Češi za Smartphone Honor 9 zaplatí o téměř 1 200 Kč více než v Německu. Proč?

smartphone Honor 9

Před několika hodinami jsme se dočkali oficiálního oznámení Honoru 9 pro Evropu. Smartphone Honor 9 dokázal překvapit tím, že oproti konkurenci udržel velmi dobrou cenu. Jenže pokud jste sledovali oficiální stream, oznámená cena v eurech se liší oproti té, kterou uvedlo české zastoupení. A to v negativním slova smyslu. Proč tomu tak je?

Češi za Smartphone Honor 9 zaplatí o téměř 1 200 Kč více než v Německu

Když jsme sledovali oficiální stream představení Honoru 9, tak už jsme věděli českou oficiální cenu, která je 12 990 Kč. To ale moc nesedí s tím, co oznámil Honor na konferenci. Na pódiu jsme mohli vidět cenovku 449 EUR, což je v přepočtu 11 800 Kč. Za stejný telefon tedy zaplatíme o 1 200 Kč více.

Přes oficiální obchod Honoru je cena ještě výhodnější

Pokud ale navíc objednáte telefon z obchodu vMall.de, což je oficiální obchod Honoru a Huaweie, tak zaplatíte pouze 430 EUR (11 300 Kč) a k tomu dostanete chytrý náramek Honor Band 3, který normálně stojí 69 EUR (1 800 Kč). Dohromady se tedy ušetří téměř 3 000 Kč, když odečteme náklady za vyšší poštovné z Německa. Zde se to dá chápat i tak, že se jedná o akci Honoru, který chce nalákat zákazníky, aby telefon kupovali přes jejich obchod. Stále na tom totiž vydělají i za sníženou cenu, než když by si zákazník koupil telefon například na Amazonu. Mírný problém by mohl nastat s posláním telefonu do České republiky. Existují ale služby, přes které se dá telefon poslat na německou adresu, ze které pak bude bez problémů telefon poslán do Česka. Cena poštovného navíc není velká, krabička s telefonem o velikosti 19x10x5 cm a hmotností 0,7 kilogramu, vás přes službu mailboxde.cz vyjde na zhruba 100 až 180 Kč, poplatek za služby je pak do dvou kilogramů 68 Kč. Ve výsledku tedy zaplatíte zhruba 170 až 250 Kč za poslání telefonu z Německa.

honor-9-band-3

Možné důvody proč je u nás Honor 9 dražší

Zpátky ale k problému dražšího telefonu. Zde jsou možné důvody, proč by tomu tak mohlo být:

 1. Počet odebíraného zboží – pro Česko se objednává mnohem méně telefonů, než například pro Německo.
 2. Měnící se kurz české koruny – při prodeji se musí také započítat kurz české koruny, který se neustále mění.
 3. Úpravy manuálů a krabiček pro mnohem menší trh – překlad a tisk krabiček a manuálů v českém jazyce si sebere také nějakou tu korunu. Ve výsledku se může cena telefonu zvýšit, protože se neobjednává tisk tak velkého množství jako třeba v angličtině.
 4. Distribuční a servisní pobočka – Huawei v Česku sice nedávno otevřel vlastní servisní centrum, jedná se ale o malou pobočku a hodně reklamací stále proudí například do Britexu. To jsou další náklady, které ve větších zemích nemusí řešit, protože mají vlastní Huawei střediska.
 5. Cenotvorba pro český trh probíhá jinak – Je to dáno clem, rozdílnými sazbami z daně, ale také maržemi z prodeje.

Situace se netýká jenom českého trhu a Honoru

Výše jsme uvedli několik možných bodů, proč se cena u nás a v zahraničí liší, a co se na tom může podílet. Brzy se tomuto tématu budeme věnovat ale podrobněji, tak abychom jednotlivé důvody potvrdili, nebo naopak vyvrátili. Zajímavé je také to, že situace se netýká jenom českého trhu. Například na Slovensku se smartphone Honor 9 prodává za 499 eur. Slovensko tak zaplatí za Honor 9 v přepočtu 13 100 Kč (cca stejně jako my). Odlišné ceny samozřejmě nejsou problémem jen u Honoru či Huaweie. Setkáme se s nimi i u jiných výrobců, jako je Samsung apod.

Honor 9

Honor 9

1.0
 • Displej 5,15" FullHD IPS
 • Procesor HiSilicon Kirin 960
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 3200 mAh
 • Cena od 4 990 Kč

Co si o tom myslíte?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)