Menu

Nové zavaděče Sony Xperia usnadní instalaci alternativních ROM

Sony Mobile činí kroky, jejichž výsledkem bude mimo jiné i zjednodušení instalace alternativních ROMek. Společnost pro řadu Xperia uvolnila nový zavaděč (“bootloader”), který umožní bootování z oddílu pro obnovení (“recovery”), což je klíčový požadavek při instalaci a spuštění alternativní ROM. Mimo jiné to také znamená, že uživatelé budou moci používat obrazy pro obnovení jakéhokoliv projektu na bázi AOSP nebo provádět zálohu celého systému, včetně všech aplikací a nastavení. Alternativní recovery také umožňuje uživatelům testovat nová (a potenciálně nestabilní) jádra s možností návratu zpět ke stabilní verzi.

Informace pochází od týmu FreeXperia, podle kterého bylo dosud nutné obcházet omezení, spočívající v nemožnosti nastartovat z recovery. Dosavadní způsob vyžadoval provedení změn v sestavení systému, které mohlo být obtížné obnovit v případě problému s instalací. Nový bootloader znamená především to, že vývojáři již nebudou muset upravovat sestavení systému.

Flash tool for Xperia devices

Flash tool for Xperia devices

Jako první dostanou nový zavaděč zařízení Sony Xperia postavené na Cortex-A7, tedy Xperia T2 Ultra, Xperia T3, Xperia M2 a Xperia E3. Později byla přidána podpora pro Xperie Z1, Z1 Compact, Z Ultra a další zařízení budou postupně přibývat. Instalovat lze pomocí vlastního flashovacího nástroje Sony Flash tool for Xperia devices, ve kterém je po rozpoznání přístroje nabídnut “Open devices Boot loader.” Podmínkou je ale odemčený bootloader.

Sony tak pokračuje v silné podpoře vývojářské scény. Karl-Johan Dahlström, vedoucí vztahů s vývojáři, to komentuje slovy: “Naším hlavním cílem programu otevřených zařízení je nabídnout vývojové prostředí podobné tomu pro zařízení Nexus. Nyní, výrazným usnadněním ladění, hodláme dále podporovat inovace a rozvoj jádra na zařízeních Xperia.”

Zdroje: Xperia Blog, Xperia Blog.

 

Komentáře

patejrik

patejrik

21.5.2015 9:01

A stále platí, že pokud odemknu bootloader, přijdu o záruku?

Mirec

Mirec

21.5.2015 9:08

Voiding the warranty
If you unlock the boot loader, you may void the warranty of your device and/or any warranty from your operator. See your device’s warranty statement for details. Additionally, due to the modified device software, Sony’s repair network will likely have to replace key components before it can properly test, repair and verify your device using our repair tools and software. Consequently, if Sony performs a warranty repair, Sony will likely charge you a significant service fee for the additional costs caused by your modification of the software.”

Zdroj http://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/unlock-yourboot-loader/

patejrik

patejrik

21.5.2015 9:13

OK. Dík. Nechám si zajít chuť :-/ nechci přijít o záruku o půl roku starý Z2

awakened

awakened

21.5.2015 9:16

Patejrik: To sice ano, ale BL lze opět zamknout (za předpokladu dodržení správných kroků před odemčením = záloha DRM klíčů), takže problém se zárukou není.

3kolik

z aplikace
21.5.2015 10:15

Abych si to ujasnil..když odemknu bootlader a tohle cosi flashnu přes flashboot..tak tak budu mít permanentní recovery a budu moc třeba flashovat ROMky aniž bych měl CWM, nebo něco takového?

JaroB

21.5.2015 10:27

A čo tak ROOT a odomknutie BL bez straty DRM kľúčov na Z3 a Z3C už ide???

Trent

trent -1

21.5.2015 12:40

Teď už nám tu chybí jen pan FAKTUZ… :-D

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

21.5.2015 13:37

Krásná ukázka toho, jak jsou lidé ve společnosti Sony primitivní a společnými silami se snaží společně se svou společností potopit celý Android …

jake

jake

21.5.2015 13:51

V tomhle je Sony super, a podpora komunity je jesteK lepsi. si vezmu, ze na Xperia Pro (2011) mam 5.1.1, a je funkKdyzfunkcnik to je proste bomba. To na Honoru mnovejsimHonoruad 4.2.2 a nic na to neni
.priste fakt Nexus ,nebo Sony.

Samozrejme, pro neneflashovace nanic, ale pro me bomba.

jake

jake

21.5.2015 13:53

Omlouvam se, chrom mi na mobilu, nejak hazi s kurzorem, je to bazmek :-D

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

21.5.2015 15:20

jake: Pokud máš na 4 roky starém zařízení Android 5.1.1, nemá to nic společného s výrobcem telefonů, ale pouze a jen to ukazuje na jednoduchost uživatelů a bohužel jejich efektivní podporu pro zničení Androidu jako takového.

pablade

pablade

21.5.2015 15:46

Opravdu není nad Sony. Mám dnes už relativně starý Xperia Z (2,5 roku) a včera jsem na něj nahrával oficiální 5.0.2. Je na něj slíbená aktualizace na 5.2 a to je starší, než nexus 4. Výkonově je na tom pořád dobře. Baterka je skvělá, jen si chrochtám.

Juromil93

21.5.2015 17:43

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: Co kdybys tam ještě dopsal SEZRALJSEMVSECHNUMOUDROSTSVETA

Paterjik:Jinak exituje root a recovery i pro zamčený Bootloader což mám třeba já na XZ2T a XE1 dual

Trent: Dobře vystiženo

jotter

jotter

22.5.2015 11:06

Pablade a jak jsi aktualizoval Xperii Z na ofiko 5.02?Diky.

jakub

jakub

22.5.2015 18:31

FAKTUZ…: Můžeš mi říct, čím komunita níčí android, že dělá custom rom na zařízení, pro které se oficiálně nic dávno nedělá? Můj primitivní mozek to nechápe, můžeš mi to vysvětlit?
Mě prostě přijde úžasné, že to vůbec jde a funguje.
A jak do toho zapadá aktivita Sony? Třeba tím, že umožňují oficiálně odemknout bootloader.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

22.5.2015 22:38

jakub: Učme se z historie a podívejme se jak dopadl Windows mobile 6.5 a následně jak vypadá Windows 7 / 8 / 8.1
To stejné čeká Google a to díky tomu, že si s tím uživatelé mohou dělat co chtějí, a to je špatně! A pokud to nějaká společnost podporuje, půjde do kytek stejně, jako šel kdysi Windows i s celou Nokií a stejně tak půjde do háje upadající Sony s celým Androidem tak, jak jej známe. Že root, odemykání bootloaderu atp. Android prostě a jednoduše ničí je i skutečnost, že nic takového nenajdete na Google Play. Drtivá většina, opravdu drtivá většina aplikací, které lidé hlásína Google Play jako rádoby problémové, pochází od lidí s náhražkami telefonů, hračkami, nebo právě s rootem či alternativním OS (zejména pak CM). Nic však problémové není. vše od Google funguje na normálních zařízeních jak má a pokud je někde problém, je na vině v podstatě pouze a jen uživatel. To si Google uvědomuje, ale neuvědomují si to uživatelé. Takže jsou 2 možnosti – buď uživatelům otročit, což Google neudělá, nebo zadruhé, uživatelům odebrat možnosti zacházet si se zařízením jak chcete. A teď otázka – chcete mít ty možnosti? Pokud ano, tak je paradoxně nepoužívejte a už vůbec si nekupuje ty čínské hračky a náhražky, které tyto věci přímo podporují. Jinak totiž bude další verze Android vypadat tak, že dobrovolně přejdete.

jakub

jakub

23.5.2015 7:42

Faktuz: jo to máš pravdu, to je problém Androidu. Jednak roztříštěnost, druhak v podstatě i ta otevřenost.
Na druhou stranu, jsou to přesně ty vlastnosti, proč jsem “miloval” WM a proč mám teď Android. Mě prostě hrozně baví flashovat, testovat, rootovat :) Ale uznávám, že pro masu je to nebezpečné. A dělá to v podstatě blbé halooo.
Na druhou stranu, když se v tom člověk nevrtá, tak to funguje (aspoň prověřené značky).

No a paradoxně s těma číňanama tohle přesně dělat nejde. Žádné flashe, rooty, úpravy. Nic na to není. Protože je x variant, nikdo neví co je uvnitř. :)

A pokud se někomu líbí, že IOS je vždy aktualizovaný a Apple se o zákazníky stará… může koupit Nexus. Tam je to podobně.

Je to prostě problém. Ale pokud by google udělal, co popisuješ v závěru, tak by podle mě paradoxně o hodně přišel.

Vrátíme-li se ale k úvodu a Sony, tak přeci nikdo nikoho nenutí aby někam něco flashoval, upravoval, rootoval. A že to Sony podporuje je jen strategie, jak si udržet tržní podíl.

RSS (komentáře k článku)