Srovnání iPhone 5s, Samsung Galaxy S4 a HTC One: Kdo z nich je skutečný král?

5

I když je Svět Androida primárně zaměřen na operační systém Android, tak to v žádném případě neznamená, že nás konkurenční platformy vůbec nezajímají. Dokazuje to právě následující srovnání těch nejvýkonnějších vlajkových lodí největších výrobců chytrých telefonů. Jelikož byla předevčírem představena nejnovější generace iPhonu, který má rozhodně co nabídnout, tak by bylo vhodné jej srovnat s telefony Samsung Galaxy S4 a HTC One. Řekneme si tedy něco o slabých a silných stránkách těchto 3 přístrojů.

samsung vs htc vs apple

iPhone 5s

Začneme nově představeným iPhonem, resp. jeho výkonnější variantou iPhone 5s (ve skutečnosti byla představena i levnější verze iPhonu, a to iPhone 5c). Pravděpodobně vás zajímá, čím Apple novou generaci iPhonu obohatil a co všechno dokáže. Na to existuje vcelku jednoduchá odpověď – výkonnější procesor, kvalitnější fotoaparát a snímač otisku prstu. Ano, čtete správně. Zatímco první 2 vylepšení jsou pro nově představené modely telefonů spíše typickou záležitostí, tak třetí upgrade v podobě snímače otisku prstu je vskutku inovativní.

iphone 5s 3

Začneme ale procesorem, který ve skutečnosti také není žádné ořezávátko. Jedná se o čip A7 s 64bitovou architekturou. Přechod na tuto architekturu s sebou samozřejmě nese zvýšení výkonu. Oproti předchozímu modelu by se mělo jednat o jeho 40násobné zvýšení. Tento čip navíc podporuje standard Open GL ES 3.0. V brzké době bychom se tedy pravděpodobně mohli dočkat dosud nevídaných her (na telefonu). Co se týče fotoaparátu iPhonu 5s, ten také zaznamenal vcelku zásadní změny. Zvětšily se pixely, můžeme natáčet slow-motion záznam a využívat nový True Tone blesk (2 LED blesky kombinují různé varianty barevné teploty světla = snaha o co nejlépe barevné podání snímků). Poslední a snad i tou nejzajímavější inovací u nového iPhonu 5s je snímač otisku prstů zabudovaný v tlačítku Home. Abyste tedy telefon odemkli, stačí pouze přiložit váš prst na toto tlačítko, se kterým si senzor hravě poradí a váš telefon poté okamžitě odemkne. Tento senzor je dále používán u plateb skrz telefon, takže se nemusíte bát, že by při krádeži vašeho telefonu někdo spokojeně nakupoval aplikace z App Store apod. Podrobnější informace o nově představených iPhonech naleznete zde.

http://youtu.be/TJkmc8-eyvE

 

Po přečtení tohoto krátkého odstavce si možná říkáte, že nový iPhone je bezesporu tím nejlepším smartphonem na trhu, avšak nesmíme zapomínat na určitá omezení, možná bychom mohli říct i negativa. Tím je (na dnešní poměry) vcelku malý, 4palcový displej s nízkým rozlišením. Dalším argumentem hrající v neprospěch iPhonu je uzavřenost operačního systému iOS. Naproti tomu Android vždy byl, je a bude otevřenou platformou.

Samsung Galaxy S4

Největší devizou Galaxy S4 je samozřejmě full HD Super AMOLED displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Fotoaparát s 13 MPx taky příliš nezaostává a k tomu všemu se v telefonu nachází slot pro microSD kartu a vy si tak můžete paměť rozšířit poměrně jednoduše.

galaxy s4 1

V případě iPhonu vás tedy zpočátku čeká vcelku složité rozhodnutí, a to jakou variantu (podle velikosti úložiště) si pořídíte. Zde hraje obrovskou roli cena. Jako další výhoda oproti konkurenčnímu iPhonu se jeví vyjímatelná baterie. Když tedy jedete se svou S4 na cesty a očekáváte od svého telefonu dlouhou výdrž, stačí mít v kapse náhradní baterii a je po problémech.

Asi největším negativem, když pomineme občasné haprování nadstavby Touchwiz, je ne příliš oslnivý design (téměř stejný jako u předchozího modelu Galaxy S3). Dále se může jednat o plastové zpracování. Zde samozřejmě hovoříme o lesklém plastu, který zkrátka a dobře působí lacině. U iPhonu jsme o velikosti displeje psali jako o nevýhodě. Jelikož ale Svět Androida, resp. autor tohoto článku, čili já :), nezastává názor a preference všech uživatelů chytrých telefonů, zůstane otázka velikosti displeje na každém z vás. Je to tedy čistě subjektivní záležitost. Obecně však platí, že čím větší bude displej, tím více energie si bude nárokovat a v případě 5palcové Galaxy S4 tomu nebude jinak.

HTC One

Vlajková loď společnosti HTC je na tom, co se týče výbavy, podobně jako Galaxy S4. Co mu však ale hraje do karet, je pohledné hliníkové zpracování, které zlepšuje celkový dojem, a to už jen na pohled.

htc one 1

Softwarová nádstavba Touchwiz nikdy nebyla chloubou Samsungu. Většinou se setkala s poměrně negativní odezvou (změna Launcheru je však úplnou maličkostí, změna ROM už tak jednoduchá není, ale stačí se řídit stovkami návodů na Internetu a neměl by se vyskytnout žádný problém). U HTC je tomu malinko jinak. Jejich nadstavba Sense je povedená, rychlá a z osobní zkušenosti můžu říct, že patří mezi mé oblíbené. S modelem HTC One byla představena jejich nová verze Sense 5, která se vcelku očekávaně velmi povedla. Chválu si tento model sklidil i za Ultrapixelový fotoaparát.

Tím největším negativem modelu One je absence slotu pro SD kartu a nemožnost výměny baterie (stejně jako u iPhonu).

Závěrem

V tomto článku jsme zmínili pouze některé ze základních rozdílů u jednotlivých modelů. Na ostatní parametry se můžete podívat ve srovnání v tabulce níže.

Galaxy-S4-vs-iPhone-5S-vs-HTC-One-chart

Jaký z těchto telefonů hodnotíte jako nejlepší?

Zdroj: Phandroid.com

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)