.3.2011 23:43

Michale díky za návod a hlavně za aplikaci “moon+reader pro”.Samozřejmě,že toto čtení nebude nikdy ideální,ale lepší než nic. Koupil jsem již v marketu mnoho braku (app),které nejdou vrátit,ale tato za ty peníze určitě stojí…

Xlendi

Xlendi

10.3.2011 20:17

Omlouvám se za začátečnický dotaz, ale já dosud na Linux nic nekupoval. O tomto ale velmi uvažuji, mám ale špatnou zkušeností z Palmů. Proto bych se chtěl zeptat, jak je to s “přenositelností” zakoupeného produktu. Prostě zda mohu zakoupený český hlas a ezPDF Reader použít např. na stejném tabletu při re-flashi ROMky.

bozo

bozo

11.3.2011 11:15

tak a existuje vůbec taková aplikace, která je zadarmo a přečetla by knihy, nebo dokumenty? mockrát děkuji

Michal Mátl

Michal Mátl

11.3.2011 14:03

Xlendi: Jelikož zakoupené aplikace se vážou ke Google účtu, tak i po resetu zařízení či výměně telefonu jsou zakoupené aplikace k dispozici.

bozo: Zatím jsem na žádnou takovou aplikaci nenarazil. Většinou si za tuto vlastnost autor programu nechá zaplatit.

osda

osda

11.3.2011 15:08

vím, že je to možná hloupá otázka, ale zatím jsem dost nový ve světě smartphonů, ale jak si stahovat aplikace pomocí toho černého kódu co tady dáváte?

hobbles

hobbles

11.3.2011 15:09

hmm je to ceľkom ok, len to neviem, či ked stiahnem platenú aplikáciu, musím plaťiť každý mesiac, alebo cenu musím vyplaťiť len raz?

Michal Mátl

Michal Mátl

11.3.2011 20:55

osda: Stačí si nainstalovat Barcode Scanner. Tento program funguje tak, že přes foťák se zamíří na QR code tady na webu, Barcode ho naskenuje a vytáhne z něho link na daný program.

hobbles: Za aplikaci se platí jen jednou. A licence je na neomezenou dobu. V této licenci jsou zahrnuty i aktualizace.

Martin Duben

Martin Duben

12.3.2011 23:59

Chvíli jsem se pral s instalací, než jsem pochopil, jak se dostat z jednoho bludného kruhu, ale když už se mi to podařilo, tak jsem nadšen! Aplikace, na kterou jsem léta čekal – super na učení. Není to samozřejmě dokonalé, ale lepší, než jsem čekal. Jen škoda, že to umí jen pdf a ne word a tak to musím převádět a škoda, že začíná vždy na začátku stránky a nemohu začít číst třeba v půlce strany…

Franky52

Franky52

15.4.2011 18:46

Takže zakoupeno, nainstalováno a zklamání. Vždyť ta holka neumí číst č a ř ě atd. Tedy když čte knihy ve formátu pdf. Jestli je chyba v nastavení, prosím poraďte. Jinak hrůza…

Mem

Roman Nepšinský 0

15.4.2011 21:32

Franky52: Problém bude nejspíš v těch tvých PDF. Holka čte veškerou diakritiku bez problémů (např. když nechám přečíst zprávy z iDnesu), ale v PDF se občas používají různá harakiri, je možné, že text máš sice vypsaný jako znaky, ale nabodeníčka jako grafický symbol, a ona z “c” a čáreček nepozná, že to je “č” Zkus ten text z těch PDF vykopírovat do jiného formátu (a teoreticky ti tam tahle diakritika taky zmizí)

Franky52

Franky52

16.4.2011 0:26

Dík, už jsem to zjistil také. Bohužel, mám poměrně dost knih v pdf, ale ještě jsem nenašel jednu jedinou, kde by vše bylo OK. Větčinou je problém v ž a š či ř. Humorné, když hlas čte špičky bez š. A ručně to opravovat je šílené…

Mem

Roman Nepšinský 0

16.4.2011 8:52

Franky52: Však to ručně neopravuj. Vykopíruj si ten text a prožeň ho přes nějaký ohákovač (který umí doplňovat diakritiku na základě statistiky), viz třeba http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/

Franky52

Franky52

16.4.2011 11:47

Vyzkoušeno, nefunguje. V textu totiž po vybrání z pdf chybějí celá písmena š a ž. Tento program to nezvládá.

Ivan

Ivan

9.5.2011 12:55

Dobrý deň, mám Samsung Galaxy tab s Androidu 2.2. založil som si aj účet na Google, aby som mohol zaplatiť Ivetu. Ked v nainstalovanom Svoxe tuknem na kúpiť pod cz hlasom, vyhlási, že stránka sa nedá nájsť. Skúšal som to aj zo stránky marketu ale tam sa mi nevysvietilo moje zariadenie pre inštaláciu. Viete mi s tým niekto pomôcť? Máte Svox CZ niekto na tablete? Dík.

empathy7

empathy7

13.5.2011 2:02

Ahoj, testoval sem tento postup na tabletu Acer Iconia A500 (Android 3.0.1), jak čtení PDF tak i klasických knih přes moon reader a běhá to překvapivě pěkně, š a ž mi fungují bez problémů. Zkusil sem si tím přečíst Anglické listy od K. Čapka, ale je to jen digitální hlas, takže je to někdy dost komické :)

Zde jsou zdarma knihy K. Čapka kdyby někdo měl zájem

http://www.mlp-old.cz/karelcapek/

bolinka

bolinka

3.6.2011 9:00

Martin Duben: Můžu se zeptat o jaký bludný kruh šlo? Mám problém s instalcí SVOX Czech/Český Iveta Voice. Aplikace se mi stahuje, ale instalace je unsuccessful. Zkouším to třetí den a stále se nedaří. Netuším co dělám špatně. Prosím o radu a díky.

martin

martin

4.5.2012 11:09

supeeeeeeeeeeeeeeeeer…dakujem……………………….

Víťa

Víťa

31.1.2013 16:17

Zdravím
Prosím o pomoc nemohu na tablet s androidem 4.0 nainstalovat Svox Iveta dostanu se jen na nastavení- > Jazyk a vstup a nemohu najít položku text-to-speeh co s tým? nebo bych uvítal podrobný návod krok za krokem díky

Radim

Radim

3.5.2014 17:10

Nainstalováno na Sony Xperia M s Androidem 4.3. Používám ve spojení se aplikací Smart Connect (automaticky zapíná čtení SMS při připojení na handsfree) v autě a funguje to O.K. – za ty peníze to stojí.

Tom

Tom

21.5.2014 11:06

Ahoj, delší dobu už swox používám a jsem velmi spokojen, jen mi trochu vadí pár mušek a nevím jak se jich zbavit, vlastně je jen jedna. Některá slova prostě čte blbě moci jako “moki” rodina jako “rodéna” a taky si doplňuje slova, která vyhodnotí jako zkratky, nám. čte zásadně jako náměstí… Atp. Dá se to někde zrušit?

RSS (komentáře k článku)