Muskův satelitní internet Starlink bude asi brzy „mobilní“

Starlink mobilní satelitní internet

Poskytování připojení k satelitnímu internetu společnosti Starlink by mohlo zanedlouho přejít do další zajímavé fáze. Poté, co firma Elona Muska začala připojovat k družicím domácnosti a nedávno i obytné vozy, se zřejmě chystá forma ještě více mobilní konektivity. Napovídá to pár dní stará certifikace u americké Federal Communications Commission (FCC), která přímo zmiňuje „Mobile Satellite Service“ a připojování „mobilních uživatelů“.

Ačkoli tyto kroky vypadají jako plány připojovat k satelitům přímo mobilní telefony, anglické označení v tomto případě označuje spíše obecnou mobilitu. Ve výsledku by i tak mohlo jít o nové drobné a volně prodávané zařízení, které se s družicemi dorozumí. V žádosti o certifikaci je řeč o frekvenčním pásmu 2 GHz a Starlink současně tvrdí, že připojení by mělo mít odezvu do 50 milisekund.

Služba by zahrnovala použití satelitů k přenosu dat k uživatelům na zemi namísto spoléhání se na tradiční mobilní základnové stanice. Firma má prý přístup k potřebné technologii poté, co získala startup Swarm vyvíjející nano-satelity schopné dodávat připojení k internetu pro IoT zařízení ve venkovských oblastech. Nakonec se tedy ze záměru může vyklubat služba pro drobné senzory, tipovali bychom to ale na malý přenosný modem.

Jak moc vás láká zkusit satelitní internet?

Zdroj: pcmag

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)