Menu

Sociální síť Google+ končí! Důvodem je závažná chyba zabezpečení

Konec sociální sítě Google+ nabral rychlý spád. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že se chystá její konec kvůli nízkému počtu aktivních uživatelů. Nakonec ale její konec zapříčinilo něco mnohem horšího. Google před malou chvílí oznámil, že před několika měsíci odhalil závažnou bezpečnostní chybu. Bezpečnostní problém se ve službě nacházel dlouhé tři roky, opraven byl v březnu 2018. Nicméně i tak půjde i tak o hřebíček do rakve. Sociální síť Google+ přestane fungovat v srpnu 2019.

Sociální síť Google+ obsahovala závažnou bezpečnostní chybu

Bezpečnostní chyba se týkala toho, že osobní informace na Google+ profilu včetně jména, emailové adresy, zaměstnání, pohlaví a věku byly veřejně dostupné, a to i když měl uživatel nastavené, že se tyto informace nemají nikomu zobrazovat. Společnost Google tvrdí, že nemá žádné důkazy o tom, že třetí strany o chybě věděly a nějakým způsobem ji zneužily. A to i když se se chyba objevila již v roce 2015.

Google Plus

Google chybu objevil v rámci projektu Strobe, který byl zahájen kvůli kontrole přístupu vývojářů třetích stran k údajům o účtech Google a Android zařízeních. Vypnutí Google+ se uskuteční za deset měsíců. Nepůjde však o úplný konec služby Google+. Společnost ji plánuje předělat podnikový nástroj. To je hodně zvláštní krok. Google dodal, že během následujících dní zveřejní informace o verzi pro podniky.

Následně v článku na blogu také Google připustil, že tato sociální síť neuspěla. V příspěvku stojí ” I když naše vývojářské týmy vynaložily v průběhu let velké úsilí a odhodlání budovat Google+, sociální síť nedosáhla tak širokého přijetí mezi uživateli. V současné době má Google+ nízký počet aktivních uživatelů, 90 procent návštěv je kratších než pět sekund.”

Proč se o bezpečnostní chybě dozvídáme až dnes?

Na problém Google přišel již v březnu 2018, jenže ji zveřejnili až nyní. Podle serveru WSJ byl důvodem odložení to, že se společnost obávala poškození pověsti a vyvolání nechtěné pozornosti regulačních úřadů. V březnu totiž vyplaval na povrch skandál Facebooku, kdy se do povědomí dostalo, že společnost Cambridge Analytica zneužila data desítek miliónů lidi na Facebooku a tím měla přispět ke zvolení Donalda Trumpa. To byl ostatně i důvod, proč Google spustil kontrolu přístupu vývojářů třetích stran. Jenže na druhou stranu zveřejnit informaci den před jednou z hlavních akcí Googlu není také zrovna moc ideální.

Google+
Google+
Developer: Google LLC
Price: Free

Používáte sociální síť Google+?

Zdroje: theverge.com, androidpolice.com

 

Komentáře

Liborse

Libor Šedivý 1

8.10.2018 20:11

Ach jo, cokoliv dobrého se vždy zruší. Co místo té sítě??? Facebook, tu stoku, ani omylem…

MOJE_JMENO

MOJE_JMENO -7

8.10.2018 20:16

Zuckerbergu – a Ty to kdy zabalíš ?? :)

Cardi

cardi -378

8.10.2018 20:46

Nepřečte:) stejně to bylo o nicem

Luap

Luap 23

8.10.2018 21:28

Hahaha…
Oni vymyslí nějaké Allo + nebo něco. Zase tak na rok, než se to zruší…

Cardi

cardi -378

9.10.2018 4:34

Luap: co jsi čekal? :)

Kulichoid

kulichoid 148

9.10.2018 11:36

Oznámit bezpečnostní chybu s několikaměsíčním až několikaročním zpožděním na pověsti neubere? :-)

RSS (komentáře k článku)