Menu

Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Hlasovačka)

V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zodpovědět poměrně ožehavou otázku: jsou dle našich čtenářů lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Ačkoli se ve světě stal Google vyhledávací jedničkou v mnoha zemích, u nás musel o tuto pozici těžce bojovat s domácím Seznamem. Teprve po roce 2010 se Google stal jedničkou i u nás. V současnosti dokážou konkurovat americkému Googlu v podstatě jen tři lokální vyhledávače: čínské Baidu, ruský Yandex a český Seznam. Boj se přitom odehrává nejen v samotném segmentu vyhledávání, ale také v dalších webových a mobilních aplikacích. U nás je to zejména patrné v mapách, kde uživatelé mají na výběr Mapy.cz, nebo Mapy Google. Konkurence hraje v tomto oboru až druhé housle.

Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Obsah článku

Objektivní měřítko neexistuje

Hned na začátku musíme konstatovat, že nelze jednoznačně říci, zda jsou lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google. Každá z webových i mobilních aplikací nabízí specifickou paletu funkcí, z nichž některé mohou být pro část uživatelů naprosto zásadní. Proto například turisté budou takřka jistě hlasovat pro Mapy.cz, které mají detailně zmapovanou síť turistických stezek. Proti tomu třeba řidiči mohou ocenit informace o dopravní situaci, které nabízejí Mapy Google, zatímco Mapy.cz nemají o kolonách sebemenší ponětí. Najít nějaké objektivní srovnávací měřítko je tedy prakticky nemožné, protože každý používá mapovou aplikaci k jiným účelům. Svou roli může také sehrát grafické zpracování, ve kterém se Mapy.cz více přibližují papírovým mapám, což může vyhovovat konzervativněji založeným uživatelům.

Z hlediska mapových podkladů spoléhají Mapy Google na vlastní zdroje, Mapy.cz si pak v zahraničí vypomáhají otevřenými mapami OpenStreetMap. Oba rivalové nabízejí databázi míst, stejně jako letecké, respektive satelitní snímky a ve větších městech i 3D modely. Oba konkurenti také poskytují “pohled z ulice”, který se v případě Googlu jmenuje Street View, u Seznamu nese název Panorama (tato funkce však není dostupná v mobilní aplikaci).

Tato Hlasovačka nemá být primárně o schopnostech navigace, ale má porovnat mapové aplikace jako celek. Přesto se ale o navigačních schopnostech musíme zmínit. Zatímco Mapy Google mohou dnes plnohodnotně nahradit tradiční navigace, Mapy.cz se zatím orientují především na pěší navigaci. Jsou v tomto směru, kde se Google ani trochu nesnaží konkurovat, nespornou jedničkou. Díky schopnosti fungovat i zcela offline však mohou být Mapy.cz i Mapy Google těmi, které vás “vytáhnou” ze “zapadlých lokalit” bez internetového připojení.

Mapy.cz, nebo Mapy Google?

V tomto kole Víkendové hlasovačky tedy budete rozhodovat o tom, zda jsou lepší české Mapy.cz, nebo americké Mapy Google. Protože jsme na portále SvětAndroida.cz, zkuste otázku pojmout třeba takto: kterou aplikaci používáte na mobilním telefonu častěji?

V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o výhodách a nevýhodách obou aplikací. Co podle vás jedněm či druhým mapám chybí? V čem naopak Mapy.cz a Mapy Google vynikají? Jaké funkce byste o cenili, a kde se vývojáři mohou inspirovat u konkurence?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, co vás zajímá v recenzích telefonů. Možností bylo opravdu hodně a diskuze pod článkem byla plodná a přínosná i pro naše redaktory. Z nabízených možností získala nejvíce hlasů (konkrétně 78 %) výdrž baterie na jedno nabití. S malým odstupem (73 %) skončila na druhém místě kvalita fotek a videí, což ukazuje, že tento parametr je pro zákazníky možná důležitější, než by se na první pohled zdálo. O třetí příčku se pak podělily konstrukce, provedení a dílenské zpracování, displej a popis hardwarové výbavy – pro tyto možnosti hlasovalo 64 % respondentů.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Naopak nejméně zajímavé je připojení k počítači se 13 % hlasů, které jsme ostatně nedávno přestali v recenzích popisovat. Možná trochu překvapivě jen 26 % z vás hlasovalo pro obsah balení.

 

Komentáře

Jaromír Plocek

9.9.2017 8:23

Když jsem v autě tak jednoznačně Google, na kole, nebo pěšky mapy.cz. Vzhledem k rozdílným funkcím nemám jednoznačného favorita.

Uni

uni -43

9.9.2017 8:33

Jako výše, vcelku zbytečná hlasovačka, když není co hlasovat…

Lada Honza

9.9.2017 8:52

Za mě Google v autě i mimo

Ricky

RickyBrno 0

9.9.2017 9:00

Co se dopravních info v navigaci týče tak Waze určitě (snad právě proto je Google koupil) a to je i jedním ze zdrojů i pro Google navigaci. Obecně ale určitě Google Mapy. Už jen kvůli komunitě která udržuje info o firmách, kontaktech, atd. Mapy.cz opravdu jedině kvůli té turistické mapě.

DeeJay.DEFFI

9.9.2017 9:02

Jak kdy a jak na co. Na navigaci mám koupený Sygic s dopravními informacemi a doživotní aktualizací, občas Google mapy. Na výlety někam do lesa pěšky nebo na kole spíš mapy od seznamu. Prostě podle situace.

PanDotaz34

9.9.2017 9:08

Pěšky jedině Locus Pro s jejich vektorovou mapou, narozdíl od Mapy.cz mají vyznačených spoustu lesních cestiček.

Karboxilas

9.9.2017 9:17

Na navigaci v autě používám zásadně Waze. Na turistiku i prostý náhled do mapy používám zásadně mapy.cz, které mají nesrovnatelně kvalitnější mapový podklad. A to říkám jak studovaný kartograf.

Pavel_Bezak60

9.9.2017 9:24

Pro oblast ČR mapy.cz,mimo ČR google mapy

Karle

karle40 6

9.9.2017 9:26

Pro ČR a SR Mapy.cz, pro svět obojí. Pokud chci vidět fotografické záběry, tak pro svět Google, má je mnohem čerstvější, než Microsoft, jehož fotomapy Seznam pro svět využívá. Co se funkce Panorama / StreetView týká, obvykle v ČR zkouším obojí, i když Panorama mě štve kvůli pomalosti. Jsou místa, kde jsou dostupné snímky jen od jednoho poskytovatele a nedá se říci, že by všude vyhrával Seznam.

A jedna faktická – OpenStreet mapy jsou o dost přesnější, co se týká vedení cest a cestiček, je vidět, že je dělá komunita podle GPS a ne převzetím z jiných map.

V.I.P.

V.I.P. 0

9.9.2017 9:26

Na vše používám mapy.cz pouze na aktuální dopravu google mapy.

Alfa Omega

9.9.2017 9:37

V autě Sygic. Hledání míst na google mapách. Turistika Mapy.cz.

R.i.f

9.9.2017 9:51

Mapy Google kvůli online podrobnostem (místo, otevírací doba, kde je jaká dopravní značka, …), Waze pro auto, jinak Osmand a jejich vektorové mapy. Každý umí něco a neznám app, která by vše nahradila.

policak

9.9.2017 9:52

Panorama není dostupná v mobilní aplikaci? Viděl ji někdy autor? Nezlobte se na mě, ale tady může opravdu psát články každý, kdo umí bušit čelem do klávesnice?

jav61

9.9.2017 11:13

Google. Jen na turistiku Seznam. Asi jako ostatní.

Libb

Libb 38

9.9.2017 11:21

Pěšky ve městě Google Maps, v lese Mapy.cz, v autě Waze.

Martin Novák57

9.9.2017 11:52

Mapy.cz jsou pravděpodobně podrobnější, vhodné pro cyklisty a pěší. Pro motoristy je nyní nejvhodnější Waze, nutné je ovšem datové připojení pro získání aktuálních informací.

Radeg

radeg 15

9.9.2017 13:12

@policak:
+1

Marián Kyral

9.9.2017 13:34

Jako turista preferuji Mapy.cz. Jako geocacher zase OpenStreetMap (GDAK). A ve výjimečných případech, kdy potřebuji navigovat v autě, preferuji OSMAnd. Mapy od googlu se mi nikdy nelíbily. Už jen to, že dodnes neexistuje možnost stáhnout si celou ČR a používat ji bez dat, je pro mne prostě problém.

Lutzi774CZ

9.9.2017 16:31

Mám ráda oboje. V mobilu mám jen Google mapy, ale na NB používám obě, záleží co hledám.

Wedro

Wedro -9

9.9.2017 17:40

V aute waze a bezne na rychlo staci google

Red74cze

RedRose 4

9.9.2017 19:50

kazda je funkcne trochu jina takze to moc rozhodnout nejde… pouzivam oboje…

Soyer

Soyer 0

9.9.2017 20:10

navigace v autě google maps nebo sygic, na turistiku mapy.cz …dříve i locus (ale trochu komplikované offline mapy)

Mr.Ferda

10.9.2017 6:25

Převážně Google mapy. Na kolo střídám Locus a Mapy.cz

Patrik GinBook Ingr

10.9.2017 8:11

Google mapy – do mesta jako pesi turista obzvlaste v zahranici.
Mapy.cz – jako pesi turista a cyklista po lese v CR.
Waze – v aute skrz dopravni info, kde je konkurence nepouzitelna.

Tady hlasovat nejde, kazda aplikace umi delat dobre neco jineho a michat to nejde.

mr.Mic

10.9.2017 9:10

Nezlobte se na mě, ale tohle je hlasovačka hodně mimo mísu. Mapy.cz a mapy Google se dost dobře nedají srovnávat. Jsou to mapy s úplně jiným účelem. Google jsou skvělý v autě, mapy.cz jsou perfektní na pěší turistiku… Používám oboje… Podle účelu…

kluzo

10.9.2017 10:36

Mapy.cz mají pro mne lepší (zřetelnější) grafiku, mají turistické trasy, super navigaci pro chození, takže je preferuji pro použití. Na zahraničí jsou lepší Google maps. Takže v ČR jednoznačně Mapy a v zahraničí Google.

Crozz

10.9.2017 12:49

Google mapy používám jen kvůli provozu a satelitním snímkům zahraničí , na vše ostatní mě více vyhovují mapy.cz.

Vinkltom

vinkltom -3

10.9.2017 13:59

mapy.cz už jenom kvuli tomu že jsou z česka. aspoň jedna česká značka je známá i mimo čr. Btw do seznamu chodí pochvalné e-maily z cele evropy.

Honza Koblih

10.9.2017 16:44

Já používam jedině mapy Google jsou přehledný, synchronizované hledání, časová osa,
jsou i offline (sice jen část republiky a jen na omezenou dobu ale mě to stačí) atd. Ale musim uznat že Mapy.cz jsou lepší třeba pro lesní cesty a tak.

Tlamik

tlamik 2

10.9.2017 17:55

Panorama (tato funkce však není dostupná v mobilní aplikaci)

Já teda, Kájo, Panoramu mám i v mobilní aplikaci. Docela dlouho. Akorát to není spešl apka jako StreetView od Google. Nebo jsem snad jediný, kdo ji tam má ?

Radeg

radeg 15

10.9.2017 19:13

@tlamik:
Minimálně taky policak dle jeho příspěvku, nemyslíš?
A samozřejmě, mají ji tam všichni, jen autor článku ne :)

Forrest G

10.9.2017 21:50

Moc nejezdím autem, využívám hlavně MHD, a tam prostě není na výběr – použitelné jsou jen Mapy.cz. Google sice pár zastávek přidal, ale i tak jsou často jen u jednoho směru, pokud vůbec. Navíc, proč platit za data, když Mapy.cz jsou offline.

Tomd

Tomd 1

10.9.2017 21:57

Nesmyslná hlasovačka.
Autonavigaci Waze, mapy v lese mapy.cz, mapy ve městě hlavně v zahraničí google.

jumbo78

10.9.2017 23:21

Pokud potřebuji vyhledat přesnou adresu v ČR/SR, určitě mapy.cz – GOOGLE mapy mě už párkrát vedly úplně jinam. Na navigaci v autě WAZE nebo Sygic.
Moc se to srovnávat nedá, každá aplikace má svá pro a proti. Například navigace v mapy.cz se mi často zasekne, ale není to primární funkce.

Marek Hořák

11.9.2017 2:10

V autě Waze, proč tu zmínili ostatní a na turistiku Locus s vektorovými OSM mapami.

maxipes

11.9.2017 10:01

Mám to tak, že řešení Googlu a Seznamu nevidím jako konkurenci. Obě aplikace mám na telefonu a ani bez jedné bych se nechtěl obejít.

Googlí mapy jsou “živé”. Dopravní info, aktuální informace a hodnocení okolních restauracích, hotelů, obchody… A kromě toho už dnes mají skvělou navigaci. Užíval jsem léta Waze ale po problémech posledních verzí jsem musel přejít na GM a už tak nějak nemám motivaci vracet se.

Mapy.cz mají nesrovnatelně lepší topografickou kvalitu. Podle nich chodím na výlety, jezdím na biku a běhám. Nejen v ČR ale v celé Evropě. Dokonce jsem už přestal nosit papírové mapy jako záložní řešení.

Radeg

radeg 15

11.9.2017 12:30

Jsem zvědavý kdy ten blud s Panoramou v mobilní verzi autor článku opraví.
Dle zkušeností s tímto webem, pokud se tak nestalo do teď tak už nikdy. Pokud sem přijde nějaký nováček, opět nebude vědět. Bude si říkat: “V diskuzi sice nějací cypi tvrdí, že je, ale autorita píše, že ne. Tož určitě ne.” a odejde nejen neinformovaný, ale mlně! informovaný.

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

11.9.2017 17:32

To: policak
Ano, autor to v aplikaci viděl. A teď se na to díval ještě znovu. Panorama v aplikaci není. Resp. je to jen odkaz na webovou verzi. Ale rozhodně to není v aplikaci.

To samé platí pro radeg a další.

pospa58

11.9.2017 18:06

To:policak, radeg, tlamik a další,
Chlapi v klidu, je to externista, možná se časem naučí mapy.cz používat. Panorama v aplikaci funguje.

Radeg

radeg 15

11.9.2017 19:54

@Karel Kilián:
To nic nemění nic na tom, že Panorama na mobilu dostupná je.
Každopádně tvrzení “…u Seznamu nese název Panorama (tato funkce však není dostupná v mobilní aplikaci).” pravdivé není!
K Panoramě se z mobilní aplikace pohodlně dostanu, čili JE DOSTUPNÁ!

kluzo

12.9.2017 8:02

@Forrest G
Mimo téma článku… Na MHD jednoznačně Pubtran… Je tam vše včetně zpoždění dané linky, přesně podle polohy určí na které zastávce jsi, takže ji nemusíš zadávat a jako cíl máš vždy nejpoužívanější cíl, takže z 99% nemusím zadávat ani ten + si tam můžeš nastavit oblíbené spoje. Tahle apka je pro mne nepostradatelná při jízdách MHD a mapy k tomu vůbec nepotřebuji.

Douby

12.9.2017 13:55

kromě mapy.cz a google map je rovnoceným hráčem globální mapový podklad OpenStreetMaps, je ostudné ho do třetice nezmínit. Je to totiž právě ten podrobný mapový podklad který je podrobností srovnatelný v čr se seznam.cz a seznam sám používá OSM mapy všude mimo ČR, nechybí ani turistické trasy,polní cestičky, všechno možné … OSM mapy najdete ve všech těch Locusech, OSMandech, MAPS.ME, MapFactor, BEONROAD, a jim podobných … i když je v mnoha aplikacích pořád je to jeden mapový podklad a proto by si zasloužil přinejmenším rovnocenou zmínku.

policak

13.9.2017 15:42

Kiliáne, jakou máš verzi aplikace a na jakém mobilu to zkoušíš? Není ti divné, že to tam kromě tebe všichni mají?

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

14.9.2017 10:04

To: policak
Zkuste mi, prosím, poslat na kilian.karel@gmail.com snímek, jak máte Panoramu v aplikaci. Děkuji.

policak

15.9.2017 14:58

Odesláno

Radeg

radeg 15

18.9.2017 13:45

@Karel Kilián:
Mně přijde, že Panorama se otevírá úplně stejně jako Street view. V obou případech se otevře jakési nové okno.

policak

18.9.2017 15:06

Vůbec se neotevírá nové okno, jen se načte Panorama. Stačí si v režimu Panorama kliknout nahoře na tři tečky a přečíst info o aplikaci, jsou to prostě Mapy. Je zajímavé, že co jsem Kiliánovi poslal požadovaný postup i se screenshoty, už se neozval. Asi oněměl úžasem.

Radeg

radeg 15

18.9.2017 19:11

Vlastně ano. Je to tak.
Že bez ohlasu? Tak tomu se vůbec nedivím. Normální jev tady.

filber

18.9.2017 22:24

Primární aplikace jsou Google Mapy, ale když potřebuji něco detailněji tak volím Mapy.cz

RSS (komentáře k článku)