Sony Xperia Z3+: Vyplatí se tučný příplatek za několik novinek? (recenze)

Sony Xperia Z3+ – hlavní obrázek

Není tomu tak dávno, co Sony vydalo novou vlajkovou loď, resp. upgrade té dosavadní, neboť jej označila jednoduchým přídomkem „+“. Zajímá vás, jak Sony Xperia Z3+ obstála v naší podrobné recenzi? Pak pokračujte ve čtení.

Obsah recenze

Obsah balení

Pokud jste u nové vlajkové lodi očekávali bohatší balení, budete lehce zklamaní. V balení telefonu Sony Xperia Z3+ se totiž nachází jen to nejdůležitější – telefon, datový kabel, nabíjecí adaptér a manuály. Chybí dokonce i sluchátka, která u předchozí řady (Z3) v balení byla.

Sony Xperia Z3+ - obsah balení Sony Xperia Z3+ – obsah balení

Videopohled

Sony Xperia Z3+ – první pohled

Sony Xperia Z3+ - první pohled


Vzhled a dílenské zpracování

Sony u modelu Z3+ opět vsadilo na svůj, pro řadu Z, typický vzhled. Telefon tedy tvoří skleněná záda a kovový rámeček, který je v porovnání s modelem Z3 více lesklý. Na displeji je od výroby nalepena fólie, a to jak na přední, tak i zadní straně zařízení. To vnímáme jako velmi rozumné řešení, neboť jak je u skleněných zad známo, jsou náchylná k poškrábání. Vraťme se ale ke konstrukci jako takové. Telefon na první pohled působí obdobně jako jeho základní verze (Z3). Pokud ovšem model Z3 vlastníte a delší dobu používáte, budou pro vás změny po stránce vzhledu zřejmé. My v redakci Xperii Z3 máme, a proto můžeme telefony, a to nejen v této části recenze, hravě porovnat. Zásadními rozdíly konstrukčního zpracování v porovnání se Z3 je nižší tloušťka (6,9 mm, Xperia Z3 má 7,3 mm) a nižší hmotnost (144 g, Xperia Z3 má 152 g). Dále se změnilo umístění slotu pro SIM a microSD kartu – z pravého rámu telefonu na levý a pak také umístění microUSB konektoru. Ten je nyní situován ve spodní části zařízení a navíc není chráněn krytkou, jako je tomu u Z3. I přesto je telefon plně voděodolný a prachuvzdorný, což je pro mnohé z vás určitě výborná zpráva.

xperia z3+ - render

Sundávání krytky při každém nabíjení totiž nebyla zrovna silná stránka Z3. Pohodlnost při nabíjení je modelu Z3 určitým způsobem vykompenzováno konektory pro magnetické nabíjení, od kterého ovšem Sony u modelu Z3+ upustilo. Telefon tak nyní působí mnohem čistším dojmem a hlavně vás při jeho uchopení nic neřeže do ruky. Díky nízké tloušťce a hmotnosti se telefon opravdu skvěle drží. Rámečky nad i pod displejem sice zůstaly téměř stejně velké jako u předchůdce, stejně tak však nechybí i stereo reproduktory, jež jsou nyní umístěny hned zkraje.

Přední stranu Xperie Z3+ tvoří 5,2″ displej, v horní části pak reproduktor pro volání, senzory, přední fotoaparát a notifikační dioda. Brada zařízení (spodní rámeček) je nevyužitá, telefon se totiž ovládá softwarovými tlačítky přímo na displeji. Zkraje spodního rámu se nachází druhý hlasitý reproduktor.

Sony Xperia Z3+ - přední strana Sony Xperia Z3+ – přední strana

Z opačné strany se nám naskytne pohled na skleněná záda, fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a logo výrobce. V pravém rámu telefonu je umístěna kolébka hlasitosti, vypínací tlačítko a hardwarová spoušť fotoaparátu. V levém pak najdete pouze krytku, pod níž se skrývá slot pro SIM a microSD kartu. Telefon se nabíjí ze spodní strany, kde se nachází microUSB konektor. 3,5 mm jack na sluchátka je pak situován v horním rámu zařízení.

Sony Xperia Z3+ - záda telefonu Sony Xperia Z3+ – záda telefonu

Sony Xperia Z3+ ze všech stran

Hardware a displej

Sony se svou novinkou nesnažilo udělat díru do světa, ale pouze se přizpůsobit aktuálním trendům. Do Z3+ tedy nasadilo procesor Qualcomm Snapdragon 810. Ten ovšem i v dnešní době představuje jeden z nejvýkonnějších mobilních procesorů na světě. Snapdragon 810 tak nahradil verzi 801, která „tiká“ v původní Xperii Z3. Ostatní hardwarová výbava zůstává obdobná. Model Z3+ také nabízí 3 GB operační paměti RAM. Jedná se však o paměť typu DDR4, která je nejen rychlejší, ale rovněž úspornější než její předchůdce. Interní paměť zařízení čítá 32 GB a je rozšířitelná prostřednictvím microSD karet. Xperia Z3+ je stejně jako Z3 vybavena 20,7 MPx fotoaparátem. V rámci konektivity nechybí žádná z moderních technologií. S telefonem tak můžete využívat NFC, LTE, zrcadlení obrazovky skrze Miracast či využít telefon k hraní her konzole Playstation. Ze základních parametrů nám ještě zbývá baterie, jejíž kapacita v porovnání s Xperií Z3 lehce poklesla, a to z 3100 mAh na 2930 mAh.

Specifikace telefonu Sony Xperia Z3+

 • displej: 5.2″ Full HD (1080 x 1920) IPS LCD (Triluminos display,  X-Reality Engine)
 • procesor: Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 
 • paměť32GB interní úložiště (rozšířitelné microSD kartou), 3 GB RAM (DDR4)
 • odolnost: IP68 (prachuvzdornost a voděodolnost)
 • operační systém: 5.0.2 Lollipop 
 • fotoaparát: 20,7 MPx zadní (5248 х 3936 pixelů, autofocus, LED blesk, přední 5,1MPx)
 • baterie: 2930 mAh
 • konektivita: Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC, LTE (700/850/900/1800/2100/2600 MHz)
 • rozměry: 146 x 72 x 6.9 mm
 • hmotnost: 144 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Na začátku recenze jsme psali, že se Sony u modelu Z3+ snažilo adaptovat na aktuální trendy. V případě rozlišení displeje to však neplatí. Sony totiž zastává názor, že nasazení QHD rozlišení by bylo zbytečné. Stejný názor má i většina naší redakce. Rozlišení QHD by pouze zvyšovalo nároky na baterii. Full HD rozlišení na 5,2″ displeji navíc vypadá výborně. Co se týče ostatních parametrů displeje, Z3+ je opět vybaven zobrazovacími technologiemi Triluminos a X-Reality. Displej tedy poskytuje opravdu výbornou podívanou. Čitelnost na slunci nám připadala také velmi dobrá, stejně tak i pozorovací úhly.

Zvukový výstup a reproduktor

Z dřívějších specifikací již víme, že novinka disponuje dvěma reproduktory, stejně jako Sony Xperia Z3. Změnilo se však jejich umístění. Reproduktory jsou u Z3+ umístěny hned zkraje zařízení, nikoliv zhruba půl centimetru od kraje, jako u Xperie Z3. A jak reproduktory hrají? Velmi dobře, je zde ovšem jedno velké „Ale“. Když jsme porovnávali výstupní kvalitu reproduktorů Xperie Z3 a Z3+, čekali jsme obdobnou, nebo minimálně stejnou kvalitu. Zřejmě vlivem umístění reproduktorů Xperie Z3+ je jejich kvalita o poznání horší než u Xperie Z3. Ne že by stereo reproduktory Xperia Z3+ nehrály kvalitně, mají ovšem o mnoho nižší maximální hlasitost. Zvukový výstup Z3 navíc provází mnohem silnější hloubka. Reproduktory Xperie Z3+ sice chválíme, Xperia Z3 je na tom ale, co se týče zvukového výstupu, podstatně lépe.

Testy výkonu (Benchmarky)

Herní výkon

Již z výsledků bechmarků je zřejmé, že Xperia Z3+ má v sobě výkonu na rozdávání. Proto jsme ani neočekávali, že by se námi vybrané herní tituly sekaly, a taky že ne. K testování herního výkonu jsme vybrali trojici her – N.O.V.A 3, Modern Combat 5 a Real Racing 3. Všechny zmiňované tituly byly velmi plynulé a telefon během hraní ani na vteřinu nezaváhal. Při hraní se telefon znatelně zahříval, ne však více než je tomu u Xperie Z3.

Konektivita

Do Xperie Z3+ lze vložit pouze 1 SIM kartu. Skrze ni lze využívat LTE kategorie 6, a to na velmi rozsáhlém spektru frekvencí – 700, 850, 900, 1800, 2100, 2600 MHz. Telefonu dále nechybí NFC, Bluetooth 4.1. S testováním bezdrátových sítí Wi-Fi jsme neměli sebemenší problém. Xperia Z3+ vykazovala silný a spolehlivý signál.

GPS

Věřte nebo ne, ale telefony značky Sony dokážou zachytit signál GPS i pod naší „redakční“ střechou, a to je co říct. Většina telefonů si totiž s touto střechou příliš nerozumí, a proto je zachycení GPS signálu v těchto prostorech vzácností. Sony Xperia Z3+ se tedy řadí k zařízením, která to dokázala. Kromě vynikající a rychlé fixace jsme GPS testovali i při navigovaní s aplikací Google Mapy. Navigování bylo přesné a spolehlivé.

Sony Xperia Z3+ - GPS, google mapy Sony Xperia Z3+ – GPS, google mapy

Baterie a výdrž

V této sekci recenze budeme opět chválit. Sony Xperia Z3 patří k modelům s vynikající výdrží baterie, což dokazuje nespočet testů a recenzí. Možným zklamáním pro potenciální zájemce o Xperii Z3+ po jejím představení byla uvedená kapacita baterie, která je dokonce nižší než u modelu Z3. Xperia Z3+ v sobě ukrývá 2930mAh baterii, kdežto Z3 3100mAh baterii. Má tento drobný úbytek způsobený zeštíhlením konstrukce vliv na výdrž baterie? Rozhodně ne! Vzhledem k tomu, že Xperii Z3 používáme na denní bázi, můžeme objektivně říct, že výdrž Xperie Z3+ nám připadala minimálně stejná, možná snad i lepší než u Xperie Z3. Model Z3+ zvládá bez problému i dvoudenní běžné používání. Baterii jsme podrobili několika testům, jejichž výsledky si můžete prohlédnout níže.

Sony Xperia Z3+- výdrž baterie Sony Xperia Z3+- výdrž baterie

 • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, vybití ze 100 % na 15 %
 • Přehrávání Youtube videa – přehrávání FullHD videa na Youtube, vybití ze 100 % na 15 %
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %

Uživatelské prostředí

V telefonu běží Android ve verzi 5.0.2 s klasickou Sony Xperia nadstavbou. Prostředí je tak identické, jako u ostatních telefonů řady Z s Lollipopem. Při srovnání rychlosti systému u telefonů Xperia Z3 a Z3+ můžeme jednoznačně konstatovat, že novější hardware dělá u Z3+ divy. Díky rychlejší paměti RAM a procesoru Snapdragon 810 jsou reakce systému téměř bleskové. Telefon spouští aplikace mnohem rychleji, než je tomu u klasické Z3. Rychlejší je také otáčení obrazovky (např. při sledování videí, fotek v galerii), ale i spousta dalších systémových akcí a přechodů. Xperia Z3+ je tedy opravdový rychlík.

Fotoaparát a natáčení videa

Vysoké rozlišení fotografií, které provázelo snímač dnes již starší Xperie Z3, je přítomen i u novinky Z3+. Snímky lze tedy pořizovat v maximálním rozlišení 20,7 MPx. Světelnost objektivu činí f/2.0. Co vás ale zřejmě bude zajímat nejvíc, je srovnání kvality pořízených fotek telefonů Xperia Z3 a Z3+. Pro srovnání jsme vyfotili několik snímků totožných objektů, a to za stejných světelných podmínek a z téměř stejných úhlů. Sony Xperia Z3+ fotí výborně, o tom není pochyb. Z níže uvedených snímků je také zřejmé, že fotí o něco lépe než Xperia Z3. Barevné podání snímků z modelu Z3+ působí o něco lépe než u Z3. Snímky ze Z3 jsou lehce přesvětlené, což na fotografiích kazí výsledný dojem. Co se týče úrovně detailů, rychlosti a spolehlivosti ostření, jsou na tom oba modely obdobně. Přilepšil si nejen hlavní fotoaparát, ale také sekundární (přední), jehož rozlišení vzrostlo z 2,2 MPx  u Xperie Z3 na 5,1 MPx u Xperie Z3+.

Srovnání fotek telefonů Sony Xperia Z3+ (vlevo) a Sony Xperia Z3 (vpravo)

Snímky a video pořízené telefonem Sony Xperia Z3+

Sony Xperia Z3+ – Full HD video s 60 FPS

Sony Xperia Z3+ Full HD video s 60 FPS

Sony Xperia Z3+ Full HD video s 60 FPS

Aplikace fotoaparát

Aplikace fotoaparátu společnosti Sony nabízí rozsáhlou paletu nejrůznějších módů focení. Kromě automatického režimu tak můžete okusit focení s virtuálními scénami a postavami či objekty. Xperii Z3+ také samozřejmě nechybí natáčení videí v rozlišení 4K a slow-motion videa v režimu Timeshift. Fotoaparát lze v manuálním módu nastavit tak, aby natáčel FullHD videa s 60 FPS.

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Sony Xperia Z3+ lze zakoupit u většiny tuzemských prodejců za průměrnou cenu 19 000 Kč.

Resumé

 U finálního hodnocení se nevyhneme srovnání modelu Z3+ s jeho předchůdcem – Xperií Z3. Ono samotné označení „+“ k tomu zkrátka vybízí. Sony Xperia Z3+ je perfektně zpracovaný telefon, který prakticky vůbec nevybočuje ze standardního vzhledu série Z. Skleněná záda a kovový rámeček dodávají telefonu ten správný šmrnc. Oproti zpracování původní Z3 se událo hned několik menších, ale rozhodně vítaných konstrukčních změn. Došlo ke změně umístění microUSB konektoru pro nabíjení. Ten se nyní nachází ve spodní části zařízení a navíc na něm není krytka, jako tomu bylo u klasické Z3. I přesto si novinka udržuje svoji unikátní vlastnost – vodotěsnost. Xperia Z3+ je navíc lehčí a tenčí než svůj předchůdce. Zkrátka a dobře, z hlediska zpracování prakticky není co vytknout. Snad jen náchylnost skleněných zad k poškrábání a častému upatlání, což bez problémů řeší fólie či tvrzené sklo.

Výkon zařízení oproti starší Z3 znatelně narostl. To je dáno nejen nasazením novějšího procesoru Qualcomm Snapdragon 810, ale také rychlejší a úspornější pamětí RAM. Prostředí telefonu díky tomu vykazuje absolutní plynulost, a to za každé situace. Hraní i těch nejnáročnější her pro telefon rovněž nepředstavuje žádný problém. Jistě si říkáte, že takovýto výkon musí mít negativní dopad na výdrž baterie. Jste ale na omylu. Telefon je na tom po stránce výdrže velmi dobře, a proto jej můžete používat klidně i 2 dny bez nabíjení.

U nové Xperie musíme rovněž pochválit fotoaparát, který dokáže pořizovat o něco lepší snímky než Xperia Z3. Telefon si rozumí s LTE na všech důležitých frekvencích v ČR, dále pak s NFC a dalšími standardními technologiemi. Lehčí zklamání se dostavilo při testování  stereo reproduktorů, jejichž hloubka a hlasitost nám u staršího modelu připadá lepší.

Xperia Z3+ je zdařilý kousek. Tento model přináší několik přesně mířených tref do černého. MicroUSB konektor bez krytky (bez ztráty vodotěsnosti), lehčí a tenčí konstrukce, o něco kvalitnější fotoaparát a svižnější systém díky vylepšenému hardwaru – budou vám tyto inovace stačit k tomu, abyste si připlatili 5 000 Kč a namísto Z3 koupili Z3+? Těžko říct. Pokud ovšem Z3 vlastníte a uvažujete o přechodu, zřejmě to za aktuálních cenových podmínek nemá smysl. Konkurenčními zařízeními v obdobné cenové relaci jsou například Samsung Galaxy S6 či HTC One M9.

Klady

+ vynikající konstrukční zpracování
+ rychlost systému
+ kvalitní fotoaparát
+ zvýšená ochrana (IP68)
+ výdrž baterie
+ skvělý 5,2″ displej
+ nemá krytku microUSB konektoru
+ LTE kategorie 6

Zápory

– téměř totožný vzhled jako předchozí model, stále velké rámečky nad/pod displejem
– horší kvalita výstupu stereo reproduktorů než předchozí model
– inovací oproti předchozímu modelu není příliš

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Sony.

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)