IBERA IB-PB20: vodotěsné pouzdro a držák na mobil pro cyklisty [recenze]

ibera_ico

Chcete svůj chytrý mobilní telefon používat i při jízdě na kole? Využití je celá řada od navigace, zobrazení mapy, až po sledování rychlosti či dosažených sportovních výsledků, kdy mobil hravě zastoupí roli cyklopočítače. Otestovali jsme držák a vodotěsné pouzdro značky IBERA v praxi.

Držáky mobilů do aut jsou poměrně obvyklým příslušenstvím pro všechny, kdož potřebují během řízení sledovat obrazovku telefonu (například z důvodu již zmíněné navigace). Nabídka v tomto segmentu je poměrně široká, počínaje jednoduchými držáky s “přícuckou”, až po sofistikovanější systémy, zajišťující nejen dostatečnou stabilitu během jízdy, ale třeba i nabíjení baterie. Co když ale místo motorového vozidla raději využíváte pohon vlastní silou a jízdu v jedné stopě? Nabídka držáků mobilních telefonů pro cyklisty je viditelně užší a také ceny se nepohybují právě v nejpříznivějších hladinách. Pokud chcete vozit telefon na řidítkách svého kola, počítejte s investicí kolem 500 korun.

Co pouzdra IBERA slibují?

Na českém trhu je dle serveru Heuréka k dispozici devět různých modelů pouzder IBERA, lišících se od sebe primárně velikostí (a tím pádem i schopností pojmout různě velká zařízení), výrobce pak na oficiálním webu prezentuje jedenáct aktuálních variant.

Mezi základní vlastnosti patří:

 • Odolnost proti vodě (platí jen pro vybrané modely – viz přehled níže).
 • Možnost ovládání dotekového displeje skrze průhledné čelo.
 • Pevná instalace držáku na kolo.
 • Možnost použití zařízení na výšku i na šířku.
 • Vyrobeno z polyuretanu.
 • Jednoduchá instalace.
 • Snadné připevnění pouzdra do držáku díky StemClamp Q5 (upínání na ježka) či BarClamp Q6.

Obsah balení


Testování jsme podrobili pouzdro IBERA IB-PB20, určené pro telefony s úhlopříčkou displeje do 5,8″. Na závěsném kartónu je z jedné strany připevněno pouzdro, ze strany druhé pak pod plastovým výliskem držák a šroub, kterým ho upevníte na řidítka. Připraven byl také stručný návod v angličtině, popisující instalaci. Z našeho pohledu nic důležitého nechybělo.

IBERA IB-PB20 – čelní pohled IBERA IB-PB20 – čelní pohled

Instalace

Instalace se přes úvodní obavy ukázala jako naprosto jednoduchá a bezproblémová – poradí si s ní i průměrně zručný laik. V podstatě stačí pouze uvolnit šroub na řidítkách, sejmout ochrannou krytku a místo ní osadit držák, který připevníte buď původním šroubem, nebo tím, který je součástí balení. Držák tak vlastně nahradí původní krytku. Během několika okamžiků tak budete mít na řidítkách stojánek/držák, do kterého jednoduše nasunutím a “zacvaknutím” připevníte pouzdro. Pomocí matice na boku držáku pak ještě můžete upravit sklon, nám ale vyhovovalo původní nastavení.

Postup můžete vidět na následujícím videu. V praxi i méně zdatný kutil zvládne celou instalaci do dvou minut.

Instalace držáku a pouzdra IBERA IB-PB20

Instalace držáku a pouzdra IBERA IB-PB20

Pouzdro

Samotné pouzdro má vpředu průhlednou fólii – důležitým faktem je, že skrze ni lze telefon s dotekovým displejem ovládat. Během testování jsme nezaznamenali žádné viditelné rozdíly proti tomu, když jsme telefon ovládali bez obalu. Pouze k tlačítkům na boku je poněkud obtížnější přístup. Obal je vodotěsný, což zajišťuje nejen “plastový zip”, ale také přehnutí na vrchu s následným připevněním suchým zipem.

Na zadní straně najdeme plastový adaptér pro upevnění pouzdra do držáku. Konstrukce umožňuje instalaci nejen na výšku, ale také na šířku, takže si každý může zvolit, jaké zobrazení mu vyhovuje více. Telefon stačí nasunout na horní “packu”, přitlačit proti pružinám a následně zasunout do dolní “packy”. Uchycení je jisté a telefon drží pevně. Pokud ho správně ukotvíte, pak určitě nehrozí, že by se například vlivem otřesů uvolnil.

Ibera StemClamp Q5 & BarClamp Q6

Ibera StemClamp Q5 & BarClamp Q6

Dojmy z praxe

Pouzdro IBERA jsme otestovali při našich vyjížďkách po Ostravsku, během kterých jsme se věnovali geocachingu. Kromě snadné úvodní instalace jsme ocenili také jednoduché upínání a následné uvolňování pouzdra s telefonem z držáku (při hledání kešek je obzvláště důležité mít mobil “na finále” v ruce). Kromě schopnosti interpretovat doteky musíme pochválit také skutečnost, že obal nijak výrazně netlumí zvuk – během navigace jsou pokyny dobře slyšitelné, stejně tak jsme realizovali i několik hovorů, během kterých byl telefon v pouzdře, přičemž my ani druhá strana jsme neměli se zvukem žádné problémy, a to ani na hlasitý příposlech, ani při standardním telefonování s mobilem u ucha.

IBERA IB-PB20 - čelní pohled IBERA IB-PB20 – čelní pohled

Telefon jsme díky upevnění do držáku měli neustále na očích, což se ukázalo jako velmi užitečné pro vyhledávání další trasy za jízdy. Průhledné čelo přitom mělo jen minimální vliv na čitelnost informací z obrazovky. Konstrukci považujeme za dobrou – ani v drsnějších terénních podmínkách telefon v držáku nevibroval.

Dotekové ovládání fungovalo bezvadně, drobnou komplikací je tak pouze omezený přístup k hardwarovým tlačítkům na boku redakční Xperie Z3.

Odolnost proti vodě

Pochopitelně jsme otestovali deklarovanou odolnost proti vodě. Do obalu jsme vložili ubrousek (dobrá, nebyl to tak úplně ubrousek ;) ), neboť by na něm případná vlhkost byla lépe viditelná než na telefonu, který bychom navíc při vyjímání z pouzdra mohli nechtěně otřít. Nejprve jsme pouzdro podrobili zkoušce pod tekoucí vodou. Ani naplno puštěný proud z vodovodního kohoutku se ubrousku uvnitř nijak nedotkl.

Příjemným zjištěním byla skutečnost, že pouzdro plave na hladině vody. Uneslo dokonce i kostku mýdla, takže lze předpokládat, že ani s telefonem by se neponořilo. Protože ale testujeme důkladně, zatížili jsme pouzdro na dně umyvadla přibližně 0,75 kg těžkým závažím. Po 40 minutách tohoto nedobrovolného ponoru jsme ubrousek z pouzdra vyňali. Mohli jsme spokojeně konstatovat, že dovnitř nepronikla ani kapka vody. A to jsme testovali v jistě náročnějších podmínkách, než pro jaké je tento produkt určen (tedy pokud nehodláte jezdit na kole pod vodopádem).

Kdy, kde a za kolik?

Námi testovaný model IBERA IB-PB20 aktuálně dle Heuréky seženete v osmi českých e-shopech za cenu od 512 do 650 korun, průměrná cena je 570 Kč. Vývoj ceny v online obchodech můžete vidět na následujícím grafu.

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Dostupné modely pouzder a držáků IBERA pro cyklisty

Výrobce nabízí následující varianty:

 • IB-PB23 – pouzdro i s prostorem pro doklady pro telefony s úhlopříčkou 5 až 5,8″ (rozměry 158 x 82 x 12 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB22 – pouzdro i s prostorem pro doklady pro telefony s úhlopříčkou 4 až 5″ (rozměry 143 x 73 x 12 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB21 – vodotěsné pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 4 až 5″ (rozměry 143 x 73 x 12 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB20 – vodotěsné pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 5 až 5,8″ (rozměry 158 x 82 x 12 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 512 Kč.
 • IB-PB19 – vodotěsné pouzdro i s prostorem pro doklady pro telefony s úhlopříčkou 4 až 5″ (rozměry 143 x 73 x 12 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 499 Kč
 • IB-PB17 – pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 5 až 6,3″ (rozměry 168 x 90 x 14 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 449 Kč
 • IB-PB16 – vodotěsné pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 4 až 5″ (rozměry 143 x 73 x 12 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 512 Kč.
 • IB-PB15 – pouzdro pro telefony iPhone 5/5s (rozměry 124 x 59 x 8 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB13 – pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 5 až 5,8″ (rozměry 158 x 82 x 12 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB12 – pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 4 až 5″ (rozměry 143 x 73 x 12 milimetrů) – na českém trhu se dle Heuréky neprodává.
 • IB-PB11 – vodotěsné pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 3,5 až 4″ (rozměry 125 x 62 x 14 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 529 Kč.
 • IB-PB9 – pouzdro pro telefony s úhlopříčkou do 4,3″ (rozměry 124 x 68 x 12 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 359 Kč.
 • IB-PB8 – pouzdro pro telefony s úhlopříčkou do 4″ (rozměry 120 x 64 x 12 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 239 Kč.
 • IB-PB7 – vodotěsné pouzdro pro telefony s úhlopříčkou 3,5 až 4″ (rozměry 115 x 62 x 14 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 489 Kč.
 • IB-PB3 – pouzdro pro telefony iPhone (rozměry 115 x 75 x 13 milimetrů) – na českém trhu se prodává za cenu od 249 Kč.

Resumé

Pokud chcete na kole jezdit s mobilním telefonem tak, abyste viděli informace na obrazovce a mohli zařízení ovládat, jsou pouzdra a držáky IBERA příslušenstvím, které určitě oceníte. Kromě jednoduché instalace můžeme jako hlavní klady uvést možnost ovládání telefonu i když je v obale a minimální vliv na čitelnost i slyšitelnost. Podstatnou vlastností při outdoorových aktivitách je také odolnost proti vodě. Jediné výtky tak budou směřovat na poněkud vyšší cenu, za kterou lze toto příslušenství pořídit, a obtížnější dostupnost tlačítek na boku telefonu.

Klady

 • Jednoduchá instalace.
 • Snadné nasazení a sejmutí pouzdra s telefonem do/z držáku.
 • Možnost ovládat telefon, i když je v pouzdře.
 • Ochrana zařízení proti vodě.
 • Kvalita provedení.
 • Téměř neovlivňuje čitelnost displeje.
 • Neutlumuje ani nijak nezkresluje podání zvuku.

Zápory

 • Poněkud vyšší cena.
 • Obtížnější dostupnost tlačítek na boku zařízení.
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)