Sony potvrzuje: řada Xperia Z končí! Vlajkovou lodí je Xperia X Performance

xperia_z_konec_ico

Když japonská společnost Sony koncem minulého týdne v rámci barcelonského veletrhu Mobile World Congress (MWC) představila tři telefony nové řady Xperia X (viz článek Sony představilo novou řadu Xperia X. Novinky nabídnou až Snapdragon 820), vyvolala tím u laické i odborné veřejnosti řadu otázek. Ta patrně nejzásadnější zněla: “A co bude s vlajkovou řadou Xperia Z?

Celkem logicky se podbízela varianta, že nově představená linie produktů v čele s Xperií X Performance nahradí modely Xperia Z. Tomu nasvědčovaly i dřívější zvěsti, podle nichž Xperia Z5, jež byla představena v září loňského roku, bude poslední z rodiny Xperií Z.

Japonská společnost Sony představila telefony nové řady Xperia X Japonská společnost Sony představila telefony nové řady Xperia X

Jedním z důkazů pro tato tvrzení byla zpráva serveru AndroidPit, podle které územní manažer Sony pro jižní a východní Středomoří Augusto Zumbo řekl, že se společnost “rozhodla provést” tichý “rebranding, obsahující změnu produktů Z na X” a udělat z Xperií X novou řadu vlajkových lodí. Toto tvrzení bylo později staženo s tím, že Zumbo “omylem” odhalil podrobnosti o produktových plánech.

Dalším potvrzením pak byl komentář německé divize Sony Mobile, která v reakci na fanoušky diskutující o případných budoucích modelech Xperia Z na sociální síti Facebook výslovně uvedla, že nebude a neexistuje žádná Xperia Z6, a že řada Xperia X je nový koncept, který by měl ještě lépe uspokojit potřeby svých uživatelů. Podobnou poznámku si pak na svém Facebooku dovolila i polská pobočka Sony.

Historie telefonů Xperia Z: krátká a evoluční

První telefon s posledním písmenem abecedy v názvu byl představen v lednu roku 2013. Zaujal tehdy jak hardwarovou výbavou, tak i elegantním vzhledem, kterému dominovaly skleněné panely na přední i zadní straně, jež v té době zdaleka nebyly tak obvyklým designovým prvkem, jak je tomu dnes.

První telefon řady Xperia Z byl představen v lednu 2013 První telefon řady Xperia Z byl představen v lednu 2013

V průběhu necelých tří let přišlo dalších pět generací Xperií Z (Z1, Z2, Z3, Z3+ a Z5) a jejích odnoží, jako byla velká Xperia Z Ultra, nebo naopak kompaktní ale hardwarově plnohodnotná Xperia Z Compact. Celkem bylo představeno více než deset různých telefonů této modelové řady, přičemž vlajkové lodě byly představovány v průměru jednou za půl roku (v tomto tempu prý hodlají Japonci polevit).

Staré české přísloví říká: “V nejlepším přestat!” a toho se zřejmě drží i Japonci. Server Xperia Blog požádal o oficiální vyjádření přímo firmu Sony a z odpovědi jednoznačně plyne, že řada Xperia Z končí. Posledním modelem tak zůstane Xperia Z5.

Posledním modelem se stala Xperia Z5 Posledním modelem se stala Xperia Z5

“Linie Xperia Z dosáhla svého vrcholu – řada Xperia X představuje novou kapitolu vývoje naší produktové strategie. Zatímco řada Xperia Z byla o snaze přinášet to nejlepší z pokročilých technologií Sony, chytré telefony řady Xperia X nabídnou inteligentní a adaptivní uživatelské zkušenosti od kamery, přes výdrž baterie, až po design hardware a software.”

Zprávu potvrdil v rozhovoru pro britské médium uSwitch senior manažer produktového marketingu společnosti Sony, který uvedl, že firma “nebude uvolňovat Z6,” a dodal, že je to “dalším krokem je série Xperia X.”

Podle vyjádření zástupce tiskového oddělení britské pobočky Sony ale nelze vyloučit, že se s označením “Xperia Z” v budoucnosti ještě setkáme, nicméně nebude se jednat o označení “top” produktu.

Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame

Příznivce modelové řady Xperia Z jistě potěší fakt, že nová linie plynule navazuje na dosavadní designový trend, který sice během tří let prošel jen mírnými evolučními kroky, ale i tak (nebo možná právě proto) se stal typickým rysem vlajkových lodí Sony.

Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame Xperia X Performance jako náhrada Xperie Z6 nezklame

Sony Xperia X Performance přináší patrně vše, co bychom očekávali od Xperie Z6. Přichází s novým a údajně vylepšeným fotoaparátem, nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 820, 3 GB operační paměti a Androidem 6.0 Marshmallow. Je to nesporně plnohodnotná vlajková loď, jakou bychom od Sony čekali. Jednou z oblastí, kde nedosahuje na nejnovější produkty svých konkurentů, jako jsou Samsung a LG, je displej s úhlopříčkou 5 palců a rozlišením 1080p, který tak odpovídá obrazovkám modelů Z3 a Z5.

Z hlediska designu přináší nová série mírný posun, jehož součástí je zaoblenější vzhled a plynulejší křivky. Sony patrně cítí potřebu nového začátku, která nebude jen o novém jméně – Xperia X Performance se sice na první pohled příliš neliší od Xperie Z5, ale přichází s novým designovým prvkem: zadní strana je totiž vyrobena z kartáčovaného kovu, namísto dosud používaného skla.

Official Xperia X Performance video at MWC 2016– our powerfully fast, curved smartphone from Sony

Official Xperia X Performance video at MWC 2016– our powerfully fast, curved smartphone from Sony

Asi se shodneme, že název nového vlajkového smartphonu není tak podstatný – důležité je, že Xperia X Performance se zdá být důstojným nástupcem Xperie Z5. Nový telefon je o něco menší než Z5 (5 palců oproti 5,2 palcům), ale to možná bude pro mnoho uživatelů pozitivní změnou.

Zdroje: Android Police, Xperia Blog, Xperia Blog, Xperia Blog, Engadget, Android Authority a Phone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)