SteelSeries Stratus XL: jeden gamepad vládne všem (recenze)

Stratus_XL_Review

Z hraní na Androidu se stává čím dál častější záležitost a i pro tento náš oblíbený mobilní operační systém tak vzniká celá řada titulů, za které by se kolikrát nemusely stydět ani starší konzole. Hráči jsou však obvykle odkázáni na ovládání pomocí dotykové obrazovky, což ale nemusí zdaleka všem vyhovovat.

Pro ty, kteří to s hraním na Androidu myslí vážně a nechtějí se smířit ryze s dotykovým ovládáním, je zde špičkový gamepad SteelSeries Stratus XL. Jeho velkou výhodou je pak fakt, že je určen nejenom pro hraní na Androidu, ale také prostřednictvím počítače s Windows.

Obsah recenze

Stará známá klasika… nebo ne?

SteelSeries Stratus XL gamepad 4

Gamepad Steelseries Stratus XL se prakticky ve všech směrech drží zaběhlých zvyklostí a oproti většině konkurence se v příliš ohledech neliší. Možnost připojit jej k Android telefonu či tabletu prozrazuje snad jen trojice tlačítek mezi analogovými páčkami. Dvě z nich totiž slouží pro ovládání OS Android – konkrétně se jedná o tlačítko zpět a domů. Díky tomu se spolu s analogovými páčkami pro ovládání kurzoru myši a křížovým ovladačem pro pohyb po ikonách se svého zařízení nebudete při jeho ovládání muset ani dotknout.

Rozložení zbylých ovládacích prvků je podobné jako u známého ovladače Sony Dualshock pro konzole PlayStation. Celkově ovladač padne do rukou dobře a všechna tlačítka jsou i pro menší ruce snadno dosažitelná. Menší výtku mohou mít naopak uživatelé s většíma rukama, ti by ve většině nejspíš ocenili širší úchyty.

Velká škoda, že výrobce k ovladači nedodává také nějaký úchyt pro telefon, jak to je u některých podobně zaměřených gamepadů od konkurence. Na adresu konstrukce pak ale nemůžeme říct jediné křivé slovo, gamepad je precizně zpracovaný a ihned po jeho uchopení víte, že v rukou držíte skutečně hodnotný kus herního příslušenství.

Co se mechaniky tlačítek týče, k té nemáme žádné výhrady, tlačítka se tisknou snadno, a přesto poskytují dostatečnou zpětnou vazbu. Horší je to s křížovým ovladačem, který právě dostatečnou zpětnou vazbou nedisponuje. K joystickům nemáme sebemenší výhrady, hrálo se nám s nimi více než dobře, nabídnou totiž dostatečnou citlivost a jen opravdu minimální vůli.

Zvykání si naopak vyžádaly na přední straně umístěné analogové spouště a nad nimi položená tlačítka – jejich stisk je velmi měkký a u vrchních tlačítek jsme postrádali zpětnou vazbu. Pravděpodobně největším nešvarem gamepadu SteelSeries Stratus XL je absence vibrační odezvy.

SteelSeries Stratus XL gamepad 5

Obsah balení nemá v tomto případě příliš čím překvapit. Vedle ovladače zde nalezneme pouze dvě AA baterie pro jeho napájení a základní manuál. U gamepadu v této ceně bychom ocenili nějaké cestovní pouzdro či alespoň textilní obal.

SteelSeries Stratus XL obsah balení

Bluetooth v hlavní roli

Připojení gamepadu SteelSeries Stratus XL k Android zařízení či počítači s Windows probíhá prostřednictvím Bluetooth, výrobce sice neuvádí konkrétní verzi, nicméně pro nás je podstatné, že nedochází k žádným nežádoucím prodlevám. Pokud tedy nejste vyloženě pro-gamer, s nejvyšší pravděpodobností ani nepoznáte, že gamepad není připojen přes rychlejší Wi-Fi rozhraní.

Jen si připomeňme, že Wi-Fi pro připojení gamepadu využívá například Nvidia Shield Tablet K1, který jsme pro vás také recenzovali. Výrobce vybavil gamepad také USB slotem skrytým pod baterií, ten slouží primárně k aktualizaci firmwaru ovladače.

005-3_content_joystick.jpg__785x430_q85_crop_subsampling-2_upscale

Párování s herním zařízením probíhá snadno a bezproblémově, stačí stisknout k tomu určené tlačítko na gamepadu a přes počítač nebo Android zařízení se k ovladači připojit. SteelSeries však bohužel pro ovladač nenabízí vlastní aplikaci pro Android a při jeho nastavování tak budete odkázáni výhradně na počítačový program, ve kterém však lze nastavit vše potřebné včetně citlivosti a „mrtvých zón“ na joysticích a spouštích.

Nabídka her podporujících herní ovladač je sice v Google Play poměrně pestrá, i tak ale nebudete mít problém narazit na hru, která jej nepodporuje. Pokud pak chcete takovouto hru naučit spolupráci s gamepadem, nenabízí se jiná spolehlivá cesta než root a aplikace pro mapování ovladače od třetí strany.

Baterie a výdrž

Jak padlo již výše, SteelSeries Stratus XL k napájení využívá dvě AA baterie. Dle slov výrobce by pak tyto baterie měly ovladači poskytnout výdrž až 40 hodin nepřetržitého hraní. Stav baterií zjistíte po stisknutí tlačítka na přední straně ovladače, indikují jej 4 červené LED diody umístěné mezi hlavními ovládacími prvky. Tyto LED diody indikují také stav připojení ovladače.

SteelSeries Stratus XL LED indikace

Závěr

Herní ovladač SteelSeries Stratus XL pro Android a Windows u nás dle serveru Heureka.cz seženete za cenu od 1600 Kč, což je částka odpovídající highendovému hernímu ovladači. Při koupi si však dejte pozor, abyste omylem nepořídili verzi pro iOS, která je velmi podobná a má i stejné označení.

Svou cenu se SteelSeries Stratus XL snaží obhájit především perfektním dílenským zpracováním, povedeným designem a skvěle funkčními ovládacími prvky. Jakmile vám ovladač padne do rukou, budete se s ním loučit jen s velmi těžkým srdcem. Velkou výhodou je pak pochopitelně kompatibilita jak s Windows, tak s Androidem a s ní spjaté ovládací prvky. Pozitivem je rozhodně také dlouhá výdrž na bateriích.

Velmi ale zamrzí absence vibrační odezvy, která by mohla podstatnou část potenciálních kupců nasměrovat ke konkurenci.

Klady

+ kvalitní zpracování
+ bezproblémová odezva
+ pohodlné ovládání
+ dlouhá výdrž

+ kompatibilita s Windows i Androidem

Zápory

– absence vibrační odezvy
– absence držáku na telefon
– mechanika analogových spouští
– vyšší cena

Za zapůjčení děkujeme společnosti SteelSeries.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)