Pozor na falešné finanční appky. Odkazy na ně se šíří sociálními sítěmi

Sophos podvod 167 falešných finančních aplikací

Internetové finanční transakce jsou na jednu stranu jeden z nejlepších výdobytků online světa, ale současně i úrodná půda pro různé podvodníky. Situace se znásobila boomem aplikací, které umožňují nejen běžný převod peněz mezi účty dvou lidí, ale třeba i obchodování na burze nebo těžbu a správu kryptoměn. O stinné stránce transakcí se nedávno přesvědčil například jeden majitel iPhonu, kterému falešná aplikace na Bitcoiny zpronevěřila jmění. Zákeřných mobilních nástrojů, které se vydávají za jiné, prověřené, jsou přitom velké spousty. Společnost Sophos nedávno odhalila 167 falešných finančních aplikací na obchodování s akciemi a kryptoměnami pro Android a iOS.

Útočníci cílí na uživatele prostřednictvím seznamek a sociálních sítí. Lákají oběti k instalaci aplikací, které se vydávají za populární značky s cílem krádeže peněz. Pochopitelně z míst mimo Obchod Play nebo App Store. Lidé se domnívají, že si nainstalovali aplikaci na finanční obchodování, bankovnictví nebo kryptoměny od známé a důvěryhodné organizace. A jsou pak podvedení a zklamaní. Autoři těchto aplikací při své nekalé práci využívají důmyslné sociální inženýrství a poměrně šikovné přesvědčovací metody. Podvodné finanční nástroje jsou přitom vybaveny zneužitým logem a mají podobný design. To znesnadňuje jejich odhalení. Když si uživatel nedá chvilku pozor, aplikace se nainstaluje a tváří se jako originál.

Sophos 167 falešných finančních aplikací

Zmíněných 167 falešných finančních aplikací, které firma Sophos vypátrala, se vydává například za nástroje Barclays, Gemini, Bitwala, Kraken, Binance, BitcoinHK, Bittrex, BitFlyer nebo TDBank. Mnohé z nich dost možná vůbec neznáte, ale není vyloučeno, že se podobným způsobem útočníci časem nepokusí napodobit i aplikace, které používáte. Třeba i ty od českých bank nebo působící běžně i v ČR. Rozhodně buďte obezřetní a kriticky přemýšlejte nad jakoukoli operací, která se ve zprávách či na sítích týká převodů peněz nebo nakládání s kryptoměnami. A obecně si dávejte velký pozor na instalace aplikací mimo Obchod Play, App Store nebo jiné oficiální a ověřené zdroje.

Kolikrát už jste se setkali s podobným pokusem o podvod?

Zdroj: TZ Sophos

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)