Budoucnost Windows notebooků je tady! Snapdragon X Elite dává na frak Applu i Intelu

snapdragon x elite nový čip qualcomm
  • Snapdragon X Elite je nový ARM čipset pro Windows laptopy
  • V určitých oblastech poráží TOP čipy od Intelu i Applu
  • Pyšní se rovněž vynikající spotřebou a solidním grafickým výkonem

Společnost Qualcomm včera ve večerních hodinách našeho času představila své nové čipsety. Došlo nejen na odhalení Snapdragonu 8 Gen3, který bude tikat v řadě Xiaomi 14, ale také očekávaného modelu Snapdragon X Elite pro počítače, o němž jsme vás informovali už před dvěma týdny. Tisková konference byla z pohledu čísel velmi zajímavá. Novinka strčí výkonem do kapsy Core i9 s několikanásobně vyšším TDP i čipy M2 od Applu, které jsme měli až doteď za etalon ARM architektury z pohledu výkonu a energetické efektivity.

Snapdragon X Elite je vyroben na 4nm procesem a disponuje 12 vysoce výkonnými jádry Oryon taktovanými na 3,8 GHz. V porovnání s Intelem 13. generace, konkrétně procesorem Core i9-13980HX podává Snapdragon X Elite srovnatelný jednovláknový výkon, ale odebírá o 68 % méně energie.

Strčí do kapsy extra výkonný Intel i M2 od Applu

Stejná situace je u čipu Apple M2 Max, kde spotřebovává o 30 % méně energie při zachování podobného jednovláknového výkonu, nad vícevláknovým výkonem ale visí (v případě srovnání s Applem) menší otazník. Qualcomm prezentoval, že je novinka o 50 % rychlejší než čip Apple M2, ale s verzí M2 Pro či Max výkon nesrovnával. Přesto nabízí výrazně vyšší vícevláknový výkon než třeba Intel Core i7-1360P, takže nejde o žádné ořezávátko.

Snapdragon Summit 2023: Keynote Livestream

Snapdragon Summit 2023: Keynote Livestream

Snapdragon X Elite najde (možná) uplatnění i jinde..

Snapdragon X Elite je vybaven integrovaným grafickým čipem Adreno s výkonem až 4,6 TFLOPs. Tento čip umožňuje připojení až tří externích 4K monitorů (nebo dvou 5K monitorů) při 60 Hz. Pro všechny, kteří se zabývají střihem videa, je připravena jednotka pro zpracování videa Adreno (VPU). Tento čipset může mít teoreticky dost zásadní vliv na budoucí herní zařízení. V hrubém výkonu poráží malý kousek křemíku například Xbox Series S či starší grafickou kartu GTX 1060. A například takový Steam Deck, aktuálně velmi populární handheld dostává s 1,6 TFLOPS vyloženě na frak. S podporou DirectX 12.2 i OpenCL 3.0 bych si dokázal představit využití třeba právě i u herních konzolí.

Kromě výše uvedených specifikací má Snapdragon X Elite také NPU Hexagon se 45 tera operacemi za sekundu. Čip podporuje operační paměť LPDDR5x a úložiště PCIe Gen4 nebo UFS 4.0. Konektivita je zajištěna systémem FastConnect 7800 s podporou Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Díky modemu Snapdragon X65 nechybí samozřejmě ani podpora 5G sítí.

Snapdragon X Elite procesor

Společnost Qualcomm také představila technologii Snapdragon Seamless umožňující zařízením se systémy Android a Windows a (a čipy Snapdragon pod kapotou) vzájemně komunikovat a sdílet informace. To znamená, že uživatelé mohou snadno přetahovat soubory a okna mezi různými zařízeními.

Introducing Snapdragon X Elite: Built for AI

Introducing Snapdragon X Elite: Built for AI

Do prvních laptopů se má Snapdragon X Elite dostat příští rok a už teď se nemůžu dočkat prvních testů. Vypadá to, že ARM architektura je skutečně budoucnost, která v důstojné podobě konečně zamíří i na Windows scénu. Pokud Qualcomm na své včerejší konferenci říkal pravdu, dočkáme se laptopů s velmi dobrou výdrží baterie, ale zároveň nadstandardním výkonem, což byla dosud hlavní výhoda MacBooků.

Co říkáte na novinky od Qualcommu?

Zdroj: Qualcomm, XDA, Windowscentral

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)