Menu

Sony potvrzuje: řada Xperia Z končí! Vlajkovou lodí je Xperia X Performance

Když japonská společnost Sony koncem minulého týdne v rámci barcelonského veletrhu Mobile World Congress (MWC) představila tři telefony nové řady Xperia X (viz článek Sony představilo novou řadu Xperia X. Novinky nabídnou až Snapdragon 820), vyvolala tím u laické i odborné veřejnosti řadu otázek. Ta patrně nejzásadnější zněla: “A co bude s vlajkovou řadou Xperia Z?

Celkem logicky se podbízela varianta, že nově představená linie produktů v čele s Xperií X Performance nahradí modely Xperia Z. Tomu nasvědčovaly i dřívější zvěsti, podle nichž Xperia Z5, jež byla představena v září loňského roku, bude poslední z rodiny Xperií Z.

Japonská společnost Sony představila telefony nové řady Xperia X

Japonská společnost Sony představila telefony nové řady Xperia X

Jedním z důkazů pro tato tvrzení byla zpráva serveru AndroidPit, podle které územní manažer Sony pro jižní a východní Středomoří Augusto Zumbo řekl, že se společnost “rozhodla provést” tichý “rebranding, obsahující změnu produktů Z na X” a udělat z Xperií X novou řadu vlajkových lodí. Toto tvrzení bylo později staženo s tím, že Zumbo “omylem” odhalil podrobnosti o produktových plánech.

Dalším potvrzením pak byl komentář německé divize Sony Mobile, která v reakci na fanoušky diskutující o případných budoucích modelech Xperia Z na sociální síti Facebook výslovně uvedla, že nebude a neexistuje žádná Xperia Z6, a že řada Xperia X je nový koncept, který by měl ještě lépe uspokojit potřeby svých uživatelů. Podobnou poznámku si pak na svém Facebooku dovolila i polská pobočka Sony.

Historie telefonů Xperia Z: krátká a evoluční

První telefon s posledním písmenem abecedy v názvu byl představen v lednu roku 2013. Zaujal tehdy jak hardwarovou výbavou, tak i elegantním vzhledem, kterému dominovaly skleněné panely na přední i zadní straně, jež v té době zdaleka nebyly tak obvyklým designovým prvkem, jak je tomu dnes.

První telefon řady Xperia Z byl představen v lednu 2013

První telefon řady Xperia Z byl představen v lednu 2013

V průběhu necelých tří let přišlo dalších pět generací Xperií Z (Z1, Z2, Z3, Z3+ a Z5) a jejích odnoží, jako byla velká Xperia Z Ultra, nebo naopak kompaktní ale hardwarově plnohodnotná Xperia Z Compact. Celkem bylo představeno více než deset různých telefonů této modelové řady, přičemž vlajkové lodě byly představovány v průměru jednou za půl roku (v tomto tempu prý hodlají Japonci polevit).

Staré české přísloví říká: “V nejlepším přestat!” a toho se zřejmě drží i Japonci. Server Xperia Blog požádal o oficiální vyjádření přímo firmu Sony a z odpovědi jednoznačně plyne, že řada Xperia Z končí. Posledním modelem tak zůstane Xperia Z5.

Posledním modelem se stala Xperia Z5

Posledním modelem se stala Xperia Z5

“Linie Xperia Z dosáhla svého vrcholu – řada Xperia X představuje novou kapitolu vývoje naší produktové strategie. Zatímco řada Xperia Z byla o snaze přinášet to nejlepší z pokročilých technologií Sony, chytré telefony řady Xperia X nabídnou inteligentní a adaptivní uživatelské zkušenosti od kamery, přes výdrž baterie, až po design hardware a software.”

Zprávu potvrdil v rozhovoru pro britské médium uSwitch senior manažer produktového marketingu společnosti Sony, který uvedl, že firma “nebude uvolňovat Z6,” a dodal, že je to “dalším krokem je série Xperia X.”

Podle vyjádření zástupce tiskového oddělení britské pobočky Sony ale nelze vyloučit, že se s označením “Xperia Z” v budoucnosti ještě setkáme, nicméně nebude se jednat o označení “top” produktu.

Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame

Příznivce modelové řady Xperia Z jistě potěší fakt, že nová linie plynule navazuje na dosavadní designový trend, který sice během tří let prošel jen mírnými evolučními kroky, ale i tak (nebo možná právě proto) se stal typickým rysem vlajkových lodí Sony.

Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame

Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame

Sony Xperia X Performance přináší patrně vše, co bychom očekávali od Xperie Z6. Přichází s novým a údajně vylepšeným fotoaparátem, nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 820, 3 GB operační paměti a Androidem 6.0 Marshmallow. Je to nesporně plnohodnotná vlajková loď, jakou bychom od Sony čekali. Jednou z oblastí, kde nedosahuje na nejnovější produkty svých konkurentů, jako jsou Samsung a LG, je displej s úhlopříčkou 5 palců a rozlišením 1080p, který tak odpovídá obrazovkám modelů Z3 a Z5.

Z hlediska designu přináší nová série mírný posun, jehož součástí je zaoblenější vzhled a plynulejší křivky. Sony patrně cítí potřebu nového začátku, která nebude jen o novém jméně – Xperia X Performance se sice na první pohled příliš neliší od Xperie Z5, ale přichází s novým designovým prvkem: zadní strana je totiž vyrobena z kartáčovaného kovu, namísto dosud používaného skla.

Asi se shodneme, že název nového vlajkového smartphonu není tak podstatný – důležité je, že Xperia X Performance se zdá být důstojným nástupcem Xperie Z5. Nový telefon je o něco menší než Z5 (5 palců oproti 5,2 palcům), ale to možná bude pro mnoho uživatelů pozitivní změnou.

Zdroje: Android Police, Xperia Blog, Xperia Blog, Xperia Blog, Engadget, Android Authority a Phone Arena.

 

Komentáře

JSvoboda

z aplikace
25.2.2016 9:05

Vypada to stejne jak Z takze zmena jen v nazvu ;)

Rendy82

Rendy82 0

z aplikace
25.2.2016 10:18

Žádné změny designu už několik let! :-D

Hurvajs Spejblu

25.2.2016 11:32

Ale stejně pořád doufám že se někdy na podzim ještě objeví Z6. ;-)
Ale hlavně, kam se poděl Compact? Z5c je bezva a nerad bych ji pak měnil za nějaké 5“+ pádlo…

Uni

uni -191

25.2.2016 14:49

No žádný div, Sony řadu Z totálně zprznilo a poslalo do slepé uličky. Král je mrtev, ať žije král. Nicméně nová řada příliš nepřesvědčuje. Jestli toto je onen avizovaný “jiný scénář”, tak si nejsem jist, zda je správný. Resp. je otázka cenové politiky, na hiend to rozhodně není.

Godspeed78

25.2.2016 15:26

Sony evidentně jen nepřejmenovává. Loni se objevila “pozměněná deklarace vodě odolnosti”, kdy docela vycouvali od používání Z5 řady ve vodě a nyní nová řada X bude mít vodě odolný jen nejvyšší model X Performace (viz specs na gsmarena). To je, včetně kovových těl telefonů řady X, kompletní změna koncepce. Jsem zvědavý, čím se s řadou X budou chtít odlišit, po takovémto kroku, od nějakého čínského noname výrobce. Ani rychlost aktualizací na Marshmallow zatím také neproběhla, nepletu-li se, takže v bezkonkurenční podpoře ten benefit také patrně nebude.

doubt2doubt

z aplikace
25.2.2016 16:11

Z5 pořád strčí Samsung S6 i S7 do kapsy, X Performance bude pořád o hodně lepší než Samsung.

JorEL

25.2.2016 16:19

Uf, ještě že jsem se stihl Z3c zbavit dokud měla ještě nějakou cenu. Za chvíli by po tom neštěkl pes. Jediné v čem byly Sony telefony dobré byla optimalizace systému, zbytek byl průměr, někdy až podprůměr.

cajmen

z aplikace
25.2.2016 16:21

JorEL: vidite a ja to citim opacne. Jsem rad, ze jsem Z3c pred rokem koupil. Je to pro mne vyjimecny a (az na dnes uz i pro mne maly displej) skoro ve vsech smerech TOP telefon. Presel jsem na G2 jen kvuli displeji, ale celkove mi Z3c sedl DALEKO lepe. Stale jej mam jako 2. telefon a jeste asi hooodne dlouho budu. Prave proto, ze uz lepsiho nastupce (vyjma Z5c) mit nebude..
R.I.P. rada Z :’-(

TeltroN

TeltroN 0

z aplikace
25.2.2016 16:52

Nevím proč a hlavně v čem by měla být ráda Z nebo X od Sony lepší než eSka os Samsungu. Obojí jsou to skvělé mašinky, každý podle vkusu. Vnitřnosti Sony jsou na tom kapku hůř. Flexy, konektory, letovane spoje jsou tragické.

JSvoboda

z aplikace
25.2.2016 18:37

doubt2doubt: No s tim nemuzu souhlasit… Opak bude spise pravdepodobnejsi at chceme ci nechceme…

Androidak15

z aplikace
25.2.2016 21:31

Faktuz 😂😂 ? Škoda konca tej Z série…Keby skončil aj celý SAMSUNG 😃

Luis

10.3.2016 16:51

Tak pořád lepší než Samsung, kterej musí mít S6, když se prodává iPhone 6 že.

aluky

10.3.2016 17:34

Copak Samsung může za to, že mají s Applem stejně dlouhý výrobní cyklus, takže se jejich vlajkové lodě budou číselně shodovat? :D

RSS (komentáře k článku)