Sociální síť Google+ končí! Důvodem je závažná chyba zabezpečení
- Zprávičky
- David Trlica
- 8.10.2018
- 6
Konec sociální sítě Google+ nabral rychlý spád. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že se chystá její konec kvůli nízkému počtu aktivních uživatelů. Nakonec ale její konec zapříčinilo něco mnohem horšího. Google před malou chvílí oznámil, že před několika měsíci odhalil závažnou bezpečnostní chybu. Bezpečnostní problém se ve službě nacházel dlouhé tři roky, opraven byl v březnu 2018. Nicméně i tak půjde i tak o hřebíček do rakve. Sociální síť Google+ přestane fungovat v srpnu 2019.
Sociální síť Google+ obsahovala závažnou bezpečnostní chybu
Bezpečnostní chyba se týkala toho, že osobní informace na Google+ profilu včetně jména, emailové adresy, zaměstnání, pohlaví a věku byly veřejně dostupné, a to i když měl uživatel nastavené, že se tyto informace nemají nikomu zobrazovat. Společnost Google tvrdí, že nemá žádné důkazy o tom, že třetí strany o chybě věděly a nějakým způsobem ji zneužily. A to i když se se chyba objevila již v roce 2015.
Google chybu objevil v rámci projektu Strobe, který byl zahájen kvůli kontrole přístupu vývojářů třetích stran k údajům o účtech Google a Android zařízeních. Vypnutí Google+ se uskuteční za deset měsíců. Nepůjde však o úplný konec služby Google+. Společnost ji plánuje předělat podnikový nástroj. To je hodně zvláštní krok. Google dodal, že během následujících dní zveřejní informace o verzi pro podniky.
Následně v článku na blogu také Google připustil, že tato sociální síť neuspěla. V příspěvku stojí “ I když naše vývojářské týmy vynaložily v průběhu let velké úsilí a odhodlání budovat Google+, sociální síť nedosáhla tak širokého přijetí mezi uživateli. V současné době má Google+ nízký počet aktivních uživatelů, 90 procent návštěv je kratších než pět sekund.“
Proč se o bezpečnostní chybě dozvídáme až dnes?
Na problém Google přišel již v březnu 2018, jenže ji zveřejnili až nyní. Podle serveru WSJ byl důvodem odložení to, že se společnost obávala poškození pověsti a vyvolání nechtěné pozornosti regulačních úřadů. V březnu totiž vyplaval na povrch skandál Facebooku, kdy se do povědomí dostalo, že společnost Cambridge Analytica zneužila data desítek miliónů lidi na Facebooku a tím měla přispět ke zvolení Donalda Trumpa. To byl ostatně i důvod, proč Google spustil kontrolu přístupu vývojářů třetích stran. Jenže na druhou stranu zveřejnit informaci den před jednou z hlavních akcí Googlu není také zrovna moc ideální.
Používáte sociální síť Google+?
Zdroje: theverge.com, androidpolice.com
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (6)
Přidat komentář