Snake ’97: zahrajte si legendárního Hada ze starých Nokií na Androidu

snake97_ico

Pamatujete si devadesátá léta minulého století a první mobilní telefony? Pokud je vaše odpověď kladná, pak se vám jistě v mysli vybaví i herní šlágr tehdy dominující značky Nokia – na první pohled jednoduchý až primitivní Had, který byl ovšem velice návykový. Jestliže rádi nostalgicky vzpomínáte na tuto dobu, možná si ji můžete alespoň trochu připomenout – Hada si totiž lze zahrát i na zařízeních s Androidem. V Obchodě Play je několik pokusů o ztvárnění této legendy pro moderní smartphony, nicméně Snake ’97 přináší starou dobrou klasiku včetně vizuálního ztvárnění a zvukové stránky někdejších tlačítkových mobilů.

Co Snake ’97 slibuje?

V popisku v Obchodě Play vývojář slibuje prakticky stejný herní zážitek, jaký jste mohli poznat na telefonech Nokia v roce 1997. Jedná se o předělávku původní hry Had, napodobující jak kvalitu tehdejších displejů, tak i zvukovou stránku. Budete si tak moci připomenout, jak návykový a přitom leckdy frustrující byl originál, který byl schopen zabavit majitele telefonu (a často i jeho přátele a známé, kteří si mobil z tohoto důvodu rádi půjčovali) na mnoho hodin. Ve verzi pro Android stačí jednoduše spustit aplikaci, stisknout tlačítko a můžete začít hrát!

Podívejme se ale nejprve na slibované vlastnosti a funkce:

 • Ovládání stejným způsobem, jako na starých telefonech.
 • Simulace displeje a jeho vlastností, odpovídající době.
 • Původní monotónní zvuky (“píp, píp”).
 • Devět původních a tři nově přidané úrovně obtížnosti.
 • Obsahuje hry Had a Had 2.
 • Pět herních režimů (Nokia 5110, 3210, 8210, 8850 a 3310).
 • Bonusové bytosti (Had 2).
 • Procházení zdí (Had 2).
 • Pět původních a dva přidané labyrinty.
 • Uložení nejvyššího skóre, které nelze vynulovat (stejně, jako u originální předlohy).

Autor pojal Snake ’97 jako poctu klasické mobilní telefonní hry naprogramované v roce 1997. Díky pečlivé analýze, načasování a ovládacím prvkům by jeho dílko mělo být jedním z nejvíce přesných remaků této klasiky.

Jak Snake ’97 funguje v praxi?

Aplikaci v aktuální verzi 3.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 4.4.4 KitKat. Po spuštění rovnou naběhne obrazovka s fotografickým pozadím, na kterém je vyobrazena stará dobrá klasika v podobě Nokie 5110. Hru spustíte, když se dotknete obrazovky, klávesami 2, 4, 6 a 8 pak ovládáte směr pohybu hada (nahoru, vlevo, doprava a dolů). “Spolknutí” potravy (kostičky) je indikováno klasickým zvukem a had se následně prodlouží, načež se v herní ploše objeví další kousek potravy.

Pokud had narazí do zdi, nebo do nějaké své části, hra okamžitě končí. Opět se ozve tradiční zvuková znělka a zobrazí se dialogové okno s výsledkem. Proti původní “hloupé” verzi ovšem nabízí jedno příjemné vylepšení: se svým výsledkem v podobě obrázku se můžete pochlubit ostatním skrze systémové sdílení, tedy například ho vystavit na Facebook, Twitter, Google+ či jiné sociální sítě.

Přes tlačítko pro nastavení (pod displejem vlevo) či vyvolání nabídky (pod obrazovkou uprostřed – “Navi Key”) se dostanete do nastavení hry. Zde můžete konfigurovat:

 • Rychlost hry na stupnici od 1 do 12.
 • Zapínat a vypínat zvuk klepnutím na tlačítko s reproduktorem.
 • Podívat se na nejvyšší dosažené skóre.
 • Zvolit typ telefonu, na kterém chcete hrát.
 • U posledního modelu (Nokia 3310) navíc můžete vybrat labyrint, ve kterém se hra bude odehrávat.

Lepší představu o tom, jak hra, včetně zvukové stránky, vypadá v praxi, si můžete udělat z následujícího krátkého videa.

Snake ’97: zahrajte si legendárního Hada ze starých Nokií na Androidu

Snake ’97: zahrajte si legendárního Hada ze starých Nokií na Androidu

Resumé

Hru Snake ’97 hodnotíme jako velmi vydařenou a oceňujeme především věrnost napodobení originálu, včetně vizuální a zvukové stránky. Až na chybějící pocit kontaktu s mechanickými tlačítky totiž tomuto Hadovi pro Android nechybí vůbec nic.

Od roku 2012, kdy se Snake ’97 objevil v Obchodě Play, si ho stáhlo více než pět milionů uživatelů, přičemž průměrná známka 4,2 značí poměrně vysokou spokojenost většiny z nich. Autor dává své dílko k dispozici zdarma, což je jistě potěšitelný fakt. 2,1 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším.

Názor mnoha jistě vyjádřil ve svém komentáři k pěti hvězdičkám Vojtěch Hermann, který napsal: “Kam se hrabou nové hry, toto je prostě neuvěřitelná klasika!”

Snake '97: retro phone classic
Snake '97: retro phone classic
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)