Menu

Sportujete s telefonem? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony lze používat k celé řadě účelů. Můžeme celkem spolehlivě říci, že smartphony doslova vytěsnily z trhu kompaktní foťáky. Jedním ze segmentů, kde se prosazují, jsou sportovní aktivity. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se podíváme na to, zda a jak sportujete s telefonem.

sportujete s telefonem

Sportujete s telefonem?

Chytrý telefon a sport

Využití chytrého telefonu při sportu se přímo nabízí. Takové zařízení zná přesný čas, a pokud povolíte služby pro určování polohy, pak také bude vědět, kde se nacházíte. Z rozdílu polohy za jednotku času pak dokáže celkem přesně vypočítat celou řadu hodnot, jako jsou například vzdálenost, průměrná rychlost, převýšení a další. Pro tento způsob sledování sportovních aktivit lze využít celou řadu aplikací, jejichž princip fungování je víceméně identický. Uživatel tedy obvykle na začátku zadá, jakému typu aktivity se bude věnovat (jízdě na kole, chůzi, běhu, …). Následně zapne sledování a průběžné ukládání polohy. Po ukončení aktivity dojde k vyhodnocení naměřených hodnot. Volitelně lze tyto údaje sdílet, a to jak s přáteli v rámci dané sportovní aplikace, tak třeba i na sociálních sítích. Většina programů tohoto typu pak poskytuje i další souhrnné statistické veličiny, na jejichž základě můžete sledovat a porovnávat své výsledky. Dlouhodobě je v tomto směru populární například Endomondo.

Zatím byla řeč jen o outdoorových aktivitách, při kterých hraje roli vzdálenost respektive poloha a čas. Jenže tím možnost využití chytrých telefonů při sportu ani zdaleka nekončí. Většina sportovních aplikací samozřejmě podporuje i manuální zadávání aktivit, které využijete například při cvičení doma či v posilovně. Na základě zadaných hodnot jsou pak počítány další údaje, jako je například množství spálených kalorií. Telefony také dokážou přibližně počítat ušlé kroky, což funguje i bez signálu GPS, nicméně v tomto směru jsou efektivnější energeticky méně náročné chytré hodinky či náramky.

Aplikace jsou základ

Komplexně pojaté aplikace pak umí sledovat nejen výdej energie, ale i její příjem. Můžete si v nich tedy zaznamenávat svůj příjem potravy i pitný režim. Program pak vyhodnocuje všechny faktory a poskytuje informace o celkové bilanci. Může tak poskytnout zpětnou vazbu a třeba i motivovat ke změně stravovacích návyků.

vodotesne pouzdro

Vodotěsné pouzdro a držák na mobil pro cyklisty

Celkově lze sportovní aplikace pro chytré telefony rozdělit do těchto kategorií, které se v rámci jednotlivých programů mohou prolínat:

  • aplikace, do kterých zadáváte své sportovní aktivity,
  • programy, které sledují trasu vašeho pohybu a nějakým způsobem ji vyhodnocují,
  • aplikace, skrze které můžete své sportovní výkony srovnávat s ostatními,
  • programy, jež vás nějakým způsobem motivují ke sportu/pohybu,
  • aplikace, jež vás provádějí cvičením (např. ukazují či říkají, jaké cviky máte provádět),
  • aplikace, kterými zjišťujete svůj stav během/po sportování (např. puls apod.).

Sportujete s telefonem?

Otázka, zda sportujete s telefonem, není úplně přesně položená. Proto pro účely této Hlasovačky volte kladnou odpověď ve všech případech, kdy nějakým způsobem sledujete na telefonu výsledky nějaké fyzické aktivity. Pokud tedy například nosíte chytrý náramek a alespoň jednou za čas se podíváte na mobilu na naměřené hodnoty, měla by vaše odpověď být “ano”. Samozřejmě je na vás, zda sledování ušlých kroků budete považovat za sportovní aktivitu, či nikoli.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jaké sportovní aktivity pomocí chytrého telefonu sledujete a s jakými výsledky. Nenechte si pro sebe, s jakou aplikací jste pro tyto účely spokojení, a čím vyniká proti konkurenci. Zkuste toto téma vysvětlit lidem, kteří třeba o možnosti využít smartphone ke sportovním aktivitám dosud nevěděli.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze nastolili velmi ožehavou otázku: jsou lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google? Můžeme konstatovat, že na to, že Mapy Google bývají nainstalované v telefonech hned po rozbalení, si Mapy.cz drží velmi slušnou pozici. Ano, Mapy Google vyhrály – jsou lepší pro 49 % hlasujících. Pro Mapy.cz od Seznamu však hlasovalo velmi pěkných 39 % respondentů, a to je výsledek, za který se určitě nemusí stydět.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Soyer

Soyer 0

16.9.2017 8:20

Na běhání Runtastic PRO

Zdendys

zdendys_75 0

16.9.2017 8:36

Já na běhání Garmin Fenix 3,jinak aplikace Strava.Endomondo není špatný,ale ty reklamy v neplacené verzi jsou děs.

diesselak

16.9.2017 9:54

Kolo a běh Garmin Fenix 3. Doporučuji!

Darth_Stofi71

16.9.2017 11:07

Já si telefon spáruju s bezdrátovým reproduktorem a jdu na to. Mimochodem jestli víte o nějakých opravdu sportovních bezdrátových sluchátkách který držej na hlavě sem s nimi

lennyd

16.9.2017 11:14

S hodinkama (GearS3). Telefon leží bokem (v případě třeba badmintonu), nebo v “brašně” (na kole)..

Weri84

weri84 0

16.9.2017 11:30

Silniční cyklistika…..Garmin Edge 500 + aplikace Strava

79

16.9.2017 12:05

športujem s mobilom, ale počúvam z neho iba hudbu (mimo plávania). na biku sledujem scenériu a popritom sledujem potreby môjho tela vlastnou hlavou. pre mňa je šport zábavou a uvoľnením, nie zvyšovaním si svojho ega aj na sociálnych sieťach. ;-)

RadekB

RadekB 2

16.9.2017 18:01

Pěší nebo cykloturistika s aplikací Sports Tracker. Mapuje trasu, počítá spálené kJ, data odesílá na můj účet na netu, trasy se dají nasdílet… Šikovná appka. Uvažoval jsem o Stravě, ale je drahá a tohle v pohodě stačí.

Hurvajs Spejblu

16.9.2017 21:17

Na kole endomondo, prošlo náročnou vyřazovací soutěží, kdy jsem nainstaloval asi pět aplikací a pokaždé jak mě nějaká něčím na….štvala, tak ji zase odstranil. A Endomondo zůstalo jako last man standing. :-)

Josef Zítka

17.9.2017 12:07

Endomondo Runtastic a před dvěma léty garmin fenix 3 a pro kamarády jsem na endomondu

Honza Koblih

17.9.2017 19:50

Mám Samsung takže Samsung Health

Jiří Humpolík

18.9.2017 8:56

běhám s polar flow i s polar beat

RSS (komentáře k článku)