TOPlist

Šmejdi mají fígl, jak Čechům krást peníze přes zprávy

šmejdi podvod bazoš sbazar Facebook ČR inzeráty

Dávejte si pozor, kdo a jakým způsobem vám něco nabízí na internetu, speciálně na sociálních sítích a v chatovacích aplikacích. Takovou radu jste už určitě slyšeli nebo četli tisíckrát, ale stejně je dobré si ji dál opakovat. Velmi snadno se totiž můžete stát terčem nějakého podvodníka a ti jsou podle nedávných statistik velmi, velmi úspěšní. Na jeden z novějších tuzemských podvodů, při kterém se online šmejdi snaží využít důvěřivosti, nepozornosti, inzerátů a chatovacích aplikací, upozornila Air Bank.

„Podvodníci na to jdou přes inzertní portály jako Bazoš, Sbazar nebo Facebook Market. Překvapivě ne v roli inzerujícího, ale jako zájemce o koupi vašeho zboží. Ozvou se vám přes WhatsApp nebo Messenger a po krátké výměně zpráv vám nabulíkují, že vám peníze uložili u kurýrní služby, která si pro zboží přijede. Stačí kliknout na odkaz, vyplnit údaje a peníze… nejsou vaše, ale jejich. Na zlatém tácu jim totiž naservírujete údaje ze své platební karty, a když spolupracujete, pomocí různých fíglů z vás vymámí i přihlašovací údaje do bankovnictví,“ upozorňuje banka na Twitteru a také na svém webu.

Air Bank také dodává, že tyto způsoby plateb jsou běžné na eshopech, ale ne mezi dvěma zákazníky mezi sebou. Jedná se tedy o očividný podvod. Rozhodně byste neměli vyplňovat žádné údaje na stránkách, které vám někdo v odkazu zašle. Ani když má protistrana sebevěrohodnější záminku. Na weby bank byste měli vždy chodit ideálně napřímo vepsáním správné adresy.

Už jste potkali tyto pokusy o podvod?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)