Satelitní internet od Starlink bude lidem blíž. Ale trochu jinak než si myslíte

snížení dráhy Starlink satelitů

Společnost Starlink, která vysokým tempem buduje na oběžné dráze Země síť satelitů pro šíření internetového připojení, dostala před pár dny od instituce Federal Communications Commission (FCC) povolení k jednomu velmi důležitému úkonu. Firma Elona Muska na základě kladného rozhodnutí smí významně snížit výšku oběhu svých družic. A to konkrétně z původně stanovených 1 100 km na 570 km nad zemským povrchem. Snížení oběžné dráhy Starlink satelitů se má projevit hned několika způsoby.

snížení dráhy Starlink satelitů

Mezi pozitivní dopady má patřit hlavně lepší stabilita celkového připojení, ale nápad si pochvalují i astronomové. Těm bude vyhovovat, že níže obíhající družice při vzdáleném pohledu na planetu tolik neodrážejí nežádoucí sluneční světlo. Ze snížení oběžné dráhy satelitů Starlink ale měli obavy například Amazon či Viasat. Po debatách mezi společnostmi a experty nakonec FCC žádosti z loňského roku vyhovělo. Hlavně díky tomu, že byly v podstatě vyloučeny možnosti kolizí a rušení.

Starlink předobjednávka ČR screen

K povolení se ale váže několik podmínek. Starlink musí například poctivě reportovat veškeré problémy s trasami satelitů a hlásit musí i blízké průlety kolem konkurenčních zařízení. Spolupracovat musí i s navigátory jiných firem. Pro inovátorskou společnost přišlo rozhodnutí v pravou chvíli. Změnu výšky chtěla provést po úspěšném “vysazení” 1 584 družic, přičemž jich má nyní na oběžné dráze 1 300. Pod dokončení této vlny a vynášením dalších 2 814 satelitů tedy nemusí dělat pauzu. Novou výšku budou nakonec sdílet dříve i nově vynesené satelity. Připomeňme, že připojení ke Starlinku už je možné si předobjednat i v Česku.

Fandíte projektu Starlink? Máte zájem o toto připojení?

Zdroj: IntEngineering

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)