Špehují vás aplikace? Odhalte je novým nástrojem

Špehují-vás-aplikace-Odhalte-je-novým-nástrojem

Špehují vás aplikace? Nástroj Exodus Privacy poskytuje snadný způsob, jak zkontrolovat všechna oprávnění nainstalovaných programů. Pokud tedy berete vážně ochranu soukromí sebe a svých dat, poskytne vám tato aplikace potřebné podrobnosti k tomu, abyste se mohli rozhodnout, zda daný program stojí za další používání, nebo bude lepší ho odinstalovat.

Obsah článku

Co Exodus Privacy slibuje?

Popisek v Obchodě Play je velice stručný. Dozvíte se z něj jen to, že nástroj pomáhá zjistit sledovací kódy a oprávnění nainstalovaných aplikací. Podklady pro výstupní reporty jsou přitom stahovány ze stránek Exodus Privacy a následně zobrazovány v aplikaci.

Na oficiálních stránkách se pak můžete dozvědět, že služba Exodus Privacy analyzuje problémy týkající se ochrany osobních údajů v aplikacích pro Android. Detekuje chování, které může být nebezpečné z hlediska soukromí uživatelů, jako jsou reklamní systémy, sledovací a analytické kódy.

Přehledy obsahují seznam zjištěných sledovacích kódů, oprávnění a podezřelý síťový provoz, včetně stručného popisu. Služba je schopna detekovat přítomnost sledovacího kódu přímo v souboru APK bez nutnosti dekompilace a analyzovat síťový provoz.

Špehují vás aplikace? Odhalte je!

Špehují vás aplikace? To zjistíte během několika sekund. Nástroj se po spuštění spojí s “domovským serverem” a stáhne z něj bezpečnostní analýzy nainstalovaných programů. V seznamu jsou seřazeny všechny aplikace podle abecedy (jiné pořadí bohužel není možné) a u každé je zobrazen počet požadovaných oprávnění. U položek, které Exodus Privacy nemá v databázi, je zobrazena informace This app hasnt been analysed by Exodus Privacy Yet. V našem případě byl počet dosud neprozkoumaných programů zhruba poloviční. U dalších se pak zobrazovalo hlášení, že jsou k dispozici informace pro starší verzi programu.

Pokud otevřete nějakou položku, dozvíte se v první řadě počet sledovacích kódů, tedy primárně služeb, které mohou nějakým způsobem monitorovat vaší práci v dané aplikaci. Ne vždy se ale nutně musí jednat o “špionáž”. Časté je například přihlašování do dané služby pomocí účtu Google nebo Facebooku, o kterém však provozovatel dané sítě pochopitelně ví.

Pod tímto seznamem je výpis všech oprávnění, které aplikace vyžaduje. Příjemné je, že větší část z nich je zobrazována v podobě českého popisku, takže i bez znalosti cizích jazyků snadno pochopíte, co daný program chce. Pak je na vás, abyste zvážili, zda je oprávnění relevantní s ohledem na deklarované funkce.

V našem případě byla rekordmanem aplikace Google s 86 oprávněními, těsně následovaná Obchodem Google Play s 85 požadavky. Určitě by nebyla na škodu možnost seznam aplikací řadit například podle počtu oprávnění či podle nalezených sledovacích služeb.

Resumé

Je vidět, že Exodus Privacy je relativně nová služba, neboť v její databázi chybí celá řada poměrně populárních aplikací. Poskytuje základní přehled o tom, jaká oprávnění jsou požadována nainstalovanými i systémovými programy.

Vidíme ale poměrně velký prostor pro další zlepšení – kromě možnosti řadit seznam podle různých kritérií bychom například ocenili pohled, ve kterém by byly programy seskupeny podle oprávnění. Pak bychom se mohli podívat třeba na všechny aplikace s přístupem k poloze/foťáku/mikrofonu. Líbila by se nám také možnost okamžité odinstalace zvoleného programu. V některých směrech se tak neubráníme srovnání s nástroji Permission Friendly Apps či AppBrain Ad Detector, jejichž výstupy jsou přeci jen “uživatelsky stravitelnější”.

Aplikace Exodus Privacy je v Obchodě Play od začátku dubna a za tu dobu zaznamenala více než tisíc instalací. Zatím však nemá publikovanou průměrnou známku, ze které by se dalo dedukovat, nakolik jsou s ní uživatelé spokojeni. Jen 1,9 MB velký balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a novějším.

Exodus
Jak jste na tom? Špehují vás aplikace?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)