TOPlist

Sofistikovaný Android malware dokáže sledovat všechny vaše aktivity

sofistikovany android malware zoopark

Nový sofistikovaný Android malware může sledovat každý váš pohyb v telefonu, dokáže navíc ukrást hesla, fotografie, videa, screenshoty a data z aplikací jako je WhatsApp, Telegram apod. Poprvé tento malware, který byl pojmenován „ZooPark“, objevila bezpečnostní společnost KasperskyLab. Ti zároveň tvrdí, že jde o malware na hodně vysoké úrovni, který vznikl pravděpodobně jako zbraň na úrovni státu.

Sofistikovaný Android malware se vyvíjel ve čtyřech generacích

Podle informací KasperskyLab se malware ZooPark vyvíjel postupně. Nejprve šlo o téměř neškodný malware, který dokázal ukrást jen například kontakty v adresáři. Jenže postupně se vylepšoval, projít měl čtyřmi velkými generačními proměnami. Nyní může monitorovat a filtrovat data, dokáže získat informace z prohlížečů, historii vyhledávání, fotografie a videa z paměťové karty, záznamy hovorů, zvuků atd, Může také zachytit fotografie, videa, audio a snímky obrazovky bez vědomí majitele telefonu. Zároveň může volat, tajně odesílat SMS a provádět Shell příkazy.

sofistikovany android malware funkce Malware ZooPark a jeho čtyři generace

To naznačuje, že jde už spíše o hodně pokročilou „zbraň“, která se tvoří s podporou státu. Svědčí o tom i to, že KasperskyLab našel stopy o užití tohoto malwaru na méně než 100 cílech. Tyto cíle měly být speciálně vybrány. Bezpečnostní společnost Kaspersky Lab je tak přesvědčena, že jde o nástroj státu.

Spekuluje se nad tím, že může jít o nástroj, se kterým neúmyslně pomohly USA. Skupina hackerů říkající si Shadow Brokers dokázala již dříve ukrást data, hackovací nástroje a informace z NSA a následně je zveřejnila veřejnosti. A právě díky těmto datům vzniklo již několik pokročilých špionážních nástrojů, malware ZooPark by mohl být další z nich.

Narazili jste již někdy ve vašem telefonu na malware?

Zdroj: endgadget.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)