Menu

SmartMaps: ideální navigace a mapy (nejen) pro cyklisty a turisty

Automobilových navigací je v Obchodě Play nespočet. Jestliže se ale řadíte mezi vyznavače zdravého životního stylu v jedné stopě, budete mít výběr o něco složitější. Buď se smíříte s tím, že budete jezdit mezi auty, nebo se raději spolehnete na aplikaci, která zná i cyklostezky. Česká mapová aplikace a navigace SmartMaps se orientuje na cyklistiku, turistiku, geocaching, sport a další outdoorové aktivity, takže je pro sportovně založené ideálním kandidátem. Podívali jsme se na to, jak pomůže začínajícímu cyklistovi vyhnout se hustému provozu v třetím největším městě naší republiky.

Co aplikace SmartMaps slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play jsou jako stěžejní jmenovány následující funkce:

 • Užívejte offline navigaci v ČR a SR
 • Plánujte výlety autem, na kole i pěšky po trasách KČT
 • Možnost volby více/méně cyklotras, pouze pro silniční kolo, preferovat turistické značky KČT, atd.
 • Importujte vlastní trasy a body
 • Orientujte se podle nejpřesnějších cykloturistických map
 • Lovte kešky
 • Ukládejte oblíbené trasy a místa
 • Zaznamenávejte svoje sportovní aktivity

Nutno podotknout, že uživatel může volit mezi online mapami (ke kterým je nezbytný přístup k Internetu) zdarma, nebo placenými offline podklady.

První spuštění, aktivace, stažení map

SmartMaps ve verzi 2.3.9 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 5.0.2. Testovali jsme licencovanou verzi s možností stažení map offline. Po prvním spuštění aplikace nabídne výběr úložiště, které bude používat především pro ukládání mapových podkladů. Není tedy problém, pokud má zařízení nedostatek interní paměti, umístit mapy na paměťovou kartu. Následně se zobrazí dialog s popisem rozdílů mezi variantou zdarma a placenou verzí. Základní rozdíl je, kromě ceny, v tom, že zdarma lze používat jen online mapové podklady, což může v mnoha případech stačit. Přímo z této nabídky je také možné aktivovat placenou verzi vyplněním uživatelského jména, hesla, sériového čísla a e-mailu, případně provést registraci. Aktivaci lze svázat se SIM kartou nebo zařízením.

Po provedení aktivace se dostanete do správce stahování, kde je možné zvolit mapy a komponenty, které budete používat. My jsme s ohledem na účely testu stáhli Cykloturistické mapy Morava-Slovensko sever, Morava-Slovensko jih a veškerá aplikační data. Stahování probíhalo rychle – je vidět, že konektivita serverů s daty je dimenzována dostatečně. Celkem jsme tímto způsobem stáhli 1,34 GB dat, které si aplikace uložila na paměťovou kartu.

 

Uživatelské prostředí

Nutno konstatovat, že vývojáři SmartMaps se z hlediska uživatelského rozhraní rozhodli vydat svou vlastní cestou, prostředí aplikace je tak poměrně atypické a patrně chvilku potrvá, než si na něj zvyknete. Pak vám ale velmi pravděpodobně začne dávat smysl. Kromě mapy, která je prezentována způsobem, jež bude sympatický příznivcům klasických papírových map, jsou všechny čtyři hrany obrazovky využity nějakou nabídkou nebo informací.

 • Nahoře je zobrazena aktuální pozice, počet používaných a viditelných satelitů a rychlost.
 • Po pravé straně jsou tlačítka pro přiblížení a oddálení pohledu na mapu, které lze provádět i osvědčeným gestem “štípnutí.”
 • V dolní části obrazovky jsou během navigace informace o následujících odbočkách a jejich vzdálenosti, očekávaný čas příjezdu, předpokládaná doba jízdy a vzdálenost, zbývající do cíle.
 • Po levé straně jsou pak další tlačítka – tentokrát hlavní nabídka.

 

Hlavní nabídka aplikace obsahuje tyto položky:

 • Navigace – naplánování trasy do zadaného cíle z aktuální pozice.
 • Vyhledat adresu – vyhledá adresu a zobrazí ji v mapě.
 • Uložit stopu – uloží záznam projeté trasy.
 • Mapa offline – zobrazí mapové podklady uložené v zařízení.
 • Mapa online – přepne na online mapy, k jejichž použití je nutný Internet.
 • AERO režim – ukáže letecké mapy (funguje jen s offline mapami).

Zcela atypicky se chová tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu. Místo toho, aby vyvolalo levou postranní nabídku, jak bývá na Androidu zvykem, aktivuje menu ve spodní liště.

Tlačítka v levé liště lze odebírat a přidávat, takže si nabídku můžete přizpůsobit svým potřebám. Například pokud vás kešky nezajímají, přiřadíte si druhé tlačítko jiné funkci. K dispozici jsou možnosti jako zobrazení snímků z Panoramio, odeslání SMS s pozicí, hlasový vstup, kompas, zobrazení stavu GPS, legenda, výběr map, plánovač, body zájmu a další. Můžete si tak aplikaci upravit podle svého způsobu použití.

Navigujeme na cíl

K navigaci na cíl slouží nejvýše umístěné tlačítko levé nabídky.:

Možnosti navigace

Možnosti navigace

Navigovat můžete na

 • Adresa domů a Adresa do práce – adresy musíte nejprve zadat. Možnost rychlé navigace na dva zpravidla nejčastěji používané cíle chválíme.
 • Adresa – cílem je adresa, zadaná do vyhledávače. S vyhledáním cíle pomáhá našeptávač, problémy nedělají ani čísla popisná v menších městech.
 • Střed mapy – naviguje na místo, které je aktuálně zobrazeno v aplikaci.
 • Bod zájmu – body zájmu jsou roztříděné do kategorií a podřízených sekcí. Není těžké najít třeba nejbližší nemocnici nebo restauraci, případně si seznam seřadit podle abecedy. Nepřišli jsme ale na to, jak v bodech zájmu vyhledávat dle názvu.
 • Souřadnice – tuto možnost využijí patrně především příznivci geocachingu, kteří se tak snadno dostanou například na další zastávku keše.
 • Kontakt – navigace na adresu zadanou u kontaktu v adresáři.

SmartMaps znají čísla popisná i v menších obcích, a to i u relativně nových staveb. Aplikace zvládla i Moravskoslezský chyták v podobě dvou relativně nedaleko vzdálených obcí Petřvald, kdy správně rozlišuje Petřvaldy u Karviné a u Nového Jičína. Výtečnou ostravskou restauraci Knossos nám ale, jako ostatně většina konkurentů, ani SmartMaps nenašly. Navigace navíc nepodporuje vyhledávání bodů zájmu kolem cíle či podél trasy, což by byla užitečná funkce například v případech, kdy se potřebujete občerstvit, nebo pokud byste hledali ubytování.

Kačeři jistě rádi použijí k navigaci na cíl tlačítko s logem geocachingu. Pak mohou vyhledávat nejbližší keše, dle klíčového slova, kódu, případně dalších parametrů. K tomu, aby to fungovalo, je nutné přihlášení k serveru Geocaching.com.

Po zvolení či zadání cíle dostanete na výběr parametry trasy. Jestli v něčem SmartMaps opravdu hodně vynikají proti konkurenci, pak jsou to možnosti trasování. Zatímco většina navigací umí naplánovat cestu autem (někdy i vybrat mezi třemi trasami, případně s volbami “nejkratší”, “nejrychlejší” a “ekonomická”), případně pěšky, tyto mapy nabídnou:

 • Nejkratší trasa autem.
 • Nejrychlejší trasa autem.
 • Ekonomická trasa autem.
 • Jízda na kole – více cyklotras.
 • Jízda na kole – méně cyklotras.
 • Jízda na kole – silniční.
 • Cyklodoprava.
 • Pěší trasa – nejkratší.
 • Pěší trasa – turistická.
 • Doprava lodí – po proudu.
 • Lyže – upravená stopa.
 • Letecká.

V nastavení je pak možné zapnout a vypnout placené úseky a zahrnutí silnic první třídy do cyklistické trasy. Pokud tedy chcete navigovat nejen při jízdě autem, jsou SmartMaps výtečnou volbou. Tradiční navigace v tomto směru nabízejí výrazně méně možností.

V režimu navigování jsou v dolním pruhu zobrazeny vzdálenost a směr následující a další odbočky, dále čas předpokládaného příjezdu, doba a vzdálenost do cíle. Skrze tlačítko s klíčem a šroubovákem je možné změnit hlasitost, případně zcela vypnout zvuk, prohlédnout si podrobnosti naplánované trasy a ukončit navigaci.

 

Zastavme se krátce u podrobností trasy, které budou jistě zajímat především cyklisty a pěší. Kromě popisu jednotlivých manévrů po celé cestě jsou zde k dispozici také následující údaje:

 • Parametry, vzdálenost, předpokládaný čas, maximální a minimální výška, stoupání a klesání.
 • Výškový profil celé trasy.
 • Uložení, otevření a smazání celé cesty.

Ještě než vyrazíte, můžete zjistit poměrně detailní informace, ze kterých si můžete udělat představu o její náročnosti.

V možnostech nechybí navigace přes více bodů, které lze snadno přidat do seznamu, aplikace pak nalezne trasu v tom pořadí, v jakém jsou body zadány (pořadí zastávek lze přitom snadno měnit jejich přetažením v seznamu).

Potěšila skutečnost, že při ukončení a opětovném spuštění si aplikace pamatuje naplánovanou trasu a pokračuje v navigaci.

Dojmy z praxe

S navigací SmartMaps jsme jezdili na kolech po Ostravě (telefon jsme měli připevněný v držáku IBERA IB-PB20, kterému jsme věnovali samostatnou recenzi) a okolí především za účelem hledání keší. Ocenili jsme tedy možnost stáhnout kešky do map, nicméně ještě více by se nám líbila spolupráce přímo s programem c:geo, od kterého SmartMaps neumí převzít souřadnice (přesněji řečeno se nezobrazují v nabídce Zobrazit na jiné mapě, ani v Navigace (řízení)). Bohužel SmartMaps neumí spolupracovat ani s Kalendářem Google, takže při navigaci na naplánovanou schůzku budete muset zadat adresu cíle ručně.

Způsob zobrazení bude vyhovovat všem, kdož rádi pracují s klasickou papírovou mapou, kterou připomíná nejen principem fungování, ale také grafickým provedením ve stylu tradičních map. Musíte ale počítat s tím, že pojedete-li na jih, budou nápisy hlavou dolů.

Hlasové pokyny jsou dostatečně hlasité, přicházejí s předstihem padesát až sto metrů před odbočením. V tomto směru bychom uvítali, kdyby byla navigace o něco “ukecanější” – třeba první upozornění na blížící se odbočku by mohlo přijít 200 metrů předem.

Za ne zcela optimální považujeme výchozí barvu zobrazení trasy. Bledě modrá čára byla v některých situacích při jízdě na kole poměrně obtížně rozpoznatelná. Naštěstí nebyl problém orientovat se podle šipek, indikujících vzdálenost a směr následující odbočky. Teprve později jsme v nastavení objevili možnost nejen změny barvy a průhlednosti, ale také šířky, což výrazně ulehčilo čtení navržené cesty z displeje.

Navigovali jsme s volbou “Více cyklostezek” a můžeme konstatovat, že aplikace skutečně, pokud to bylo možné (a takové vedení trasy dávalo smysl), objížděla silnice, jak to jen šlo. Příjemně překvapilo mapové pokrytí – například v přírodní rezervaci Rezávka znaly SmartMaps i relativně malé cestičky, takže odlovení místní série keší proběhlo rychle a efektivně. Samozřejmě jsme se v Ostravě občas ocitli na frekventované silnici plné aut, nicméně za to ani tak nemohou mapové podklady, jako spíše nepříliš dobrý systém cyklostezek v tomto městě. Situace se sice postupně zlepšuje, přesto ještě k dokonalosti nějaký ten kousek chybí. Vedení tras odpovídá tomu, co nabídnou Mapy.cz při plánování trasy pro jízdní kolo.

Krátce jsme otestovali SmartMaps také jako automobilovou navigaci. I v tomto případě odpovídala navržená nejrychlejší trasa zvyklostem, nicméně pro toto nasazení nám subjektivně připadá vhodnější 3D zobrazení z pohledu vozidla.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení jsou skutečně velmi široké a pro lepší přehlednost je autoři rozdělili do několika sekcí.

Zde si alespoň zběžně projdeme některé položky.

 • Displej a Menu – celoobrazovkový režim, převrácené ovládání, stálé podsvícení, zámek rotace displeje, zobrazení měřítka, tlačítka pro přiblížení a oddálení, počet tlačítek v rychlém menu, volba barvy a průhlednosti.
 • Mapa – automatické centrování a změna měřítka.
 • Navigace – zapnutí/vypnutí navigačních zvuků, výběr hlasu, zvukový výstup, automatický přepočet trasy, zadání adresy domů a do práce.
 • Navigační režim – rotování, centrování, zapnutí GPS, …
 • AERO režim – nastavení režimu pro letadla (dostupné pouze se zakoupenými leteckými mapami).
 • Trasa – možnost zahrnout do naplánované cesty placené úseky, zahrnutí silnic prvních tříd do cyklistických tras. Dále je zde možné nastavit barvu, šířku a průhlednost trasy v mapě.
 • Stopa – záznam stopy v zadaném intervalu nebo vzdálenosti, volba barvy a šířky stopy.
 • Cesta – zobrazení vzdálenosti mezi body, barva, průhlednost a šířka.
 • Navádění – zvuková indikace přiblížení k bodu, označení prošlého bodu.
 • GPS a senzory – vypnutí používání digitálního kompasu od určité rychlosti, používání Bluetooth GPS, korekce výšky, zobrazení více informací o poloze.
 • Různé – jazyk aplikace, formát souřadnic, délkových a úhlových jednotek. Dále zde nalezneme možnosti aktivace placené verze a návrat aplikace do původního nastavení.

Cenová politika

Jak jsme již uvedli výše, s online mapovými podklady lze SmartMaps používat úplně zadarmo. To je jistě dobrá zpráva pro všechny, kdož se pohybují v oblastech s dostupným internetovým připojením. Za nulovou cenu tak máte možnost používat osvědčenou navigační aplikaci s kvalitními mapami, které vás provedou nejen po silnicích, ale též po cyklostezkách a turistických trasách.

Potřebujete-li mapy používat offline, budete muset sáhnout do peněženky

Potřebujete-li mapy používat offline, budete muset sáhnout do peněženky

Jestliže z nějakého důvodu potřebujete mapy používat offline, budete muset sáhnout do peněženky. Na oficiálním webu najdete celkem sedm kategorií mapových podkladů:

Na oficiálním webu najdete celkem sedm kategorií mapových podkladů

Na oficiálním webu najdete celkem sedm kategorií mapových podkladů

Kromě toho jsou nabízeny ještě aplikace pro PC SmartMaps Home a SmartMaps Office.

Záleží tedy především na vašich potřebách a prioritách, případně podmínkách, ve kterých potřebujete navigaci používat, jestli vystačíte s verzí zdarma, nebo si budete muset mapy koupit.

Resumé

Asi největší přidanou hodnotnou SmartMaps je podpora cyklistických a turistických tras. Bez uzardění si dovolíme tvrdit, že v tomto směru je aplikace jedničkou pro platformu Android. Pochvalu si zaslouží také podrobné mapové podklady, obsahující i čísla domů v menších obcích. Při delších túrách určitě oceníte možnost plánování trasy přes více bodů, stejně jako možnost zobrazit si výškový profil plánované cesty.

Neutrálně hodnotíme uživatelské rozhraní, které jde svou vlastní cestou a bude nutné si na něj zvyknout (díky češtině to ale nebude tak těžké). Asi nejvážnější výtku tak budeme mít ke slabší spolupráci s ostatními aplikacemi a absenci hledání bodů zájmu podél trasy či v okolí cíle.

Klady

 • Navigace vhodná pro cyklisty, turisty a pěší. Široké možnosti optimalizace trasy podle dopravního prostředku a požadavků uživatele.
 • Dobré a podrobné mapové podklady – zná čísla popisná i v menších obcích, a to včetně relativně nových staveb.
 • Možnost plánování trasy přes více bodů.
 • Vyhledávání usnadňuje našeptávač s následným výběrem ze seznamu.
 • Zobrazení podrobností, zejména výškového profilu cesty.
 • Možnost použití online zdarma.
 • Široké možnosti nastavení a přizpůsobení.
 • Aplikace je kompletně v češtině.
 • Po ukončení před dosažením cíle a opětovném spuštění pokračuje v navigaci.
 • Ukládání mapových podkladů na paměťovou kartu.

Zápory

 • Poněkud netradiční uživatelské rozhraní, na které je nutné si zvyknout.
 • Pouze 2D režim (pohled jako na mapu, nikoli z cesty).
 • Dražší mapové podklady.
 • Chybí hledání bodů zájmu podél naplánované trasy a kolem cíle.
 • Slabá spolupráce s ostatními aplikacemi.

Aplikaci SmartMaps si dosud nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů, přičemž její průměrná známka je 4,0. Instalační balíček velký 5,9 MB můžete použít na Androidu 1.6 a novějším. V režimu online lze SmartMaps používat zcela zdarma, offline mapy jsou pak placené.

Za spokojené uživatele citujme Jiřího Trávníčka: “Tuto aplikaci používám od jejího uvedení na trh a jsem s ní velmi spokojený. Málokterá aplikace umí hlasově navigovat i na turistických stezkách. Aplikace obsahují všechna možná i nemožná nastavení, včetně zápisu projeté, prošlé trasy s možností uložit a prohlížet v Google Earth. Automatická změna měřítka až do 1:10 000 je fantastická. S tím se nedá zabloudit. Je samozřejmostí používat mapy offline a ukládat je na SD kartu. Ale abych jen nechválil, přimlouvám se za automatický přechod mezi režimy den-noc. Autorům přeji další pokračování ve vylepšování již takto výborné aplikace.”

Aplikaci SmartMaps podrobujeme dlouhodobému testování, s jehož výsledky vás seznámíme po prázdninách!

Používáte jako cyklistickou či turistickou navigaci jinou aplikaci? Podělte se o své tipy v diskuzi pod článkem!

 

Komentáře

Trip

Trip 0

z aplikace
16.6.2015 7:05

Nemáma rád když je něco zadarmo.

Pipa

z aplikace
16.6.2015 7:47

Pro tebe je placená verze.

Martin P.

Martin P.

16.6.2015 8:00

Kdysi pro turistiku to byl skoro monopol ale vzhledem k jiným turistickým mapám offline zdarma, jsou ceny dost nastřelené. Jinak chtít za OSM Evropa 1:40 000 – Evropa za 990 Kč.je hodně nevhodné.

Podle mně by bylo lepší kdyby ta aplikace byla placená a levnější mapy. Uprostřed lesa je stejně online je scifi.

LukeCZ

LukeCZ

16.6.2015 8:02

Dostal jsem to zdarma k telefonu (turistické za 900), zkoušel jsem a nějak mě to neoslovilo. Mapy.cz mi stačí.

srdicko

srdicko

16.6.2015 8:51

Za mě nejlepší mapy. Jsou sice dost drahé, ale občas dělají pěkné a výrazné slevy, tak kdo chce může si počkat a určitě se dočká. Třeba ty OSM Evropa 1:40 000 jsem koupil koupil za 500 Kč což už není tak šílené, ale i tak to není ani málo. Spíš mi chybí u nich podpora android wear proto jsem jak blbec musel koupit další mapy komoot — Hike & Bike GPS Maps ————————————

srdicko

srdicko

16.6.2015 8:54

těší mě, že tu asi dochází k blokaci některých lidí a mailů. Minulý komentář se mi nepodařilo odeslat ze dvou nicků s různými maily totéž ráno zase komentář k jiným článkům. Sice se vám kritika nelíbí, ale už někam jděte a řešte spíš ty pitomce co jsou zde agresivní a jen jsem chodí aby někoho uráželi a ne že budete ignorovat lidi, kteří se snaží o konstruktivní kritiku a psát své komentáře k článkům

Martin P.

Martin P.

16.6.2015 9:18

To srdicko dnes v 08:54 : OSM i za 100,- jsou drahé, protože OSM je komunitní projekt a ty mapy jsou vlastně “zdarma”. Jiná věc jsou mapy ČTK tam by 1000,- bylo odůvodnitelné.

sarlej

sarlej

16.6.2015 9:30

Vazne ma cenu kupovat neco takoveho, kdyz jsou tu turisticke offline mapy seznamu?

Uni

Uni

16.6.2015 9:31

Článek jsem pravda nečetl, mapy používám, nicméně osobně jsem se pousmál negativu netradičního rozhraní. Mapy jsem používal už před lety na WM (ještě když soupeřil s Palmem) a rozhraní mi přijde naopak velmi tradiční, nevybavuji si jinou apku, která by tak držela GUI. Jak relativní:-)

Enter

Enter

16.6.2015 9:46

Rastrové mapy jsou dneska už dá se říci out. Mapy.cz jsou o sto mil dál. Sice nejsou tak podrobné, ale né zas až o tolik. Mám obojí, ale teď používám skoro jenom mapy.cz. A když už smartmapy, tak s locusem.

srdicko

srdicko

16.6.2015 10:30

Sarlej: to má určitě cenu. Sice mapy.cz jsou hezké, ale moc jako aplikace neumí oproti smartMaps nebo Locus se kterým mapy od smartMaps.

sarlej

sarlej

16.6.2015 10:59

to: Srdicko
A co presne neumi co je potreba v prirode pro navigaci? Turisticke trasy tam jsou, polohu to ukaze, navigace tam take je (sice jsem ji nikde nepouzil, pride mi to kdyz jdu nekam pesmo celkem zbytecne)
Co presne pouzivas ve smartmaps a locusu navic?

SeppWinkler

SeppWinkler

16.6.2015 11:08

Viac sa mi páči OsmAnd Maps & Navigation, je offline na desať máp zadarmo a podporuje aj iné krajiny. Ja potrebujem Rakúsko a na to je zatiaľ super :)

Uni

Uni

16.6.2015 11:30

Sarlej: tak je toho vcelku dost, já osobně tím občas naviguju (hlasově v autě), zaznamenávám trasu (na kole), importuju kešky, lovím kešky.
Skoro mi přijde, že moc ani nevíš vo co go:-)

Kuba

Kuba

16.6.2015 12:12

“Bez uzardění si dovolíme tvrdit, že v tomto směru je aplikace jedničkou pro platformu Android.”

To je sice pěkné, ale zukoušeli jste vůbec jiné turistické mapové aplikace? Třeba Locus je funkcema o dost jinde a není problém do něho dát oficiálně placené SmartMaps, ale stejně i SHOCART mapy, openstreet maps atd. Umí navigovat, hledat kešky (má i speciální doplněk), počasí, parkovací funkce, záznam trasy s bohatým nastavením a uploadem na nejznámější služby (třeba Strava), online tracking, nastavování vlastních obrazovek pro sportování, čtení dat ze senzorů na měření tepu, kadence…a prostě hromadu dalších věcí. Neříkám, že musí Locus nutně vyhovovat všem, ale takhle neobjektivně psát, že jsou SmartMaps nejlepší…

srdicko

srdicko

16.6.2015 12:26

Kuba: to souhlasím, pro mě je nejlepší locus právě s mapami od smartMaps

sarlej

sarlej

16.6.2015 13:06

to Uni
Ale jo trochu tusim. Na navigaci v aute waze. Na zaznam trasy endomondo/locus. Na kesky c:geo/locus.
Ale stejne porad nechapu proc platit za turistickou navigaci kdyz jsou tu seznami mapy na turistiku idealni.
Zatim nikdo nenapsal nejakou funkci, ktera by tu cenu ospravedlnila. Neberte to jako rejpani, vazne me zajima jestli to za to stoji.

Uni

Uni

16.6.2015 13:28

Sarlej: jo, asi začínáš tušit. Akorát, že na to nepožívám více aplikaci s různorodou směsicí map, ale jednu s rastrovou mapou od seznamu. Proč bys ty měl za to platit nevím. Máš sestavu, co ti vyhovuje, tak asi ok, ne? Nebo jaká je pointa?:-)

Uni

Uni

16.6.2015 13:55

Už asi vím, co mi přijde na tvém dotazu mě matoucí:-) Přirovnal bych to k dotazu, proč platit za lístek do kina, když jsou na netu videa zdarma. Proto si nevím s tvým dotazem rady. Ano, na netu jsou videa zdarma, ale já chci tenhle film a takhle:-)
Např. jsem si koupil dedikovaný přenosný audio přehrávač i přes to, že ti hudbu přehraje každý telefon, přesto mi vyhovuje jiné řešení.

Hrabosh

Hrabosh

16.6.2015 13:58

Mám SmartMaps i Locus. Používám Locus.
Klíčové výhody:
hlasová a vizuální navigace podél existujícího gpx záznamu (vezmu trasu, kterou už někdo projel a držím se jí; případně se držím toho co jsem nacvakal)
záznam a export trasy v gpx
možnost použít jiné mapové podklady (například v Alpách mi jsou SmartMaps k ničemu). Smartmaps jsou pro zahraničí obecně dost špatně použitelné.
Offline mapy i ve Free verzi. Nejde primárně ani tak o datový limit či rychlost, ale fakt že připojení ždímá baterku.
připojení tepáku
nepřehledné GUI. Nedá se v tom vyznat.
Cena- za Locus jsem dal dvě kila a subjektivně mám výrazně lepší funkcionalitu než u SmartMaps.
SmartMaps byli před nějakou dobou zakoupeni Seznamem (kvůli vývoji mapy.cz) a tak na samotné SmartMaps několik let nikdo ani nesáhnul.
Mohl bych napsat ještě docela dost méně důležitých argumentů bych asi ještě vymyslel.
************************
Jediné plus, které by mohlo mluvit pro Smartmaps jsou kvalitnější podklady. Ale za cenu, kterou nejsem ochoten zaplatit, případně za vyždímanou baterku. Takže pokud mi nestačí kvalita podkladů z Locusu, sáhnu po offline mapy.cz.
****************************
Resumé: pro běžného uživatele jsou určitě nejlepší mapy.cz . Pro pokročilého uživatele je vhodnější Locus, případně OsmAnd.

Petr

Petr

16.6.2015 14:24

S touhle navigací ( s verzí zdarma ) už jezdím nějakou dobu na kole a je to super. Na kole chci jet a nechci zastavovat a zkoumat kudy. Většinou se tak mrknu na PC na mapy Seznamu na průjezdní body (kudy chci jet) a na ten vždy zadám navigaci. Potom jenom poslouchám a jedu, žádná zdržování. Jezdím i po lese a nikdy jsem neměl problém se ztrátou online mapy. Co by šlo vylepšit je ovládání a navigační obrazovku bych si také dovedl přestavit jinou, ale jinak dobrý. Hlasitost bych se taky nebál dát na víc. Kolikrát se musím hodně soustředit, abych dobře slyšel. Na druhou stranu navigace hlásí před odbočením asi třikrát. Pořídil jsem si držák na telefon, do kterého se vejde k telefonu i powerbanka jinak by ho navigace sežrala.

Hrabosh

Hrabosh

16.6.2015 15:04

Když tak koukám na úvodní fotku silničního cyklisty… Umožňuje SmartMaps vyexportovat záznam trasy (s tepy) na Stravu?

srdicko

srdicko

16.6.2015 17:38

Petr: to asi nejezdíš po vysočině :D tady bys bez offline verze neměl šanci :D Mezi vesnicemi se dělají závody abys našel aspoň jednu čárku na volání natož nějaké online navigace před mobilní internet :D

Petr Rolf

z aplikace
16.6.2015 20:52

srdicko: souhlas, po našich lesích je to s online navigací spíš za trest, než k užitku :-))

Marek

Marek

16.6.2015 22:04

Jen doplnující informace SmartMaps je obchodní značka map a softwaru Seznam.cz,

tom

tom

17.6.2015 11:04

SmartMaps Navigator jsem dostal zadara k telefonu a jako fanda do map a turistiky jsem testoval …. mapy 1:10 000 nejsou vhodné pro navi v terénu, jen pro město. Mapy 1:40 000 jsou použitelné, 1:100 000 jen přehledová nic moc. Jako autonavigace jen pro nouzové případy. Navigace v terénu téměř výhradně jen po značených trasách, ani zpevněné cesty (většina které jsem testoval), které na mapě vidím neumí zahrnout do routování …
Jinak vcelku slušná aplikace, ale ty peníze bych za to nedal…..

Jindra

Jindra

20.6.2015 7:45

Tak prej ” dražší mapové podklady ” , tak si kupte ty levnější Garmiňácký…….
Nedám na SmartMaps dopustit, za 900 libová navigace do auta, na kolo i (na Lipně vyzkoušeno) na vodu…..
Aktualizace navigačních dat zadarmo a mapy za 30% ceny… No 300 za rok za navigaci co nenecha ve štychu…
Cenová politika se mi zdá velice pozitivní…. A znova komu se to zdá drahy ať si pořídí Garmina za desítku…….

Jindra

Jindra

20.6.2015 7:51

A ještě by rád pochválil podporu. Za dobu používání SmartMaps jsem byl nucen vymenít telefon. Nebyl ale problém napsat mail a za pár hodin přišlo, že si můžu mapy znovu aktivovat.

yolo

yolo

8.7.2015 16:40

je neco podobne akorat pro iOS? nevite o necem? :)

Radek

Radek

11.7.2015 23:55

Smartmaps jsou předražené, mají divný GUI, zkoušel jsem je nějaký čas a nesedly mi. Pro cykloturistiku v ČR a SR používám offline mapy.cz, v cizině LocusPro.

Lynx

26.8.2015 8:00

Nedám na SmartMaps Komplet dopustit. Používám ji již 3 roky na vandru místo papírových map a naprostá spokojenost (stejně telefon tahám, protože nemám foťák). Letos naposledy v červenci 6 dní v lese – Brdy a slabý signál byl vyjímkou, až mne překvapilo, jak často jsem chytal LTE (T-Mob). A samozřejmě s sebou mám powerbanku (13000mAh)….
Už je na čase aktualizovat mapy, jak jsem zjistil (mám 2012) a na to mám 65% slevu….a to je za to množství map celkem přijatelná cena….

RSS (komentáře k článku)