TOPlist

Studenti! Zkouškové období je tu, pomůže WolframAlpha

wolfram-alpha

Mobilní telefony se pomalu začínají stávat chytřejšími než samotní uživatelé, a tak je zcela po právu začínáme využívat pro výpočty a úkony, které by našemu mozku zabraly slušnou porci času. Dnes si představíme aplikaci WolframAlpha, která se stává jednou z největších zbraní, jak vyzrát na řešení matematických rovnic a příkladů. Chcete v mžiku spočítat diferenciální rovnici? Zintegrovat možné i nemožné? Pak jsou slova Wolfram a Alpha to, co hledáte.

WolframAlpha

Spojení Wolfram Alpha není rozhodně žádnou novinkou a vzniklo daleko dříve, než stejnojmenná aplikace pro Android. Server Wolfram Alpha je využíván pro matematické výpočty již několik let zdarma v základní verzi, verze Pro pak nabídne navíc detailnější export dat, kompletní výpis řešení příkladu či možnost importovat vstupní data. Aplikace WolframAlpha pro Android tento server využívá a je jen jakýsi vstupní terminál pro sestavení zadání, stejně tak výstupní obrazovka pro servírování výsledků. Práce v aplikaci je nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější, než kdybychom využili běžný internetový prohlížeč a server Wolfram Alpha. Není to však zdarma.

Prostředí aplikace

Wolfram Alpha je především účelná aplikace, a tak jedinci, kteří vyžadují pestré barvičky a spoustu malůvek, budou zklamáni. Po spuštění aplikace na nás čeká pouze vstupní textové pole, kam vměstnáme příklad, se kterým si nevíme rady. K tomu nám dopomůže klávesnice obsahující kromě běžných čísel a písmen také matematické symboly, které při sestavování příkladu rozhodně využijeme, neboť třeba takový symbol integrace se na standardních klávesnicích nevyskytuje (Wolfram Alpha sice umí symboly nahradit i slovy, ale to je zbytečně zdlouhavé).

wolfram alpha keyboard

Vyřešení zadání

Po zadání kýženého zadání stačí krok potvrdit tlačítkem Go v pravém dolním rohu a vstup ihned posíláme na server, kde se o jeho výpočet postarají chytré počítačové hlavičky. Samozřejmostí je ovšem internetové připojení, jinak nás čeká nemilé překvapení.

wolfram alpha no internet connection

Pokud naše pakety nic v přístroji nedrží a dorazí s matematickým nákladem na server, WolframAlpha nám bleskově zobrazí výsledek. Výpis výsledku je samozřejmě silně závislý na tom, jaká data do pole vstupu napíšeme. Obecně jako první zopakuje vstup, abychom si zkontrolovali, že požadujeme vypočítat správné zadání příkladu, poté následuje výsledek a další doplňující informace (graf, alternativní zápis, řešení v množině reálných čísel, řešení v komplexní množině atp.).

wolfram alpha solution2

Postup řešení

Troufám si tvrdit, že největší zbraní této aplikace a vůbec serveru Wolfram Mathematica je možnost nechat si zobrazit kompletní řešení příkladu. Jinými slovy nám kromě samotného výsledku prozradí aplikace také postup, jak bychom dané  zadání měli řešit. Zde se přímo vybízí použít WolframAlpha jako učící pomůcku, neboť se názorně dozvíme, kterou úpravu a které pravidla v konkrétním příkladu použít. Nemůžeme se také ubránit nutkání použít tento nástroj i přímo při písemné zkoušce, kdy za nás WolframAlpha vykouzlí dokonce i postup, a tak bude žák i opravující spokojen (toto řešení situace u zkouškového testu však jako redakce neschvalujeme :-)). A jak toho docílit? U odstavce Real solution (řešení v množině reálných čísel) či Complex solution (řešení v množině komplexních čísel) nalezneme magické tlačítko Step-by-step solution, které nás nechá nakouknout do postupu správného řešení.

wolfram alpha solution

Další příklady

I když je WolframAlpha využíván především k řešení matematických příkladů a hádanek, zvládne toho daleko více. Pomocí tlačítka pro vyvolání menu zvolme možnost Examples a aplikace nám prozradí, v jakých dalších odvětvích nám dokáže poradit. Můžeme si zde například pomoci při řešení příkladů z fyziky, nechat zobrazit informace o nějaké chemické sloučenině, zjistit co nejvíce informací o známé hvězdě z našeho vesmíru nebo třeba zjistit aktuální počasí (podle polohy GPS). Možností je skutečně spousta a WolframAlpha je mocný nástroj.

wolfram alpha 6

Oblíbené

Protože se může stát, že několikrát opakujeme velice podobné zadání, hodila by se nějaká paměť, kam si předešlá zadání ukládat. K tomu slouží funkce Favorites (oblíbené), kam si můžeme ukládat libovolná zadání a při dalším spuštění aplikace je mít ihned po ruce. Jednoduše stačí vyhledat řešení vašeho zadání, stisknout tlačítko menu a zvolit Add to Favorites. V záložce Favorites pak nalezneme všechna dříve uložená zadání a pouhým klepnutím prstu oživíme aplikaci paměť.

wolfram alpha 10

Historie

Zadali jsme včera příklad, který by se znovu hodil, a zapomněli jsme si zadání uložit? Nevadí! WolframAlpha má pamatováka a poslední zadání si pamatuje. K této funkce se dostaneme volbou History, kterou můžeme v případě potřeby tlačítkem Clear smazat. V historii je možné také vyhledávat, musíme na to však jít znovu přes menu, vybrat More a Search.

wolfram alpha 12

Závěr

WolframAlpha se dá sice využívat jako klasická kalkulačka, je to však trochu plýtvání potenciálem této služby. Tato aplikace toho díky Wolframu Mathematica, kam své žádosti o vyřešení příkladů zasílá, zvládá daleko více. Největší výhodu vidíme v tom, že dokáže tento nástroj příklad nejen vypočítat, ale nabídnout také pohled do kompletního řešení, případně si nechat zobrazit další užitečné údaje (grafy, reálné řešení, komplexní řešení atp.). Aplikace je skutečně výborná a vytknout můžeme jen dvě věci – nutnost internetového připojení a možná o něco vyšší cena. Ne, že by cena za takto skvělý nástroj byla vysoká, přesto je aplikace pouze vstupní terminál pro použití serveru Wolfram Alpha, a tak mohla být o něco nižší.

WolframAlpha Classic
WolframAlpha Classic

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)