Oblečte svůj Android do stylu Sony Xperia (návod)

Sony_Xperia_Z5

Testovací projekt japonské společnosti Sony “Concept for Marshmallow” poodhalil celou řadu zajímavých nových funkcí, které by spolu s aktualizací na Android 6.0 Marshmallow měla dostat modelová řada Sony Xperia. Jednou z největších novinek má být upravený launcher, který proti stávající verzi přináší mnoho funkcí navíc.

Zkuste nový styl Sony Xperia na svém telefonu!

Protože se launcher povedlo vypreparovat a portovat, může si ho otestovat prakticky každý, kdo má zájem. Jedinou podmínkou k tomu, aby takzvaný “xMarshmallow Concept Launcher” fungoval, je operační systém Android 5.1.1 Lollipop nebo novější.

Beta verze byla testována na telefonech Sony Xperia Z1, Z2, Z3 a Z5, ale měla by fungovat na jakémkoliv smartphonu, byť samozřejmě mohou existovat výjimky. K instalaci a používání nebudete na Androidu 5.1.1 potřebovat práva roota. K dispozici je ale ještě jedna verze, která pracuje na zařízeních Androidem 5.0 a vyšším, nicméně ta práva roota vyžaduje.

Launcher obsahuje známé animace, dok a nastavení ikon, asi nejvíce však potěší, že je prakticky kompletně lokalizovaný do češtiny.

V nastavení domovské obrazovky aplikace rovněž podporuje změnu ikon pomocí balíčků, které jsou k dispozici v Obchodě Play. Stačí jen otevřít nastavení launcheru a vybrat požadovaný balíček.

Pokud si chcete na závěr týdne vyzkoušet něco nového, instalační balíček APK je k dispozici zdarma pod odkazem níže.

Jak to funguje v praxi, můžete vidět v následujícím videu.

xMarshmallow Concept Launcher works perfect

xMarshmallow Concept Launcher works perfect

Na co se můžete těšit?

Soudě ze zběžného otestování na telefonu Google Nexus 4 se systémem Android 5.1.1 Lollipop můžeme tvrdit, že se jde o plnohodnotný launcher s řadou možností přizpůsobení. Ve výchozím nastavení je úvodní obrazovka podobná stylu a filozofii MIUI, kde tlačítko pro vstup do seznamu aplikací nahrazuje rychlé vyhledávání. Po klepnutí na toto tlačítko jsou kromě funkce vyhledávání připraveny například seznamy nejčastěji používaných a doporučených aplikací.

Pokud by vám tento způsob nevyhovoval a raději byste používali standardní pojetí práce s aplikacemi, můžete to změnit v nastavení launcheru v sekci Rozvržení obrazovky. Kromě toho lze v nastavení ovlivnit například velikost a vzhled ikon, zobrazovat názvy aplikací v dokovací oblasti, nebo upravit grafický efekt při přechodu mezi obrazovkami.

Jak nainstalovat xMarshmallow Concept Launcher?

  1. Instalační balíček si stáhnete podle toho, jakou máte verzi Androidu (pro 5.1.1 a vyšší bez roota/pro 5.0 a vyšší s rootem).
  2. S verzí pro Android 5.0 je nutné flashnout stažený soubor přes recovery. Před tímto krokem doporučujeme provést zálohu.
  3. Verzi pro Android 5.1.1 rozbalte a balíček APK zkopírujte do telefonu.
  4. Zkontrolujte, zda máte v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů (sekce Zabezpečení-Neznámé zdroje).
  5. Spusťte stažený balíček a proveďte instalaci.
  6. Stiskněte tlačítko Domů a zvolte aplikaci Xperia – domů.
  7. Při opakování této akce můžete zvolit tento launcher jako výchozí – stačí v tomto případě využít volbu Vždy.

Další informace o tomto projektu najdete v příslušném vlákně fóra XDA Developers, kam autor prakticky každý den uvolňuje novou verzi.

V komentářích pod tímto článkem se můžete podělit o své dojmy a zkušenosti s instalací, používáním a možnostmi aplikace xMarshmallow Concept Launcher.

Zdroje: Android Authority, Xperia Blog, Phone Arena, Xperia Themes, Android Community.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)