Menu

Malware SonicSpy se dostal na Google Play. Může zneužít fotoaparát i mikrofon

Bezpečnostní agentura Lockout upozorňuje na malware SonicSpy, který se měl dostat i do aplikací, které jsou v obchodu Google Play. Menší chatovací aplikace mají být napadeny.

SonicSpy může mít přístup k fotoaparátu, mikrofonu i hovorům

Obecně je považováno, že aplikace z obchodu Google Play jsou bezpečné. Jenže aplikací je tolik, že zcela určitě některá dokáže proniknout kontrolou Googlu. A ve výsledku se pak objeví ke stažení škodlivá aplikace. To se nyní stalo u několika chatovacích aplikací.

Celkově bylo hlášeno, že SonicSpy napadl čtyři tisíce aplikací, hrstka z nich se dostala i na Google Play, na další se pak dá narazit na internetu. Na Google Play byly upravené chatovací aplikace, které normálně fungovaly, protože byly v podstatě modifikovanou verzí oblíbeného Telegramu. Jejich název byl Soniac, Troy Chat a Hulk Messenger.

malware sonicspy v google play

Jakmile uživatel nainstaloval tyto aplikace, tak původní ikona aplikace zmizí a je nahrazena skutečným chatem. Malware se tímto krokem skryje na pozadí. Následně pak může mít přístup k fotoaparátu, mikrofonu, volání, odesílání SMS atd.

Tyto tři aplikace už na Google Play nenajdete. Nicméně stále se na tento malware SonicSpy dá narazit na internetu, obzvlášť když stahujete aplikace z pochybných stránek.

Dáváte si větší pozor při instalaci aplikací mimo Google Play?

Zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

teslapc1

15.8.2017 11:15

Oprávnění kontaky, poloha ,hovory apod vetšinou aplikacím automaticly vyblokuji pokud to vyloženě k funkci nežádaji ale vetšina funguje i bez povolení tohoto

Ondax72

15.8.2017 13:52

všechny aplikace které stahuji mimo Google play testuji přes virustotal.com

Chibi Charla

15.8.2017 22:15

“Na Google Play byly upravené chatovací aplikace, které normálně fungovaly, protože byly v podstatě modifikovanou verzí oblíbeného Telegramu. Jejich název byl Soniac, Troy Chat a Hulk Messenger.” Osobně mi přijde jako hloupost, chci-li telegram si nainstalovat něco co se jmenuje úplně jinak a navíc to jistě není od vývojářů Telegramu. Prvotní ochrana je tedy selský rozum. Vždy se snažím instalovat aplikace od známějších autorů, popřípadě “novinky” recenzované zde. Protože v případě problémů bych měl alespoň komu vynadat :D

RSS (komentáře k článku)